Ay Ay Bebek Oyuncakları Tavsiyeleri

Ay Ay Bebek Oyuncakları Tavsiyeleri

Bebeklerimiz için oyuncak tavsiyelerinde bulunmak uzun tecrübeler gerektirebilir. Bebeklerin ay ay oyuncakları değişebilmekte ve doğru bir oyuncak seçimi yapmak oldukça zahmetli olmaktadır.Doğumdan itibaren bebeğimizin gerek zeka gerekse bedensel gelişimi için oyuncaklar hayatlarında çok önemli bir yere sahiptir. Bir çok aile veya aile akrabaları tarafından oyuncak seçimi yaparken bebektir nasıl olsa anlamaz şeklinde bir düşünce yapılan hataların başında gelmektedir. Bebeklerimiz anne karnında hayatı tanımaya başlarlar ve duygusal gelişim dönemi anne karnındaki 6. aydan sonra başladığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle onların ilk öğrenme arkadaşlarını seçerken çok dikkatli ve titiz davranılmalıdır.Bebekler geliştikleri her ay farklı fiziksel ve zihinsel değişimler gösterebilir. Bu nedenle bizler sizin için ay ay başlayarak Bebekler İçin Alınacak Hediyeler ve Bebekler için oyuncak tavsiyeleri
listemize birlikte göz atalım.

0-3 aylık bebek oyuncakları

Bebekler bu dönemde genellikle anne sütüyle beslenir ve zamanının %70 inden fazlasını uykuya ayırarak geçirmektedir. Özellikle bu aylardaki bir bebeğin pek fazla uykuya ihtiyacı olmayacağı için ona hediye oyuncak yerine biberon,zıbın gibi temel malzemeleri almanız daha faydalı olacaktır. bebek gelişimi ne bağlı olarak genelde 1-1,5 aylık olduğunda çevresini tanımaya başlamaktadır. Onun dikkatini çekebilecek hareketler ile sağdan sola veya soldan sağa nesne takibi oyunları yapabilirsiniz.

3-4 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir
Bebekler 3. aylarına girdiği zamanda el kol hareketleri artmaktadır. Bu dönemde 0-3 aylıkta bahsetmiş olduğumuz nesne takipleri daha kuvvetli olacaktır. Bazı müzik sesleri ona huzur verebilirken bazı müzik sesleri de onu kıpır kıpır yapmaya yetecektir. (kırmızı balık şarkısına ilk tepkiler ..) Bu gelişim döneminde tercih edilebilecek en iyi bebek oyuncakları renkli ve sesli oyuncaklar olacaktır. Peluşlar ve parmak peluşları da aynı şekilde bu dönemde dikkatlerini gayet güzel çekebilmektedir. Eskilerden beri vazgeçemediğimiz bebek çıngırakları tam bu dönem bebeklere alınabilecek hediyeler içerisine girmektedir. Çıngırakları sallayarak hem nesnel hareket kabiliyeti gelişir hemde seslere karşı olan duyuları harekete geçmektedir. Farklı bir bebeklere alınabilecek oyuncak tavsiyesi ise oyun halılarıdır. oyun halıları bu dönemlerde kafa hareketlerini destekleyebilir. Yani başını yukarı kaldırma ve sesleri melodisel olarak mırıldanmaya başladıkları bu 3-4 aylık bebeklik döneminde yavrularımızın gelişimi için bebek oyun halıları da ideal oyuncaklar arasında olabilir.

5-6 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir

5 aylık döneminde bebekler genellikle nesneleri atmaya veya onları tadarak tanımaya başladığı dönem olarak geçmektedir. Bu nedenle oyuncak seçimlerinde onlara oldukça sağlıklı ve güvenilir oyuncak seçimi yapılmalıdır. Özellikle 5 aylık bebeklerde en ideal alınabilecek hediyeler arasında diş kaşıyıcı veya meyve emeceği hediye seçimleri yapılması onun hem sağlığı hemde beden gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeklerin 5 ile 6 ay arasındaki farkı çocukların 1 yaş farkına eşit gelişime sahiptir. Sadece 1 ayda bile bebekler inanılmaz hızlı gelişebilirler. 6 aylık bebeklere genelde kas ve tutma becerilerini geliştirebilecek oyuncaklar, Sesli peluş oyuncaklar veya ufak hareketli peluş oyuncaklar 6 ay bebeklerine alınabilecek hediyeler arasında en üst sıraya gelmiştir. Hediye seçimlerinde karşımızdakinin bebek olduğunu unutmadan hareket etmemiz onun sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. Yani ufak oyuncaklar almamalı, Parçası kırılabilecek oyuncalardan uzak durmalı ve plastik malzeme seçimi asla yapmamalısınız. Bu saydıklarıma baktığınızda onun ağza götürme ve emme ihtiyacının ne denle dikkate alınması gerektiğini sizlerde gözlemlemiş olacaksınız.


7-8 aylık bebeklere alınabilecek oyuncaklar

Bebekler genellikle 7 aylık dönemden itibaren neden sonuç ilişkisi kurmaya başlamaktadır. Bu tamamen bebeğin gelişimine bağlı bir durum olsa da genelleme yapacak olursak motor gelişimi 7-8 aylık dönemlerde gerçekleşir. Ağza götürme ihtiyacı bu dönemde de hakim durumda olacaktır. Bu nedenle tahta (ahşaptan yapılma) bebek oyuncaları bebeklere alınabilecek en güzel hediyelerin başında gelebilir. bebeklerin ses duyarlılığının olduğu koca bir dönemin içinde olduğumuzdan ahşaptan yapılma oyuncakların hemen ardından ise sesli oyuncaklar gelmektedir. Bebek piyanoları veya bebekler için üretilen özel vurmalı çalgılar tercih edilebilir. ( Bebek davulu gibi…. , bebek bağlaması arayan arkadaşlarım olduğundan bunu belirtmek istedim)

9-10 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir ?

Bebeklerin oturma dönemleri 9-10 aylık dönemlerde başlamaktadır. Bu dönem ile beraber onlar yavaş yavaş kendi başlarına birşeylere uzanma ihtiyacı içerisine girmektedir. Hareketli gidebilen bebek oyuncakları bu dönemde tercih edilebilir. Aynı şekilde bebek kitapları da bebeklere alınabilecek en iyi hediyeler arasındadır. Kitabın sayfalarını onunla beraber çevirdikçe içerisinde bulunan renkler dikkatini çekmeye başlayacaktır. Hatta 10. ayın sonlarına doğru kitap içerisindeki karakterleri tanımaya başlayacak, onları gördükçe oldukça mutlu olacaktır. Özellikle 10. ay ortalarından sonuna doğru bebekler emeklemeye ve hareketlenmeye başlar. Bu nedenle 10. ay döneminde bebeklere alınabilecek oyuncaklar arasında genellikle onunla beraber hareket eden oyuncaklar seçilebilir. Tekerlekli kaplumbağ benzeri oyuncaklar onun bu hareketli döneminde ona yol arkadaşlığı yapabilir. Bazı aileler ise daha sakin şekilde bu dönemi geçirmek isteyebilir. O durumda bebeklere alınabilecek hediyeler içerisinde imdadımıza boyama kitapları gelmektedir. Bu aydaki bebekler genelde doğru düzgün bir boyama yapamazlar fakat bu şekilde boyama alışkanlıklarının ilk adımını 10. ay itibariyle atabilmektedirler.

11-12 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir.

11. aydaki bebekler birçok bebeklik dönemi gelişimlerini tamamlamaya başlar. Yavaş yavaş yürüme, bir şeyleri fırlatma eğilimine girerler. 11 aylık bebek oyuncakları arasında yürüme arkadaşları veya bebek legoları olarak bilinen oldukça büyük parçalardan oluşan setler 11 aylık bebek oyuncakları arasına girmektedir. Sadece 1 ayda bebekler ne kadar hızlı geliştiklerini belirtmiştik. Söz konusu 12 aylık bebek oyuncakları olunca da bu durum aynı olacaktır. Bıngıl dama dönemleri artık geride kalmaya başladığı bu 12 aylık dönemde bebekler bazı ufak sorulara cevap verebilirler. Mesela renk kartları 12. aydan itibaren bebeklere alınabilecek hediyelerin başında gelmektedir. Oyun mesela sarı rengi ona tanıtma ile başlar birkaç gün tanıtım yaparak devam eder. Belirli bir zaman sonra artık bebeğinize sarı nerede dediğinizde size göstermeye başlayabilir. Biraz daha ileriki dönemlerde ise bu ne renk dediğimizde sarı diyebilir. 12 aylık bebeklere alınabilecek oyuncaklar listesinin ikinci sırasını genelde geometrik şekillere sahip küpler gelmektedir. Öğrenim ihtiyacı en yüksek seviyelerine girdiği 12 aylık bebeklik dönemlerinde bu şekilleri tanımaya başladığı dönem olarakta bilinmektedir.

Genel olarak bebek oyuncakları veya bebek oyuncak tavsiyelerimiz bu şekildedir. Umarım sizlere biraz olsun oyuncaklar hakkında bilgi verebildik.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir