Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuklarımız için okul seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken konu okulun evimize olan yakınlığıdır. Tüm ilk ve orta dereceli okullar için bu kural geçerlidir. Çocuğumuz eve yakın bir okul seçtiğinde okula gidip gelirken kaybettiği zaman, erken kalkması, trafik stresi gibi birçok etmenden dolayı derslerinde başarıları olumsuz etkilenecektir. Çok iyi bir okul bulduğunuzda çocuğunuzu bir servise yazdırmak yerine imkanlarınız eğer elverişli ise siz taşının. Çocuğumuzun okul psikolojisi böylelikle daha sağlıklı olacaktır.

Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Okul seçimi yaparken öncelikle başarı odaklı mı yoksa sosyal imkan odaklı mı olmalı bu konuyu netleştirmemiz gerekmektedir. Günümüz şartlarında çoğu ailenin temel sorunu çocuklarına öğrenim gördürmek değil, onları adeta bir maratona sokmaktır. Eğitimin ve öğretimin esas amacı bu değildir. Kendi içsel boşluklarınızı lütfen çocuklarınızda doldurmaya çalışmayın. Onları yetenekleri ve isteklerine göre doğru tercihler yapması için Kılavuz olun. Eğer başarı odaklı bir okul seçecek olursanız birçoğu öğrencide görülen okulda uyum sorunu ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Mesela çocuklarınız sosyal imkanları daha yüksek bir okulda başarı elde edebilecekken sizler onu başarı odaklı bir okula kayıt ettirdiğinizde becerilerini köreltecek , çocuklarınızı mutsuz edeceksiniz. Bu mutsuzlukta kaçınılmaz bir son olarak ona başarısızlığı getirecektir. Çocuklarınızın yeteneklerini onların becerilerini, hislerini çok iyi sentezlemeniz gerekiyorsa bir uzman dan bu konuda yardım alarak ilerlemeniz her açıdan daha olumlu ve kesin sonuç verecektir.Başka dikkat edilecek konu derslerin ve eğitimcilerin kalitesi zaten bizim olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor fakat çoğu aile okulun sosyalliği ile ilgilenmemektedir. Burada tam anlatmak istediğim çocuğunuzun arkadaşlarıyla, okuluyla , öğretmenleriyle kısacası okulun tüm birleşenleri ile çocuğumuzun yetenekleri ne kadar önplana çıkacak çocuğumuzun farklı bir becerisi olduğunda bunlara okul ortamı olarak ne kadar önem verilecek gibi konulara da bakmanız gerekmektedir.

 

1990 lı yılların sonuydu ;okuduğum ortaokul da fizik hocamız harika birisiydi. Her ders bizlere deneyler ile birçok şeyi anlatmaya çalışırdı ve gayet başarılı olurdu. Kendisi ile yaptığım konuşmalar, ona sorduğum sorular ve onun beni teşviki ile bir proje geliştirdim. Şu anda hepimizin hayatında olan WIFI iletişimi… Bu kadar kapsamlı olarak değil de tam anlamıyla bu günlere gelebilecek bir teknolojinin temellerini oluşturabilecek bir projeydi. İlk olarak okul müdür yardımcısına sundum bana güldü, müdürüne sundum saçmalama dedi TUBITAK’a başvuru yaptım okul proje yarışmasına yönlendirdi ve dolayısı ile o yeteneğim berbat okulum yüzünden o dönem baskılanmış oldu. Ben şu anda yazılımcıyım ve yaptığım tüm kodlamalar çoğu mühendis tarafından hayretler içerisinde karşılanmaktadır. Sizlere şu kadarını söyleyim babam bana veterinermi olmak istersin yoksa ziraatçı mı dayatması yaptığından hiç sevmediğim hiç istemediğim bir okulda ve bölümde okudum. Hayatım boyunca o sektörde hiç çalışmadım ve zamanında meslek liselerinden kırılan puanlar yüzünden de hayalimdeki okulu okuyamadım. Şu anda 32 yaşındayım, evliyim ve bu hayat mücadelesi içerisinde sevdiğim bölümü okuyorum. Kısacası ben bunu Allah’ın izni ile başarabildim ama çocuklarımız bu kadar geç kendini toparlayamaz. Aileleri olarak onlara okul seçimlerinde şık sunmak yerine hayallerini iyi bilmemiz gerekmektedir.

Okul Seçiminde En Önemli Kısım Öğretmen Seçimidir

Sizlere aamir khan’ın başrolde oynadığı “Her Çocuk Özeldir” filmini mutlaka izlemenizi öneririm. Öğretmenlik kutsal mesleklerden birisidir. Çocuğumuzun en büyük öğretmeni annesidir. Hemen ardından gelen Öğretmeni ise ilk ve ortaöğretimdeki öğretmenleri olacaktır. Bizlerden karakterini alırken öğretmeninden hem ilmi hemde karakteri alacaktır veya tam tersi olanıda kaybedecektir. Bundan dolayı öğretmen seçimi aslında çocuklarımız için okul seçimi kadar önemli bir faktördür. Özellikle anaokulu ve ilkokulu seçimlerinizde tamamen öğretmen odaklı seçim yapmalısınız. Öğretmen seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken husus öğretmenin şevkatli olmasıdır. Hemen ardından gelen ise hatalara ne kadar toleranslı olduğudur. Eğer imkanınız varsa öğretmeni ile çocuğunuzu okul öncesinde tanıştırıp biraraya getirin. Çocuğunuzun öğretmenine olan bakışı ondan aldığı pozitif enerjiyi gözlemleyin. Kişilik özelliklerini çok iyi araştırın. Kurallarını, bakış açılarını ve verdiği eğitimin kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın ağaç her zaman yaşken eğilir. Yanlış bir eğitimcinin elinde çocuklarımız geri dönüşü aşırı zor olan bir yola girmiş olur. Eğer seçim yaptığınız öğretmen harika birisi ise okulun ufak tefek noksanlıklarını da göz ardı edebilirsiniz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir