Çocuklar sabah nasıl uyandırımalıdır?

Çocuklar sabah nasıl uyandırımalıdır?

Çocuklar sabah nasıl uyandırımalıdır?

çocuğu okula gidenler için sabah saatleri oldukça sıkıntı verir çocuğun yataktan kalkması kahvaltıya bir türlü oturmaması anne babalar için gerginlik sebebidir. Fakat günü kaliteli yaşamanın da en temel şartı  sabahın keyfili başlamasıdır.

 

çocuğun vaktinde kalkabilmesiinin ilk şartı ebeveyni ve pozitif ruh halidir.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki güne gergin başlayan ebeveynlerin çocukları yataktan kalkmakta zorluk çekiyorlar. Bir ebeveynin gerginliği onun ses tonunda gizlidir. Buyurgan bir ses ile” Saat kaç oldu hala yatıyorsun” diye seslenilen hiç bir çocuğuk,yaşama sevinci duymaz. Çocuğu yataktan kaldıran şey ebeveyn bağırtısı değil yaşama sevinci dir.

 

işte 7 aşamada çocuğunuzu erken kaldırmanın ipuçları

 

1- erken kalkmanın en temel şartı erken yatmaktadır.Televizyonun aktif kullanıldığı bir evde çocuk Erken yatmaz. Çoucuğunu keyifle güne başlatmak isteyen Ebeveynler hafta içinde televizyon kullanmamalıdır.

2- çocuğu uyandırma girişimi kahvaltı saatinden en az 45 dakika önce başlanmalıdır. Bu süre vücudun uyku durumundan uyanık hale geçebilmesi için gerekli asgari süredir. Kan basıncının beyin aktiviteleri uyanıklık haline geçebilmesi için gerekli süre 45 dakikadır.

3- Uyandırma üç kısımdan oluşur. fiziksel,zihinsel ve duygusal. Fiziksel uyandırma direk değil en direkt olmalıdır. Sarsarak üzerine su damlatarak uyandırmak oldukça yanlıştır. Doğru olan camların açılması odaya serin bir rüzgarın almaktır. Serin esinti tene dokunduğunda ,çocuk hem fiziksel olarak hem de temiz havanın içerdiği Oksijen ile zihinsel olarak uyarılmış olacaktır.Oksijen olmadan yanmasın oldukça zor olduğu unutulmamalıdır.

4- çocuğunu kaldırmaya gelen ebeveynler gecelik kıyafetlerini değiştirip uyandırmaya gitmelidir. Kendisinin kıyafetlerini değiştirip günü hazır hale gelmediğini gören çocuğun yatakta kalış süresi uzar. Anne babasını günü hazır gören çocuk ondan güç alır.

5- çocuğun kulağına Sevgili sözleri fısıldamak, yatağın içinde oynaşmak, güne başlamak için ona duygusal güç verecektir. Unutmamak gerekir ki duygusal gücü olmayan çocuğun yataktan kalkabilecek fiziksel gücüde olmaz.

6-çocuğun uyanıp yataktan kalkmasından sonraki ilk işi kollarını ve yüzünü yıkamak olmalıdır. Su Uyanmaya katkı sağlayacaktır

7-Çocuk kahvaltı masasına yalnız oturmamalıdır. Hiçbir çocuk yalnız başladığı kahvaltıyı keyifle tamamlayamaz. Tamamlasa bile bir an önce bitirmek için Tamamlar ki bu da çocukta yeme bozukluğuna yol açar.

 

Özetle çocuk sabah okula hazırlamak rastgele bir iş değil,yüksek farkındalık gerektiren günün en önemli etkinliğidir.Bu farkındalığa sahip ebeveynler hem kendilerini psikolojik olarak iyi hissederler hem de çocuğunun mutlu bir şekilde geçmesine katkı sağlamış olurlar

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir