5 Farkli Olumsuz Baba İdolü

5 Farkli  Olumsuz Baba İdolü

Yaygın olarak 5 tür sağlıksız baba kız ilişkisi bulunmaktadır.Bildiğiniz gibi babalar   kızlarının Öz saygılarını şekillendirmelerinde büyük rol oynarlar yetişkin olduklarında onların dünya görüşlerini ve hayatları nasıl başa Çıkacaklarını öğretilen Bu nedenle sağlıklı bir baba kız ilişkisi oluşturmanın temelinde yakınlık güven ve saygı olmalıdır.

Birazdan Anlatacağımız 5 Baba sürü hedefi tam tutturamamış ve kızlarının gelişimlerini farkında olmadan olumsuz yönde etkilemiş kişilerden oluşuyor .

5 ) Aşırı koruyucu Baba:

Her baba gibi bu türünde kötü bir niyeti yok Ancak aşırı koruyucu olmasının sebebi sevgiden kaynaklı gibi gözükse de asıl sebebi korku bir baba geçmişte yaşadığı travmatik olaylardan dolayi ya da güvensizlik leriyle  başa çıkmayı öğrenmedikleri için aşırı koruyucu davranabilir.Aşırı koruyucu babaların kızları genellikle hata yapacaklarini sandıkları için kendi kararlarını veremiyiceklerini düşünürler , sorun’da işte tam burada. Aşırı koruyucu babalar kızlarının kendi kararlarını almalarına izin vermezler, kızları da bu süreçte bir şey öğrenemezler ve güven duygularını geliştirmezler. Bu da kızlarının Özgüven eksikliği yaşamasına ve Kendine güveni olmamasına neden olur.Ayrıca babalarına aşırı bağımlı hale gelirler işin ironisi İşte bu kızlar gençlik evresine geldiklerinde . Asi davranışlar sergilemeye daha çok meyillidirler. Bu kızlar arkadaşlarının ya da yaşıtlarının sevgilileri olduğunu,pijama partileri yaptıklarını ya da azar işitmeden geç saatlere kadar eğlenebildiklerini öğrendiklerinde  , aynı şeyleri ebeveynlerinden gizli yapmaya başlaya bilirler.

4) Zararlı Baba:     

                                                                                                                                                                                                                                           

  Bu babalar dışarıdan baktığınızda oldukça sevimli ve şefkatli görünebilirler, aslında en zararlı türlerdir . Zararlı baba kızı yaramazlık yaptığında öfkelenmeyebilir ama onu incitecek sözler söyler ya da Manipüle etmeye çalışır. Bu da sürekli  kızına zarar verecek eleştiriler ya da kırıcı şakalar anlamına geliyor. kızları da böyle bir baba aile Yaşamının normal olduğuna inanırlar ve bunun bir sorunu olduğunu anlamakta zorlanabilirler. Zararlı ebeveynlerin karmaşık kişilikleri olduğu için babalarının da zaralma bir deneyim olduğunu anlamaları uzun yıllarını alabilir ancak böyle bir baba kızını gerçekten seviyordur . Aslında amacı ona hayatı öğretmektir sağlıksız olan sen bunu manipülatif yollarla yaparak kızının özgüvenini ve iradesini baltalamasıdır .Zararlı babaların genel tepkilerini sessiz göstermeleri, sizi bugünlere getirmek için neler feda ettikleri hatırlatmaları ya da negatif duygularınızı küçümsemeleri dir. Tüm bunlar da haliyle çocuklarının gelisim sağlığına büyük bir darbe vurur

3) Kayıp Baba:

Bu babalar kısaca kızlarının  hayatımda yeterince yer almayan kişilerdir.  öncelikleri işleri ,hobileri,aileleri yerine arkadaşlarıdır.Çocuğuyla fiziksel olarak aynı yerde yaşasa da birbirlerinin nadiren görürler ve bir araya geldikleri nadir anlarda Baba duygusal olarak ulaşılmazlık .Boşanma veya terketme durumlarında Baba farklı bir yere yerleşebilir veya farklı bir aile ile yaşayabilirler.Aynı şekilde bu durumlarda da kızının hayatında gerçek bir rolü olamaz. Baba kızını fiziksel ve duygusal olarak terk ettiğinde. Kızının belki de hayatı boyunca taşıyacağı derin bir reddedilme duygusu hissetmesine neden olabilir. Penn State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar baba tarafından reddedilmenin gençlerde büyük zarara yol açtığını söylüyorlar. Çalışmalarına göre bir baba 6 sınıfa giden kızını terk ederse büyük ihtimalle çocuk 7. sınıfta sosyal kaygı hissetmeye başlayacak ,kaygı daha sonra yerini yalnızlığa bırakacaktır.Sosyal kaygı kızın kendini izole etmesine okulda performansının düşmesine ve sosyal çevresinden reddedilmekten aşırı korkmasına sebep olabilir

2) Müsamahakâr Baba:

Bu babalar kızlarının istediği her şeye evet diyen kişiler.Evet biri bankada kiralık kasa gibi Bu babalar duygusal olarak oldukça sıcak tırlar ve kızlarının hayatlarındaki tüm önemli olaylarda yer almaları muhtemeldir fakat Kural koyma konusunda isteksiz ya da yeteneksizdirler . Baba çok müsamahakâr davranır en tüm davranış kurallarını belirleyen ve uygulayan anne olursa Ebeveynler arasında gerilim de ortaya çıkabilir.Babanın herhangi bir sinir olmamasından dolayı bir hızlı bir şekilde şımarık olabilir .Kız her şeyin kendi istediği gibi olmak zorunda olduğunuz sanmaya başlar olur da baba bir şey reddederse öfke krizi geçirebilir . Müsamahakâr babanın kızının onayını ihtiyacı vardır. Sevgilinin çocuğunun istediği her şeye evet demek olduğunu sanır . Kızı çıldırdığında babada yelkenleri suya indirecektir.Kız genelde bu hayat tecrübeleriyle büyür  ve yetişkin olarak da şımarık her dediğinin olacağını sanan biri haline gelir ve hiçbir zaman öğrenmediği için işlerin istediği gibi gitmediğinde zorluklarla nasıl başa etmesi gerektiğini de bilmez sonra da yetişkin öfke krizi geçirirler.

 1)Otoriter Baba

Bu baba türü  korku yolu ile motive eder. Sonuca ulaşmak için ödül yerine ceza uygular.Kızını sıkı bir tutumla büyütür ve sinir patlamaları yaşamaya meyillidir. Anne de muhtemelen tüm bu durumlarda babanın tarafındadır  ya da babanın haberi olmadan kızının sorunlarını çözerek onu korumaya çalışır. Her iki ebeveynin de otoriter olması durumunda ev her çocuk için kabusa döner otoriter Baba yüzünden hata yapmaya korkan kız derin  bir güvensizlik duygusu ile büyür .Kızdan sürekli olgun de yetişkin gibi davranması beklenir.Babasını bir destek noktası olarak değil baskı sebebi olarak görür. 2016 yılında Cincinatti Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre otoriter ebeveynleri olan çocukların yüzde sektöründe en az 5 depresyon belirtisi görülüyor. Babadan gelen Sürekli eleştiri nedeniyle kızım Kendine saygısı oldukça düşük olabilir ve bu zamanlar kendinden nefret etmeye kadar varabilir. kız babası onu Kötülerken sessiz kalmak zorunda olduğundan. Hayatındaki tüm sosyal durumlarda duygularını ifade etmekten de sakına bilir. Sevmediği şeyleri sürekli olarak sessiz yapmaya ya da kabul etmeye zorlandığından dolayı   bastırılmış öfke ile dolarak babasının davranışlarını bile kendi hayatında tekrarlayabilir.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir