2 Yaş Sendromu Nedir? Bu Dönemi Nasıl Atlatabiliriz?

2 Yaş Sendromu Nedir? Bu Dönemi Nasıl Atlatabiliriz?

Hepinizin korkulu rüyası değil mi? çünkü bu dönemde çocuğunuzun hafif hafif sesini yükseldiğinin, tutturmalarının, ağlamalarının, kendini yerden yere atmalarının başladığı, hiç tepki göstermeyeceği bir şeye normalden daha fazla tepki gösterdiğini hatta takıntılarının, obsesyonlarının başladığı bir dönemden bahsediyoruz. Bu dönem korkmakta haklısınız ama size bir sır vereyim bu dönem özünde bir sendrom değil bir benlik çatışması. Bu nedenle çucuğunuzun 2 yaş sendromu diye girdiği nokta aslında ben kavramının oluştuğu, ben burdayım savaşının başladığı bir dönem.

Peki 2 yaş sendromunun başladığını nasıl anlayacaksınız?

Çocuğunuz bir şeyleri ben yapacağım diye diretmeye, size savaş açmaya başladı ise bilinki 2 yaş döneminin getirdiği çatışma başlamış demektir. Çünkü bu dönemde o kadar kendine olan güveni varki kendini denemek için fırsatlar kolluyor. Çocuğunuz kapıyı kendi açmak istiyor, arabanın kapısını kendi kapatmak istiyor, kemerini kendi açıp kendi takmak istiyor hatta bir şeyleri kendi taşımak istiyor, ona ait olanı her zaman koruma çabası içerisine giriyor. İşte bu yüzden kendisine ait olanı ya da kendisinin yapabileceği her şeyi ona aslında o istemeden sunduğunuzda bu sendromal durumu çok daha sakin geçirebiliyorsunuz.

 

Bu dönemi kolay geçirmek için ne yapmalıyız?

Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa, ani tepkiler veriyorsa bitmeyen ağlamaları varsa, bilinki 2 yaş sendromu başlamış demektir. Bu nedenle yavaşça inatlaşmalarınızı, kural öğretme çabalarınızı hatta ‘’bir ben yapacağım’’ edasıyla ‘’sen yapamazsın, beceremezsin’’ çabalarınızı bir kenara bırakın ve çocuğunuza geniş bir alan tanıyın ki kendi çaba sarf ederek öğrenebilsin, ikincisi sizinle inatlaşmayı bıraksın, sadece o 2 yaşın getirdiği benlik Savaşını kendi içinde yaşamaya, hayatla yüzleşerek yaşamaya devam etsin.  

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir