En Eğitici Çocuk Oyunları

En Eğitici Çocuk Oyunları

Çocukların doğumdan itibaren eğlence aracı oyunlar ve oyuncaklar olmuştur. Günümüz dünyasının teknolojiyle yakınlığı oldukça artmış olsa dahi çocuklar için önceliğimizi telefon ya da tablet olarak değil, elleriyle tutabildikleri,hissedebildikleri gerçek oyun ve oyuncaklara vermeliyiz. Bu demek değildir ki çocuğumuz asla telefon veya tablet kullanmamalı. Tam aksine günümüz çağında bunları öğrenmemiş bir çocuk kendisini arkadaşları karşısında eksik hissedebilir. Fakat ilk aşamada çocuğunuza tablet ya da telefon vermek onun gerçek yaşamla bağını tamamen koparabilir. Bu yüzden belli bir bilince sahip olana kadar çocuğunuzun eğlence aracı teknolojik aletler olmamalıdır. Gerçek materyaller çocuğunuzun fiziksel gücünü de geliştirebilmekte, kavramasını kuvvetlendirmekte ve algısının daha açık olmasını sağlamaktadır.

Evde Anne Babayla Oynanabilecek Oyunlar:

 • Top Oyunu: 0-1 yaş arası çocuklar için uygun olan bu oyunda çocuğunuzun önüne bir top yuvarlayıp onun da size yuvarlamasını beklersiniz.
 • Geometrik Şekilleri Bulma: Materyal gerektiren bu oyunda değişik geometrik şekilleri uygun boşluktan geçirmeye çalışılır. 1-2 yaş arasına uygun olan bu oyun çocuğun motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Mandal Oyunu:Bu oyunda mandalları renklerine göre ayırıp, her bir renkten çocuğunuza bir tane vererek renklerine göre yerleştirmesini söylersiniz. 2 yaşından sonrası için uygun olan oyun çocuğun renkleri öğrenmesi açısından faydalıdır.
 • Oyuncak Saklama: Çocuğunuzun sevdiği bir ya da birkaç oyuncağı saklayın ve beraber bulmaya çalışın. 2 yaş üzeri için uygun olan oyunda çocuğunuzun oyuncağı aradığı esnada alt-üst var-yok gibi zıt kavramlarla onu yönlendirerek bu kavramları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Lego: Legolar çocuğun motor becerilerinin ve hayal gücünün gelişmesi için oldukça faydalıdır.Ona ‘bir ev yapalım’ diyerek evi nasıl şekillendireceğini görebilirsiniz.
 • Eşleştirme Kartları: Hafıza için oldukça geliştirici bir oyundur. Çocuğunuzun yaşına göre basit veya daha karmaşık görseller seçerek iki kartı eşleştirmesini isteyebilirsiniz.
 • Yapboz: yine çocuğunuzun yaşına göre az parçalı ya da çok parçalı olarak seçebileceğiniz yapbozlar çocuğun zekasının gelişimine katkı sağlamaktadır.
 • Saklambaç: 3 yaşından sonra çocuğunuzla rahatlıkla oynayabileceğiniz bu oyun, çocuğunuza görsel algılamanın yanında işitsel algılama becerisi de verdiğinden zeka gelişimi için oldukça etkilidir.
 • Sıcak-soğuk Oyunu: Bu oyunda sakladığınız bir nesnenin yerini çocuğunuza sıcak soğuk diyerek tarif edersiniz. 4 yaşından sonra oldukça rahat oynanabilen bu oyunda çocuğun dikkat, yönergeleri değerlendirme dürtüsü ve mesafe algısı gelişir.

Bunun gibi birçok oyun olmakla birlikte evde kendiniz de yeni oyunlar geliştirebilirsiniz. Ayrıca anne baba ile birlikte yemek yapma, temizliğe yardım, tamiratlarda minik destek gibi konularda aile tarafından doğru yönlendirildiğinde çocuklar için en eğitici oyunlardır. Bu şekilde çocuklar sosyal becerilerini de geliştirmiş olup, evdeki sorumlulukları bir yük olarak görmezler ve aileleriyle birlikte kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmiş olurlar.

Telefon veya tabletlerde de çocuklar için birçok zekâ geliştirici ya da öğretici oyunlar bulunmakta. Örneğin;

 • Yapboz oyunları
 • Farkı bulma oyunları
 • Kelime tamamlama oyunu
 • Sayıları ve renkleri öğreten eğitici oyunlar

Gibi oyunları elimizin altındaki telefonlarda ve tabletlerde kolayca bulabiliyoruz.Günümüzde, birçok çocuk, olması gereken yaştan önce teknolojiyle fazla yakınlık kurmakta. Bu yüzden çocukları telefonla çok erken tanıştırmamalıyız ve tüm bu oyunları evde, sanal ortam olmadan, oynayabileceğini bilmeliyiz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir