Çocuklarımız neden oyuncaklarını paylaşmazlar?

Çocuklarımız neden oyuncaklarını paylaşmazlar?

Çocuklarımız neden oyuncaklarını paylaşmazlar?

Mal canın yongasıdır diye bir atasözü var değil mi? Şimdi bu konuda biraz  kendimizi incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Sizler elinizdeki her eşyayı arkadaşlarınız istediği zaman onunla paylaşır mısınız? ya da özel eşyalarınızı mesela takılarınızı, altınlarınızı, Özel ziynet eşyalarınızı, hatta çamaşırlarımızı, kıyafetlerimizi,  kimi zaman öyle kıyafetler var ki çok değer verebiliyoruz, kıyafetlere ya da çantalara…. Şimdi bizler yetişkin olarak her eşyamızı arkadaşlarımızla eşimize dostumuza Hatta dostumuz olmayanlarla paylaşıyor muyuz? paylaşmıyoruz değil mi? biz peki çocuklarımıza oyuncak paylaşımı konusunda hangi mesajları veriyoruz? ” paylaşmalısın kesinlikle sende olanı eğer karşıdaki arkadaşın istiyorsa ona da vermek zorundasın”  istesen de istemesen de şimdi bir süre sonra çocuğunuz okula başladığında ya da hayatın içerisine katıldığında kendi eşyalarını korumasını bekleyeceksiniz değil mi? Ama bir adım öncesinde de bizler her var olan bir de her arkadaşın istediği oyuncağı paylaşmasının öğretisini yaptık. Sizce bu ne kadar doğru ? 

Mal canın yongasıdır dedik ya bu yetişkinler için de geçerli çocuklar için de geçerlidir. Çocuğunuzun tüm mal varlığı oyuncaklarıdır. Çocuğunuz için kıyafetlerin hiçbir değeri yok ama oyuncaklarının ya da kalemlerinin ona ait olan her şeyin bir önemi var ve bu nedenle aslında bir oyuncak paylaşması için bunu sürekli çocuğumuza söylediğimizde, çocuğum kendini güvende hissetmiyor. Paylaşmak için güvenmek gerekir. Şimdi bu cümle çok huzur verici bir cümle benim için Çünkü biz paylaşmak için o kadar adapte olduk ki bir süre sonra gözümüz körleşmeye ve kulağımız sağır olmaya başlıyor çocuklar konusunda. Sadece paylaşsın da yani çocuğum bencil olmasın ya da işte bu davranışı öğrensin istiyoruz. Fakat bunun Özünde yatan bir gerçek var aslında. Hiçbirimiz geri alacağımıza inanmadığımız veya karşınızdakine güvenmediğimiz zaman paylaşmayız değil mi? Bu yüzden çocuğun mal varlığının oyuncakları olduğunu düşünürsek çocuğunuz ancak ve ancak hakları korunduğunda, seçimlerine saygı gösterildiğinde onu koruyan seçimlerine saygı gösteren ebeveyn olduğunda paylaşmayı da gönül rahatlığı ile yapabilir. Ancak bu koşullarda zaten bu öğretiyi tam tamına çocuğunuza yansıtabilir ve öğretebiliriz. çocuklarımızın oyuncaklarını paylaşması ya da oyuncaklarını nasıl kullandığı çok sıkı gözlemliyoruz ve bunlara pek çok fikir ya da çerçeve belirliyoruz, anlam yüklüyoruz fakat bunlara bu anlamları yüklerken şunu da Özen göstermelisiniz. Çocuğun son gelişim dönemlerine dikkat edin çünkü 2 yaş dönemi dediğimiz bir dönem var ki işte bu dönemde Çocuğunuz tüm eşyaları Hatta onun ona ait olmayan eşyaları bile o benim deyip sahiplenebilir. İşte bu noktada çocuğun bu yaşadığı çatışmaya saygı göstermeniz lazım. Ona ait olanları tamamen ona teslim etmeli ama ona ait olmayanların da öğretimini yapmanız gerekir. “Bu bana ait ama bak burada sana ait olan var işte bunun oynayabilirsin” deyip sınırı getirebilecek bir ebeveyne  ihtiyaç var. Aynı zamanda Çocuğumuzun 2 yaş döneminde panik yapmayan kaygılanmayan “Eyvah çocuğum hiçbir oyuncağını paylaşmıyor” deyip çocuğuna baskı yapmayan bir ebeveyne ihtiyacı var.

Biz bu durum çocuğunuza nasıl öğreteceğiz diye sürekli sorular soruyorsunuz ama oyuncak paylaşmayı çocuğunuz ancak kendini güvende hissettiği zaman paylaştığı nesneyi , oyuncağı alabileceğini inandığı zaman, anne babasının onu haklarını koruduğuna inandığı ve güvenliği zaman, sağlıklı iletişime çocukla geçildiği zaman paylaşır ve en önemlisi çocuğun ana felsefesi paylaşmayı gözlemleyerek öğrenirimdir. Yani biz Ebeveynler olarak sürekli elimizdeki tüm eşyaları asla vazgeçmem evresine sımsıkı tutuyorsak ki eşya hamallık yapıyoruz değil mi?  Tıka basa dolu dolaplarımız var. Bizler paylaşmıyorsak evimizden hiç eşya çıkarmıyorsak, çocuğumuzun da paylaşmasını öğrenmesini bekleyemeyiz değil mi? Bu nedenle emirler üretmek yerine onunla Güven ilişkisi kurun. haklarını koruyun odasının kapısını tıklayarak giriniz, oyuncağını alırken izin isteyin ve bir başkası oyuncağını istiyorsa ve çocuğunuz “Hayır” dediyse bugün lütfen saygı duymalı asla ısrar etmemeliyiz. Çünkü çocuğun başka bir zamanda arkadaşı oyuncağını paylaşmadığı zaman doğal akışdaki öğrenmeyi zaten gerçekleştirecek, paylaşmanın önemini ya da önemli olmayışını kesin olarak gözlemleyecektir. çocuğunuza asla sözel olarak paylaşmayı öğretemezsiniz Ancak ve ancak model olarak öğretebilirsiniz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir