Dünyanın En Tehlikeli 10 Oyuncağı

Dünyanın En Tehlikeli 10 Oyuncağı

Gördükçe yürekleri ağızlara getiren küçük çocukların oynayabilmesi için yapılmış olan oyuncaklar zararlı olduğu kadar çok tehlikeli. Her ebeveynin çocuklarının oyuncak seçiminde duyarlı olması gerekmektedir aksi takdirde istemediğiniz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz

Gelin bu uzak durulması gereken oyuncaklara birlikte bakalım işte dünyanın en tehlikeli 10 oyuncağı:

10 numara Slime

Oyuncak görünümlü maddenin içine fazla kullanıldığında zehirleyici etkisi olan “Boraks” maddesinin yanı sıra yine uyuşturucu niteliği olan yapıştırıcı maddelerin katıldığı söylenmektedir. Bu oyuncak görünümündeki Slime çocuklarda bağımlı duygusunu arttırmaktadır. Slime kullanan gençler ilerleyen yaşlarda diğer uyuşturucuları kullanma yönünde eğilimi tetikliyor. “Boraks”’ın tıp alanında çok fazla kullanıldığını ancak amacı dışında kullanımı durumunda zehirleyici özelliği tehlike saçıyor.

9 numara mazlum oyuncağı

Piyasaya birkaç yıl önce çıkan “Mazlum” adlı peluş ayının üzerinde bir tişört elindeyse kola bulunuyor. Oyuncağın kutusunda “vur vur hoşuma gidiyor” ifadeleri yer alıyor. Oyuncak çalıştırıldığında “Hey Var mı bana yan bakan” derken oyunun amacı mazluma vurmak. “Vur vur hoşuma gidiyor” diyen Mazlum adlı oyuncak çocukları şiddete özendirdiği gerekçesiyle tepkilere neden oldu. tepkiler üzerine oyuncak toplatıldı.

8 numara Su Maymuncuğu

Bitkilerin büyümesi için gübre olarak kullanılan ve su ile temasında 400 kat büyüyen Su Maymuncuğu olarak bilinen renkli toplar çocuklar için tehlike saçıyor. Çocuklar arasında yaygın olan maymuncuk, suyun içinde genişleyerek ikiye bölünüp çoğalıyor. Yutulması halinde midede de çoğalacağı için ölümcül tehlike içeriyor ayrıca yutağa takılarak solunum sıkıntısına yol açması da mümkün. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşılmadan önce bu tehlikeli oyuncağa karşı her ebeveynin duyarlı olması lazım.

7 numara Mor Fil Yastığı

Sevimli görünebilir ancak bu doldurulmuş hayvanda, bebekler için ürün üzerinde herhangi bir uyarı ve yaş önerisi bulunmamaktadır. Özellikle bebekler için tehlike boyutu oldukça yüksek. Uzmanlar yastığın bir bebeğin ağzını tıkayabileceğini ve boğulmasına neden olabileceğini ve 1 yaşın altındaki çocuklar için bebek yastıkları ve benzeri eşyaların yasaklanması gerektiğini belirtmişlerdir.

6 numara Sümük Atmaca Sapanı

Bu sapan 30 metreden fazla bir topu fırlatabiliyor. Çocuğunuzu heyecanlandıracak ancak o kadar kuvvetli mermiler ciddi göz yaralanmalarına neden olma potansiyeline sahip. 24 dolara satılan bu sapan oyuncağı şiddetli bir fırlatma tekniğine sahip. Hayvanlara atış yapılmaması yönünde dikkatli olunmalıdır. Böyle bir kuvvetle fırlatılan mermiler ciddi göz yaralanmalarına neden olmaktadır.

5 numara Nerf Rival Apollo XV-700 Blaster

14 yaşın üzerindeki çocuklara bu oyuncağı kullanılması teşvik edildi ancak dikkatli olunmalıdır. Paketteki mühimmatın göz yaralanmalarına neden olabilecek kadar kuvvetle ateş edilmesi tehlike saçıyor. Kutuda yüz maskeleri gösterilmekte ancak ayrı olarak satın alınması gerekiyor. Maalesef çok küçük çocuklarda bile bu oyuncağın olması ebeveynlerin duyarsızlığını gözler önüne seriyor.

4 numara Uçan Kahramanlar: Süpermen

Süpermen çocuğunuzun yüzüne çok yaklaşırsa kanatlar ciddi göz ve yüz yaralanmalarında neden olabilir. Yüzünüzü hedeflemek için bir uyarı var Ancak 4 yaşındaki çocuklar yetişkin gözetiminde olmadan ürünü kullanmamalı. Pervane kısmındaki sert plastik bir bebeğin gözüne denk gelmesi üzerine oyuncak firması da tehlikeli olduğunu kabul etti.

3 numara şeker sigaraları

Bunlar hala yasal olarak çeşitli yenilik dükkanlarında ülke genelinde satılsa da çocukları sigara içmeye teşvik etmekle ilgili çok fazla endiğe yarattılar ve hatta 1953 1967 yılları arasında Kuzey Dakota da yasaklandı. Türkiye’de ise sigarayı hatırlatan oyuncak ve şeker üretenlere 135 bin lira ceza yazılmaktadır.

2 numara Tokat bilezikler

Tokat sargıları olarak da bilinen Tokat bilezikleri 80’li yılların sonlarında ve 90’lı yılların başında popülerdi ancak yaralanmalar bildirdikten sonra birçok okulda yasaklanmıştı. o zamanın çocuklar hepsinde vardı fakat buna benzer düşük bütçeli bilezikler zararlı olmaya başlayınca çocuklardan uzak tutuldu.

1 numara Stres Çarkı

Son zamanların popüler oyuncağı stres çarkının bazı ülkelerde yasaklanması ile birlikte ülkemizde de yasaklanması yönünde adımlar atılabilir. başta masum gözüken bu oyuncaklar zamanla bağımlılık derecesinde ilgi gördüğünde tepkiler başlıyor. bağımlılık, tüm zararlarına karşı kişinin iradesini devre dışı kalması sürekli aynı etkinlikte meşgul olarak kontrolünün kaybolması durumu olarak tanımlanabilir. durumun devam etmesine engel olunmadığı takdirde kişinin davranışsal, duygusal, sosyal ve akademik Olarak olumsuz etkilenmesi söz konusudur. bağımlılığın temelinde ise ruhsal boşluğun doldurulması bulunmaktadır.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir