Çocuklarda Saldırganlığa Karşı Yapmamız Gerekenler

Çocuklarda Saldırganlığa Karşı Yapmamız Gerekenler

Çocuğunuz size veya diğer çocuklara karşı saldırganlık gösteriyorsa ,zaman zaman vurmak, saç çekme gibi davranışları varsa, eğer diğer çocuklarla birlikte iken bu durum daha çok tekrarlanıyorsa bu durumun pek çok nedeni olabilir. Tabii ki öncelikle sizlere bir göz atmak gerekiyor. Çocuk çoğu davranışı saldırganlık da dahil olmak üzere aslında bizlerden öğrenir. Yani yetişkinlerden Öğrenir. Bu anlamda evdeki iletişimde biz ne durumdayız. Yani öfkelendiğimizde veya fazla sinirlendiğimiz de bunu karşı tarafa nasıl belli ediyoruz. Fiziksel şiddet uyguluyor muyuz ya da sözel anlamda bir şiddet uyguluyor muyuz?. Örneğin sinirlendiğinizde  eşyaları etrafa fırlatmamız bile çocuk tarafından gözlemlenebilir ve aynı davranışı oda sinirlendiğinde yapabilir. Dolayısıyla çocuklarımıza olumlu model olmak anlamında , olumlu örnek olmalıyız. Öncelikle evdeki iletişime dikkat etmek gerekiyor. Olabildiğince saldırganlıktan uzak bir şekilde iletişim kurmak gerekiyor, asla ve asla sözel ya da fiziksel şiddet uygulamamak gerekiyor.

Çocuğumuz bunun yanı sıra  şiddet içerikli bir takım yayınlara maruz kalmaması gerekiyor. Elbette ki hiçbir anne baba bilinçli olarak çocuklarını bunları izletmez. Ancak siz farkında olmadan ne bileyim kendi dizinizi izlerken , çocuğunuz yanınızda oyuncakları ile oynuyorken, sizin o izlediğiniz dizideki birtakım şiddet içerikli görüntülere aslında maruz kalıyor. Her ne kadar seyretmiyor ya da dinlemiyormuş gibi gözükse de çocuk oradaki her karede ki her davranışı aslında kaydediyor. Dolayısıyla çocuğun yanında bu tarz  şiddet içerikli yayınları yine izlememek gerekiyor.

Peki çocuk saldırganlıkla bulunduğunda bunu yok etmek için ne yapmak lazım? Aslında bu durum bir davranış problemidir ve davranış problemleri ile baş etme teknikleri bilmek gerekir. Bu tekniklerden 1 tanesi mahrum bırakma dır. Nedir mahrum bırakma çocuğun olumsuz davranışının ardında keyif aldığını herhangi bir aktiviteden onu mahrum bırakmaktır. Örneğin bir misafirliğe gittiniz ve çocuğunuz da arkadaşlarıyla beraber içerideki odada oynuyor. Sonra birden bire  arkadaşına karşı bir saldırganlık da bulundu. Hemen çocuğun yanına gidip o ortamdan yani o keyifli ortamdan onu ayırıyoruz. Yani oyun odasından çıkartıyoruz ve ardından çocuğumuza bunu neden yaptığını söylüyoruz. Arkadaşını vurduğum için şimdi buradan gidiyoruz 5 dakika sonra tekrar geri geleceğiz. Çocuğun yaşına göre bu süreler ayarlayabilirsiniz. Mesela 3yaş ta 3 beşte beş dakika gibi 5 dakika sonra tekrar  çocuğun geri oyun ortamında sokuyoruz. Eğer tekrar aynı davranışı yaparsa tekrar çıkartıyoruz. Daha farklı bir şekilde uygulayabilirsiniz yani komple çocuğu oradan çıkarıp götürmeyi de yapabilirsiniz. Başka bir örnek ise parka gittiniz ve çocuğunuz çok keyif alıyor. O sırada arkadaşlarıyla oynadığı sırada arkadaşlarından birisine herhangi bir şiddet içerikli bir davranışta bulundu. Hemen yine çocuğumuzun yanına gidip “şu an arkadaşına işte vurduğun için ya da işte saçını çektiğin için buradan ayrılıyoruz ve eve gidiyoruz” şeklinde çocuğu parktan alıp eve götürebilirsiniz ve bunu söylerken de Tabi bunu yaparken de mutlaka Neden yaptınız yani ben bu cezayı neden alıyorum bunun cevabını çocuğa vermiş olmalısınız. Bunu ilk uygulamaya başladığınız dönemlerde çocuğunuzun saldırganlığı biraz daha yukarıya çıkabilir. Size de şiddet gösterebilir ağlayabilir  bağırabilir kendini yerlere atabilir. Bu son derece normaldir. Aslına bakarsanız sizi deniyor. Sizin sınırlarınız görmeye çalışıyor. Ne yaparsa yapsın ne kadar ağlarsa ağlasın ne kadar bağırsa bağırsın siz eğer şu an buradan gidiyoruz dediyseniz tekrar geri dönmemelisiniz. Kararlı bir duruşunuz olduğunu çocuğunuz görmelidir.  Bir süre sonra çocuğumuz görecek ki benim bu davranışımın ardından keyif aldığım şeyler elimden alınıyor  ve bunun nedeninin uyguladığı şiddet olduğunu öğrenmiş olacak.

Bu işte bir süre sonra bu olumsuz davranış yavaş yavaş şiddetini azaltacak ve çocuk bu olumsuz davranışı bırakacaktır ancak Buradaki en önemli nokta sizin kararlılığınız ve tutarlılığınız. Yani siz eğer her seferinde çocuk her bunu yaptığında bıkmadan yılmadan Ne kadar bağırırsa bağırsın ne kadar ağlarsa alsın kararlı ve tutarlı bir biçimde bu tekniği uygularsanız zaten bir süre sonra göreceksiniz ki bu davranış problemi de ortadan kalkacaktır. Eğer ortadan kalkmıyorsa o zaman mutlaka uygulamada birtakım hatalar vardır. Bazı çocuklarda da başka bir takım problemler den kaynaklı saldırgan davranış gözlemlenebilir. Hangi davranış değiştirme tekniği uygularsanız uygulayın çocuğu vazgeçemiyorsanız ve bu durum artık sizin sosyal hayatımızı etkiler boyuta geldiyse o zaman tabii ki bu durumda bir uzmandan yardım alma vaktiniz gelmiş demektir. Uzman bir çocuk psikoloğu ondan ya da psikiyatristen konuyla ilgili destek almanızı önerebiliriz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir