Çocukların Anne İşe Gitme isteğine ne yapılmalıdır

Çocukların Anne İşe Gitme isteğine ne yapılmalıdır

Çocuk sahibi olmak bir kadın için en tarifsiz duygulardan biridir. Fakat bir kadın anne olduğunda bazı zorluklar da yaşamaktadır. Özellikle çalışan kadınlar  5-6 yıl çocuğundan uzak kalma, fazla endişelenme, çocuğun annenin işe gitmesini istememe gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Doğumdan sonraki ilk iki yıl için genellikle bebeğin anneyle olması önerilmektedir.Anneyi tanıma, ona bağlanma, güven duygusun gelişmesi için bebeğin annesine ihtiyacı vardır. Fakat bu anneler doğumdan sonraki ilk iki yıl çalışmamalı anlamına gelmemektedir. Günümüzde hem çalışan hem de bebek sahibi olan bir çok anne vardır. Bir bebek için annesinin işe gitmesi ileri yaşta bir çocuktan daha kolaydır. Bebekler için anneleri oldukça özeldir ve bağları farklıdır fakat bir başkasına karşı da güven duygusu hissedebilir ve bir nevi anne yerine koyabilirler. Fakat 3 yaşından sonra bu durum değişmeye başlayabilir. Çocuk annesinin işe gitmesini, onu bırakmasını istemez ve bunun için sorunlar çıkarır.

İşe Giden Anneler Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Eğer çalışan bir anneyseniz ve çocuğunuz işe gitmenizi istemiyorsa bunun için çözüm olabilecek yöntemler vardır. Yani tamamen çaresiz değilsiniz. Öncelikle çocuğunuzun yaşını gözetmeli ve çalıştığınızı ona anlayabileceği şekilde anlatmalısınız. Daha net ve kısa cümleler kurmalı ve anlamasını kolaylaştırmalısınız. Eğer bu açıklamanın sonucunda çocuğunuz hala anlamamışsa sorular soracak ve cevap bekleyecektir. Buradaki en önemli konu vereceğiniz cevaptan önce kesinlikle çocuğunuza sert davranmayın ve asabi konuşmayın. Sakinlikle karşılamalı ve tatmin edici cevaplar vermelisiniz. Çocuğunuz sizden tatmin edici cevaplar aldığında sakinleşecek ve anlamaya başlayacaktır. Anlamaya başlasa da işe gittiğiniz zaman yine de ağlayabilir ve gitmenizi istemeyebilir.Bu noktada ona akşam eve geleceğinizi söylemeli ve işe gitmelisiniz. Kararlılık ve verdiğiniz sözü tutma oldukça önemlidir. Zamanla çocuğunuz söz verdiğiniz gibi geldiğinizi görecek ve size güvenecektir.

Anne İşe Gittiğinde Çocuk Yuvaya Mı Bırakılmalı ya da Evde Mi Kalmalı?

Bunun için kesin bir cevap vermek olanaksızdır. Bazı anneler büyük anneye bırakmayı tercih ederken bazı anneler yuvaya bırakmayı tercih etmektedirler. Bu iki durumun da avantajları ve dezavantajları olabilir. Eğer çocuk için bir yuva düşünülüyorsa kesinlikle iyi araştırılmalı ve çocuğunuzun tüm fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Tüm bu koşullar sağlandığında çocuğunuzu yuvaya vermenin hiçbir sakıncası yoktur.

‘’Çocuğum Çok İnatçı, İşe Gitmeme Alışamıyor.’’

Bu durumda da anneden beklenilen kararlılıktır. Bu dönemde çocuğunuzun istekleri artabilir. Bu isteklere net cevaplar vermelisiniz ve verdiğiniz cevaplar doğrultusunda hareket etmeliler dir. Çocuklar zaman içerisinde ailesinden gördüğü kararlılıkla birlikte duruma alışacaklardır.

Çalışan annelerin bu sıkıntısını gidermek için babaların da her zaman annenin ve çocuğun yanında olmalı, destek olmalı ve anne ve babanın çalışmasının normal olduğu belirtilmelidir. Babanın desteği, küçük yaştaki çocukların annelerine bağlı oldukları kadar babalarına bağlı olmasalar da, oldukça önemlidir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir