iyi bir babanın özellikleri nasıl olmalıdır?

iyi bir babanın özellikleri nasıl olmalıdır?

Günlük yaşantımızda toplumsal sorunların temeline baktığımız zaman aslında yanlış aile bağları olduğunu gözlemlemekteyiz. Aile toplumu oluşturan en temel yapılardan birisidir. Bizler gerek eşlerimize gerekse çocuklarımıza her zaman doğruyu anlatmak ve o anlattığımızı da hayatımızda uygulamak zorundayız. Bazı zamanlarda çocuğum ile parka çıkarız. Orada bazı babaları veya anneleri görüyorum. Ellerine almışlar sigarayı hem kendini, hem yavrusunu hemde o ortamdaki diğer çocukları zehirliyorlar. Biraz daha ileri versiyonu ise ” Oğlum / kızım bu sigarayı içme bu hiç iyi bir şey değil” … gülüyorum açıkçası. Çocuğumuz hayata geldiği andan ergenlik çağı bitene kadar her zaman rol model olarak anne ve babasını alacaktır. Bizler ona bu süreçte en iyi örneği göstermek zorundayız. Çocuğumuz henüz dünyaya gelmeden anne ve babasını tanımaya başlar. Annesi veya babası anne karnındayken onunla konuştuğunda dinler. Onlar üzüldüğünde üzülür mutluluğunda mutlu olur. Bu yazımızda sizlere iyi bir babanın özellikleri nasıl olmalıdır konusunu anlatmaya çalışacağım.


Eşinize Çok iyi Davranın

Çocuğumuz dünyaya geldiği an itibariyle en yakın dostu en sevdiği insan istisnasız annesidir. Onun mutluluğunu veya üzüntüsünü hisseder. Siz sürekli eşinizi mutlu etmeye çalıştığında inanın çocuğunuzda onunla beraber mutlu olacaktır. Kadınlar yapı itibariyle zarif ve narin varlıklardır. Gerek duygusal zamanlarında gerekse hamilelik ve sonrası dönemlerinde inanılmaz hormonel değişimler gösterebilmektedirler. Hatta şöyle bir örnekle konuyu tam anlatmaya çalışayım. Erkeklerde bilimsel olarak baktığınızda 3 adet hormon salgılanırken kadınlarda bu sayı 50 ye kadar çıkabilmektedir. Sizlere karşı bazı zamanlarda iyi davranmayabilirler de. Burada en önemli konu kaptanın ustalığı dalgalı denizde belli olur misali eşiniz ile iyi zamanlarınızda olduğu gibi kötü zamanlarınız da da iyi geçinmek gerçekten Erkeklik gerektirir. Bu naif varlığa kötü davranışlar sergilemek, şiddet uygulamak hiçbir zaman hiçbir şeyin çözümü olmadığı gibi tüm ailenin piskolojisini en olumsuz etkileyen davranış biçimi olacağını da asla unutmamanız gerekir. Kadınlar bizlere yüce Allah’ın emanetidir. Eğer bizler eşimizi mutlu edersek inanın ki onlar hem eşlerini hemde çocuklarını kısacası ailesini dahada çok mutlu etmek için tam tabiriyle kendilerini parçalayacaktırlar.

Ev içerisinde sorumluluk alın

Ev işleri konusunda mutlaka eşinize yardımcı olun. Eğer imkanınız var ise haftada birkaç defa ailece yemek hazırlayın. Bu sizlerin aile bağlarını kuvvetlendirmekle beraber Erkek çocukları için bilhassa çok önemli rol model olmanızı sağlayacaktır. Kız çocukları içinde aslında durum pek farklı değildir. Yapılan birçok bilimsel araştırma da kanıtlanmış şekilde kız çocuklarının evleneceği erkekte birçoğu zaman babasının vasıflarını aradığı gözlemlenmiştir. Eğer ev işlerinde bir baba olarak hayat arkadaşınıza yardımda bulunursanız, bu durum çocuklarınızın ileride aile kurduklarında bu davranışı sorumluluk olarak benimseyecekler ve sağlam aile temellerinden birini de sizler vesilesiyle atabilecekler. Ailece kendinize mesela bir temizlik günü belirleyin. Salon oturma odası gibi ortak kullanım alanlarını çok temiz olsa bile en azından beraber süpürün, tozunu alın. Gerçekten bunu yapan ailelerde yapılan araştırmalar da çocuklarının aile bağlarının daha kuvvetli olduğu gözlemlenmiştir.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

İçki,kumar sigara vs vs. Bunların tümü aile bağlarını zedelemektedir. İçki içen bir baba evlatlarına olumsuz rol model olmak bir kenara dursun ileride yaşayacağı maddi ve manevi sıkıntıları bakımından da olumsuz baba örneği olacaktır. Ailesinin rızkını bu gibi zararlı alışkanlıklara yatıran insanlar ne aile babası olabilirler ne de ideal bir eş. Günlük yaşantımızdaki birçok haberde görüyoruz zaten değil mi? Alkollü iken eşini dövenler mi dersin, para bulamadığı için cinnet geçirip ailesi ve kendi canına kıyanlar mı dersin… Sizlere aslında basit gibi gelen birçok etmen aile yaşantısında çok olumsuz ve yıkıcı etkileri olabilmektedir. Bir tanıdığım uzun yıllar boyunca içki içip tüm ailesini tam tabiriyle kırana geçirirdi. Birçok iyi vasıfları vardı fakat çocukları ondaki bu olumsuz davranış yüzünden onun bu iyi taraflarını da göremedi. Sigarayı da hafife almamakta fayda var. Hem kendi sağlığınız hem aile sağlığınız bakımından o zehiri kullanmadığınızda çok daha rahat edeceksiniz. Sigara tüketen erkekler %90 oranında sigara içmediğin de piskolojik olarak agresif olmaktadır. Bunun neticesi de ailenizde kapanamayacak yaralar açmanıza vesile olacaktır.

Günümüz şartlarına ayak uydurun

Dedelerimizi hatırlayanlar mutlaka vardır aramızda. Bazen babalarımızdan da dinleriz onları. Oldukça sert oldukça katı gibi görünürler. Uyurken saçlarını okşarmış babalarımızın. Babalarımız onlardan görmüşler aslında sert olmayı. Sevgisini gösterip şımartmamayı… Yine yanlışlar ve yine telef olan aile bağlarımız. Bu türde çocuklarınıza karşı mesafeli olmanız günümüz şartlarında inanın son derece çağ dışı kalan bir harekettir. Çocuklarımıza onları ne kadar sevdiğini söylemeniz onları şımartmaz aksine onlara değerli olduğunu hissettirir. Eşlerinize iltifat etmeniz de sizi onların gözünde küçültmez aksine son derece romantik ve sevgi dolu bir insan olduğunuzu göstermektedir. Hepimiz artık yetişkin bireyleriz. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebilecek irade sahibiyiz. Bazen içimizden çocuğumuzu öpüp koklarken keşke babamda bana yapsaydı dediğimiz hiç olmuyor mu? Bence fazlasıyla keşkelerle doluyuz aslında. Gelin hep beraber çocuklarımızı keşkesiz büyütelim. Onlara ve eşlerimize bizden en büyük beklentisi olan sevgimizi gösterelim. Daha kuvvetli aile bağları kuralım mutlu ailelerle sağlam bireyler yetiştirelim.


Kararlı yapıda olun

1980 lerden sonra ülkemiz çok fazla değişim göstermiştir. Gelişen teknoloji ağları bazı ailelerce güzel kullanılabilirken bazı ailelerde adeta yıkım etkisi yapmaya başlamıştır. Çocuğumuzla oynayıp vakit geçirmek yerine ona çizgifilmler açarak ekran başına kitleyerek onun kişisel gelişimine en büyük baltayı aslında bizler vurmaktayız. Siyonizim ile birçok çizgi filmde çocuğa bilinçaltı mesajlar verilmekte ve bunların tüm etkilerini yetişen yeni nesilde görmekteyiz. Araştırma yapın. Çocukların en etkileneceği şeyleri iyi benimseyin ve çocuğunuza müsadelerinizi bu sınırlar dahilinde yapın. Unutmayın ailenizde bilhassa çocuklarınızın sınırlarını biz babalar belirleriz. Anneler çocuklarına duydukları şevkatten dolayı biraz daha toleranslı olabilmektedir. Bizlerin sınırları ve çizgileri net olmalıdır. Çocuğumuz kararlılığı babalarından başka kimseden öğrenemezler. Sizlerden müsade istemesi gerektiği konuları eşinizle beraber planlayın. Her ailenin yapısı veya yaşadığı ortamı farklı olduğundan bu konuda sizlere net birşey söylemek yanlış olur. En büyük hayat arkadaşınıza mutlaka danışarak fikir alarak adımlar atın.

Kendinizi Sürekli Geliştirin

Gerek aile aktivitelerinde gerekse katılacağınız birçok eğitim ile kendinizi sürekli geliştirin. Mesela yemek yapmayı bilmiyorsanız eşiniz ile beraber bir yemek kursuna yazılabilirsiniz. Özel zamanlarınızda eşinizle romantik bir yemek sonrası dans etmek isteyebilirsiniz mesela. Dans bilmeyişiniz aslında öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bir kursa yazılabilirsiniz. Kendimden örnek vererek konuyu tamamlamak istiyorum. 32 yaşındayım. Kızım ileride büyüdüğü zaman ben ona üniversite okuması için birşeyler söylediğim zaman benim gibi yapmalısın diyebilmek için üniversite okuyorum. Benim imkanlarım örgün eğitim görmeme yetiyor. Eğer sizin imkanlarınız dahilinde yetiyorsa mutlaka bunu yapmalısınız. Yetmiyorsa da açık öğretim fakültelerinin birçok bölümünden bu imkanlar size sunulmaktadır. Sizlerin yüksek kalitede olması çocuğunuzu gururlandıracağı gibi düşük kalitede olmanızda onlara arkadaş ortamının baskısından dolayı utanç verici gelebilir. Her çocuk bu yapıda olacaktır demek son derece yanlış olur ama sizler iyi bir baba olabilmek için neler yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu da alternatiflerden biri olarak aklınızda bulunsun derim.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir