Anaokulu ve Kreş Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Anaokulu ve Kreş Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Anaokulu ve Kreşlerin seçimleri çocuğumuzun hayat temellerinin atılacağı yerlerdir. Okul öncesi eğitim yeri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmediğinizde çocuğunuzun yapısına uygun olmayan bir eğitim modeli seçme ihtimaliniz yüksektir. Ağaç yaşken eğilir diye bir atasözü var ya hani o misal insanı 7sine gelene kadar çok güzel eğitmeliyiz ki 70’inde de o eğitimin belirtileri olabilsin. Özellikle ülkemizde bilinçli eğitim veren yerlerin sayısı günden güne azalmaktadır. Kreş seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için ve en önemlisi kendim için araştırdım. Birçok olumsuz yorumları ve yaşanılan problemleri inceledim. Aslında işin aslı araştırmadan sırf evimize yakın diye çocuğumuza veya aile yapımıza uygun olmayan kreşleri bizler tercih ettiğimizi gözlemledim. Bundan dolayı detaylıca kreş seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizlere maddeler halinde hazırladım.

Kreş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Eğitimcilerin Araştırılması

Anaokulu veya kreşlerde eğitim veren eğitimcilerin araştırılması en önemli konulardan birisidir. Eğitimcinin yeterli teknik donanımı, ona emanet edilen çocuğa davranış biçimi, eğitim modeli anlayışı vs vs kısacası aklınıza gelebilecek her yönü ile çocuğumuzu emanet ettiğimiz kreş veya anaokulu bünyesinde çalışan eğitimcileri araştırmalıyız. Her gün haberlerde dünya kadar olumsuz kreş örneği gözlemliyoruz. Bunlar sizce kreşin kalitesizliğinden mi kaynaklanıyor? Tabiki etkisi var ama en önemlisi eğitimcinin kalitesidir. Sosyal çevrenizde mutlaka kreşe veya anaokuluna verilen arkadaşlarınızın çocukları olacaktır. Bu çocukların eğitimi günde 2-3 saat gördüğü anne babasının ona verdiği eğitim değildir buna inanın. Elbette anne babanın da eğitimde rolüçok büyüktür küçümsemiyorum fakat kreş veya anaokulunda esas eğitimi ailesinden fazla gördüğü Eğitmeninden alacağını unutmamalısınız

Okulun Eğitim Modelinin Araştırılması

Osmanlı zamanında bazı medreselerde şu yazı yazarmış ” Burada hiçbir kuş yüzmeye, hiçbir balıkta uçmaya çalıştırılmaz”. Bazı çocukların sanatsal yönü kuvvetli olurken bazı çocuklarında edebi yönü veya matematiksel yönü kuvvetli olabilir. Bunlara ilk tanıyı aileler olarak bizler koyarız. Kreş veya ana okullarında sunulan eğitim modelleri standart değildir. Bazı ana okullarında oyun odaklı eğitimler verilirken bazılarında motor eğitimi, dil eğitimi ve matematik eğitimleri gibi konulara odaklanmış olabilmektedir. Özellikle 6 yaşın altında bulunan çocuklarda muhteşem bir öğrenme kabiliyeti vardır. Bu yönü kullanarak hayatlarının ilk eğitimlerini onlara doğru bir şekilde verebilecek eğitim modelini biz aileler tercih edeceğiz.


 

Eğitim verilecek yerin Araştırılması

Eğitim verilecek yerin fiziki şartları doğru bir eğitim almak açısından çok önemlidir. Yeterli temizliğe ve düzene sahip olup olmadığı konusundan tutun eğitim materyallerine varıncaya kadar eğitimin bir bütün olduğunu unutmamanız gerekir. Yazımızın devamında size sunacağımız to do list yani kreş veya anaokulunda olması gerekenler listesini çocuğunuzu kayıt yaptırmadan önce gözlemleyip ona göre bir puanlama yaparak karar verebilirsiniz.

Yemeklerin Araştırılması

Eğitim alacağı kreş veya ana okulunda çıkan yemeklerin, beslenme üzerine yeterli yemekler olup olmadığı veya hijen ve lezzet konularına riayet edip edilmediğine bakmalısınız. Doğru bir beslenme eğitimin en önemli temellerinden birisidir. Hangi diyetisyen veya beslenme uzmanınca yemek listelerinin hazırlandığını mutlaka sorgulayın. Bu yemek listelerinin çocuklarımızın gelişimi için ne kadar doğru bir liste olup olmadığına da ayrıca bakmalısınız.

Eğitim Ortamının ve Çocuğun Adaptasyonunun Gözlemlenmesi

Eğitim ortamının yeterli havalandırma veya güneş şartlarına uygunluğu ilk bakışta görebileceğiniz konulardandır. Eğer sizin vaktiniz varsa ve kreş veya anaokulu yönetimi de birkaç gün müsade ediyorsa mutlaka çocuğunuzun ortamdaki davranışlarını gözlemlemelisiniz. Kreşte bulunan diğer çocuklar ile geçiminden tutun da eğitimci ile doğru iletişim kurup kuramadığını gözlemlemeniz onun aile sıcaklığında bir eğitim alması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bu kısıma kadar bizlerin nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi diğer en önemli konulardan biri olan çocukları anaokuluna nasıl alıştırabiliriz konusuna biraz değinmek isterim. Bu konuda açıkçası maddeler halinde açıklamalar yapmak yerine biraz daha söyleşi tarzında size anlatmak , hayatımdan örnekler vermek isterim.

Çocukları Anaokuluna Nasıl Alıştırabiliriz

Çocuklarımızı ana okulu veya kreşe alıştırma aslında kayıt öncesinde başlamamız gereken bir konudur. Onunla aile aktiviteleri yaptığımız zamanlarda öğretmen / okul kavramlarını sürekli olarak ona aktarmalıyız. Ona anne – baba gibi davranmayı bir kenara koyup onun eğitimcisi gibi davranmaya başladığınızda çocuğunuz da eğitim süreçlerine kendini adapte edebilir. Örneğin bir resim boyaması yaptığınızı düşünün. Çocuklar her zaman istisnaları deneyecek ve sizin sınırlarınızı merak edecektir. Eğer anne baba gibi davranacak olursak bu boyama işlemini sürekli bizler yaparız. Fakat eğitimci gibi davranacak olursak şayet onunla birlikte yaparız. Bazı zamanlarda onun elinden tutar boya taşmasını nasıl engelleyebileceğimizi ona gösteririz. Bunu yaparken de ” okulunda öğretmenin de bunu sana gösterecek” veya ” Okulundaki arkadaşlarınla bu boyamaları yapacaksın benzeri cümleler ile çocuklarımızı okul sürecine ön hazırlık olarak alıştırabiliriz.
Çocuğun birinci muallimi validesidir diye çok harika bir söz var. Bu söze istinaden çocuğunuz ne kadar kaliteli bir eğitim alacak olursa olsun o eğitimin tamamlayıcısı olan kişi annesi olacağını unutmamalısınız. Anaokulu veya kreş ile kordineli olarak yapmanız gereken aile etkinliklerini araştırmalısınız. Çocuğunuzu almaya gittiğinizde tam tabir ile size ne ödev verildiğini iyi bilmelisiniz. Eğitim yerinde aldığı eğitimleri eğer evinde devam ettirmezseniz, eve geldiğinde televizyon – tablet- telefon gibi onun dikkatini çekecek yerlere onu yönlendirirseniz eğitimi muhtemelen sabote etmiş olacaksınız. Bununla beraber eğitim yeri çocuğunuz açısından sıkıcı bir yer olup okumaktan bile uzaklaşabilecek bir hal alacaktır.

Kısa bir anekdot

1990 lı yıllarda yaşadığım çocukluk gelir çoğu zaman gözümün önüne. Rahmetli dedemin de bir tabiri vardı ” Hayvan için doğa ne ise çocuk içinde sokak odur” derdi. Eski zamanlar çok daha güvenli zamanlardı. Kreş anaokulu bizler için sokakta oynadığımız oyunlardaydı. Saklambaç ile strateji geliştirip tebeşir ile çizdiğimiz yollarda resim kabiliyetimizi geliştirirdik. Yakar top benzeri oyunlarla refleks ve hareket kabiliyetimiz artarken bilmeceler ile de zekamızı artırırdık. Sokaktan sonra eğitim nasıl mı devam ederdi? İsim şehir oyunları sağ olsun 🙂

Konumuza geri dönecek olursak kreş veya anaokulu seçerken hangi soruları sormalıyız konusu ile devam etmek isterim. Aslında bu kreş veya anaokulu seçimlerinde en önemli to do listtir. Yani bu listeye göre bir puanlama yapabilir ve uygun bir swot analizi yapmış olursunuz. Bu sorulara alacağınız cevaplar ile kreş ve anaokulu seçiminiz dahada kolaylaşacaktır. Gelelim konumuza

Anaokulu Seçerken Hangi Soruları Sormalıyız

 1. Eğitim modeli nasıl
 2. Öğretmenin yeterliliği nasıl
 3. Görevliler ne kadar süredir eğitim yerinde çalışıyor
 4. Okulda tanıdığımız bir çalışan varmı
 5. okulu daha önce tercih edip memnun olan kimse varmı
 6. Aktiviteleri nasıl
 7. Aktiviteleri çocuğumuzun yaşına uygunmu
 8. Arkadaş ortamı nasıl
 9. Eğitim ortamı temizmi
 10. Tuvalet benzeri yerlerin hijeni nasıl
 11. Güvenlik şartları nasıl
 12. Güvenlik kamerası her yerde mevcutmu
 13. Disiplin nasıl sağlanıyor
 14. Ceza yöntemleri çok önemlidir bunu sormalısınız
 15. Bahçe yeterliliği varmı?
 16. Bahçe hangi oyunlarda kullanılıyor
 17. Oyuncaların genel durumları nasıl?
 18. İlk yardım durumları nasıl?
 19. Acil durumlarda ne yapılmaktadır
 20. Binanın fiziki şartları nasıl ( yönetmeliklere genelde uygun oluyor fakat bazı durumlarda istisnalar olabilmektedir)
 21. Yemek menüleri nasıl?
 22. Yemekleri hangi firma getiriyor
 23. Çalışma ve tatil zamanları nasıl
 24. Olası durumda çocuğumuzu ne kadar geç alabiliyoruz
 25. Alamadığımız durumlarda çocuğumuzu getirebilecekmisiniz

Genel olarak sorular bunlardır

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

2 thoughts on “Anaokulu ve Kreş Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

 1. Güzel bir yazı olmuş . Evimin yakınlarında birkaç kreş var açıkçası hangisini seçsem kararsız kaldım. Bazı arkadaş çevrem x bir kreşten çok memnunlar bazı arkadaş çevremde aynı yerden şikayetçi olarak çocuklarını aldılar. Açıkçası ne yapacağımı bilemediğimden sizlere sormak istedim.

  1. Ne tür bir sorunlar olduğuna bakmanız lazım. Günümüz şartlarında çoğu kreşin standartizasyonu devletimiz tarafından sağlanıp denetlenmektedir. Aileler bazı durumlarda beklentilerini çok üst seviyelerde tutabilmektedir. En doğru şekilde sizlere fikir verebilmem için biraz daha geniş şekilde anlatmanız gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir