Çocukta Sorumluluk Bilincini Geliştirmek

Çocukta Sorumluluk Bilincini Geliştirmek

Çocuklara aşılanması gereken verilmesi gereken önemli davranışlardan bir tanesi sorumluluk bilincidir .Çocuğun sorumluluk bilincini kazanabilmesinin  tek yolu vardır .O da yaptığı davranışın sonucunu üstlenmesi ve sonucuna katlanması .Eğer ki çocuk bir şey yere döktüğünde genelde anne babalar şöyle yaparlar “çekil çekil” der ve hemen  çocuğun adını oraya silmeye başlarlar , Çocuk şunu öğrenmiş olur ” Ben de döktüm annem babam temizliyor” kendi işini başka birisi yaptığı sürece çocukta ,kendi sorumluluk bilinci gelişmez.

Çocuklara sorumluluk bilinci nasıl aşılanır

0-2 yaş döneminde hariç tutulursa 2 yaş döneminden sonra kademe kademe annenin babanın çocuğun kendi yapacağı işler konusunda Kendini geri çekmesi gerekir. Bu Ona yemek yedirmekten tutun üstünü giydirmekten tutun , tuvalete götürmekten tutun, hatta 7 yaştan  sonrasında banyonun büyük bir kısmını da çocuğa devretmek gerekir ki, çocuk kendi sorumluluğunu kendisi üstlensin. Sorumluluğun gelişimi karar verme mekanizmasını gelişimi ile de alakalıdır. Bu nedenle çocuğa karar verme seçenekleri de sunmak gerekir. “Şu anda televizyon izlemek istersen ,yoksa parka mı gitmek istersen önünde İki seçenek var Sen seç ama televizyon izlersen parka gidemeyeceksin “gibi seçenekler sunulduğunda, çocuk bir karar verir ve o kararla birlikte bir sorumluluk aslında almış olur.

Çocukta Sorumluluk Bilincini Geliştirmek

Bunun yanında çocuğun çeşitli zamanlarda. Babanın annenin iş yerlerine giderek onların işlerini vakıf olarak ya da onların işlerine yardımcı olarak da ufak ufak sorumluluklar vererek de bunu paylaşmış olur ama işin en kritik noktası çocuğun üzerinde olan işleri anne babanın devralıp yerine getirmemesidir .Anne baba devraldığında çocuk hiçbir zaman sorumlu kazanamayacaktır.Bu bizim için de geçerli bir kuraldır. Benim yapmam gereken bir işi benim adıma başka birisi yaparsa ben o işi yapmamaya başlarım. Dolaysıyla çocuğun işlerini çocukta bırakma sorumluluk bilinci kazandırma en önemli aşamasıdır.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir