Çocukları Okula Nasıl Hazırlarız?

Çocukları Okula Nasıl Hazırlarız?

Çocukların okula başlama evresinde zorluk yaşamasının sebepleri arasında en önemlisi anne-babaya olan bağımlılığıdır. Bu sebeple başlangıçta çocuklar evden ayrılmak istemez ve okula gitme konusunda korku yaşayabilirler.

Okul Korkusunu Yenmenin Yolları

Ayrılma korkusu yaşayan bir çocuk için okul korkusu oluşması normaldir. Öncelikle bu ayrılığın kalıcı bir ayrılık olmadı bir anda olmasa da süreç içerisinde çocuğa gösterilmelidir. Örneğin; okul çıkışlarında dakik olarak bulunmak çocuğa güven verebilir. Bunun yanında okul korkusu yaşayan çocukları okuldan uzaklaştırmamalı, okula alıştırmaya çalışılmalıdır. Okula devamlılık sağlamak kaygıları azaltıp, yeni bağlar kurmasını sağlayacaktır.

Anne ve babaların da bu korkuyu ve endişeyi yaşayabileceğini biliyoruz. Bu durumda çocuğa bunu yansıtmadan çözmek gerekir. Kaygıları çocuğa yansıtmak onun okula alışma sürecini uzatacak ve çocuğun da kaygılanmasına sebep olacaktır.

Çocuklara okula başlamadan bir süre önce durum anlatılmalı, detaylıca açıklanmalı ve bunun kötü bir şey olmadığı belirtilmelidir. Okul öncesinde ve okula başladıktan sonraki süreçte çocuğun tüm sorularına cevap vermeli merakını gidermelisiniz. Bu onun daha az korkmasını sağlayacaktır. Eğitim süreci başlamadan önce çocuğunuzla birlikte okulunu görmeye gidebilirsiniz. Okulda oyunlar olacağından, yeni arkadaşlarıyla oyunlar oynayabileceğinden bahsedip stresini azaltabilir, herkesin o gün okula ilk defa geleceğinden ve tüm çocukların da aynı endişede olabileceğini söyleyip yalnız hissetmemesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz korktuğunu açıkça size söylüyorsa sebebini sormalı ve bu sebebin çözümü için uğraşmalısınız.

Okulun ilk günü sonrasında çocuğunuzla birlikte evde olmanız oldukça önemlidir. Hem güven duyması için hem de sizinle ilk gününü paylaşması için okul sonrası ilk günü mutlaka çocuğunuzla beraber geçirin. Çocuğunuz bu ilk günün sonunda okula gitmek istemiyorsa bunun sebebi açıkça sorulmalıdır. Fakat açık bir yanıt alınmazsa farklı tarzda soru sormayı denemelisiniz. Arkadaşları, öğretmeni,yemekler gibi. Bu sorulara verdiği yanıtları ve bu sıradaki tepkileri oldukça iyi izlemelisiniz ve diğeri okul günlerinde daha dikkatli gözlemlemelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun okul korkusunun sebebini bulabilir ve çözüm üretebilirsiniz.

Bu süreçte öğretmeniyle konuşup iş birliği yapmalı, çocuğunuzun okul içerisindeki davranışlarını da öğrenmelisiniz. Öğretmenin desteği sorunun çözümünü kolaylaştırmaktadır. Çocuğun okul kokusunun okulla ilgili olup olmadığını gözlemlemelidir. Minik öğrenciler için öğretmen tavrı okulu sevme konusunda oldukça önemlidir. Öğretmen ilgili, çözüm odaklı olabilmelidir.

Bu süreçte çocuk okula devam etmeli, anne baba tarafından desteklenmelidir. Çözüm sürecinde okul korkusu probleminden çok fazla bahsetmek de çocuk için olumsuz etki yaratabilmektedir.

Çocuğunuzda okul korkusu olmasının bir diğer sebebi de geçmişteki travmalar ve güvensizlik hissi ya da yalnız kalma korkusu olabilir. Bunlar da olağan durumlardır. Fakat bu durumda kesinlikle bir pedagogla görüşmeli ve destek almalısınız. Çocuğun kaygılarının giderilmesi, gelecekte okul korkusu yaşamaya devam etmemesi açısından profesyonel bir destek almak bu aşamada oldukça önemlidir. Çocuğunuzun tepkisini normal ya da zamanla alışır şeklinde düşünmek yerine onun psikolojisini anlamaya çalışmalı ve eğer bir sorun varsa yardım almalısınız.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir