Çocuklara ve Bebeklere Yüzme Nasıl Öğretilir

Çocuklara ve Bebeklere Yüzme Nasıl Öğretilir

Yaz ayları geldiği zaman çocuklara veya bebeklere yüzme eğitimleri aileleri tarafından verilmek istenir.Yüzmenin nasıl öğretilebileceği konusunda birçok aile çaresizce internetten aramalar yaparak bu hassas konu hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Bu yazımızın sonunda belki çocuklarınız profesiyonel bir yüzücü olamayacaklar fakat yüzme eğitimleri konusunda aile desteğinin nasıl olacağını sizler bir nebze de olsa daha iyi anlayacağınızı düşünmekteyiz. Bebeklere yüzme nasıl öğretilir konusu ile ilk olarak başlamak isteriz. Çocuklara nazaran bebekler yüzmeyi daha iyi ve kısa zamanda öğrenebilirler. Bu avantajı doğru kullandığımızda çocukluk dönemlerinde yüzme kaslarını daha iyi geliştirme imkanına sahip olabilirler.

Bebeklere Yüzme Nasıl Öğretilir?

  1. Korkutmayın
  2. Aceleci Olmayın
  3. Teşvik edici olun
  4. Yardımcı gereçleri kullanın
  5. Doğru yüzme yeri seçin
  6. Hareketleri ona siz sunun
  7. Sabırlı davranın

Genel olarak bebeklere yüzme eğitimi olarak bilinmesi gerekenleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bunları şimdi de tek tek inceleyelim. Her biri farklı konular olsa da aslında eğitimin bütününü oluşturan parçalardır. Bir tanesi noksan olduğunda mutlaka eksikliğini bebeğiniz yaşayabilir.

Yüzme Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Korkutmayın

Sahillerde bazı zamanlarda ailelerin bebeklere yüzme öğretirken çok aceleci davrandığını gözlemledim. Bebekler denizin ne olduğunu veya güvenli olup olmadığını bilmezler ve bu nedenle sudan çekinebilmektedirler. Korkan bebekleri illa denize sokma derdine düşen aileleri bilinç altında bebeğinin minik bir travma yaşayabildiğinin farkında bile değiller.

Aceleci Olmayın

Bebeklerin korkularını yenmeleri için onlara zaman tanımayan aileler oldukça aceleci ve ısrarcı davranmaktadırlar. Bebekler çığlık çığlığa ağladıkları zaman aslında size lisanı hal ile durumunu anlatırlar. Ben buradan korkuyorum bana biraz zaman ver derler. Bu durumu teşvik edici olarak çözmelisiniz.

Teşvik Edici Olun

Bebeğiniz denizden korkuyorsa mutlaka biriniz sahilde onunla dururken diğeriniz denize girmeli ve denizin ona zarar veremeyeceğini bebeğinize göstermelisiniz. Korku oluşursa uzun bir zaman çekinme de oluşabilmektedir. Bu durumda da çocukluk döneminde dahil denizden uzak kalmak aslında güvenli limanda yani karada kalmak isteyecekler. Aileler olarak bazen onların dikkatlerini çekebilecek oyuncaklar ile yardımcı gereçleri kullanarak bebekleri yüzmeye teşvik etme yolları bulabilirsiniz.

Yardımcı Gereçleri Kullanın

Yardımcı gereçler bebeklere yüzme eğitimi verirken  en önemli yardımcılarınızdır. Bazı zamanlarda onların sevdiği hayvan motifleri bazı zamanlarda ise çizgi film motifleri ile süslenmiş kolluklar veya simitleri kullanabilirsiniz. Bebeklerde simit kullanımı kolluğa göre daha doğru olabilir. Bunları hiç kullanmayarak normal şekilde de bebeğinize yüzme öğretmeniz mümkün fakat bu yardımcı gereçler ile onun korku etmenini ortadan kaldırmanız daha kolay olacağını unutmamalısınız.

Doğru Yüzme Yeri Seçin

Bebeklere yüzme öğretmenin altın kurallarından birisi doğru yüzme yeri seçimi olacaktır. Aşırı dalgalı denizlerde bebekler korkup ürkebilmektedir. Bu durumlarda da ona yüzme eğitimi verme süreniz uzayabilir. Aynı şekilde bebeklerin ciltleri hassas olduğundan temiz denizlerin kullanımı da çok önemlidir. Havuzlarda bebeklerin enfeksiyon kapma ihtimali denize göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle hijen açısından denizi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin temmuz ayında ege suları çok soğuktur. Bu soğuk sularda bebeğinize korku etmeni olarak dönebilir. Antalya gibi daha sıcak olan akdenizi tercih etmeniz eğitim sürecinde olumlu olacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir