İnatçı Çocukla Baş Etmenin Yolları

İnatçı Çocukla Baş Etmenin Yolları

Çocuklarda inatçılık özellikle iki yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. Bunun sebebi kendini tanımaya başlayan çocuk kendi isteklerinin olması konusunda ısrarcı olmasıdır. 2 yaşından 6 yaşına kadar sürebilecek olan bu dönem çocuk gelişimi açısından normal karşılanır. Bağımsız olduklarını fark etmeye başlayan çocuklar bunu size de göstermek için elinden geleni yapacaktır. Bu dönemde çocuğa karşı ebeveynlerin de inatlaşması ya da tutarsız tavırlar sergilemesi çocuğun bu dönemi atlatamamasına ve inatçı kalmasına sebep olabilir. Kimlik arayışında olan ve çevresinin daha yeni farkına varan bir çocuk için böyle bir duygu değişimi oldukça doğaldır. Ailenin tutarlı olması bir süre çocuğa inatlaşmanın mantıklı olmadığını gösterecektir. Bunun dışında inatçı çocuklarla baş ederken şunlara da dikkat etmemiz gerekir:

Tutarlı Olun

Çocuğunuza bir şey için ‘hayır’ dediyseniz sonrasında gelen ısrar sizi yıldırmamalı. Eğer fikrinizi değiştirip sonra ‘evet’ derseniz çocuğunuz inat etmenin güze ve mantıklı bir şey olduğunu düşünebilir. Bu yüzden her zaman tutarlı olmalısınız.Bu bir şeye izin verdiğinizde de geçerli, eğer ‘evet’ dediyseniz sözünüzde durun. Çünkü bu aynı şekilde çocuğunuzun aklında doğru mesajları uyandıracaktır.

Dikkatini Dağıtın

Eğer çocuğunuz çok inatçıysa ve bu durum öfke nöbetlerine kadar gidiyorsa dikkatini dağıtmalısınız. Yapmaktan hoşlandığı şeyler ya da sevdiği oyuncaklarından yardım alınabilir. Öfke nöbeti sırasında ısrarcı olmamalı, çocuğunuzun psikolojisini ve sağlığını gözetmelisiniz. Kalabalık bir ortamda huysuzluk yapıyor, inatlaşıyorsa bu durumda ortamdan dolayı karar değiştirilmemeli bunun yerine kalabalık ortamdan çıkıp sakin bir yerde beklenilmeli ve çocuğunuza bunu söylemelisiniz ‘’Sen sakinleşince geri döneceğiz’’ gibi.

Sürekli Hayır Demeyin

Bu izin vermeyeceğiniz bir şeye izin verin anlamında değil. ‘’hayır oraya gitme!’’ gibi cümlelerin yerine ‘’Oraya gitmeyeceğini biliyorum’’ gibi cümleler kullanılarak daha az negatif etki yaratmış oluruz ve çocuğumuzun bir kelimeye karşı nefreti gelişmez.

İzin Verin Yapsın

Çocuğunuz eğer evde bazı şeyleri yalnız yapmak istiyorsa buna izin verin. Örneğin; kendi giyinebilir. Bu gibi durumlarda ona kendini tanıması için ve yapmak istediği şeyin gerçekten ne olduğunu öğrenmek için izin vermelisiniz. Fakat aynı zamanda bu esnada, sadece bir sorumluluk aldığında değil her zaman, çocuğunuzu iyi gözlemlemeli ve bu inatçılığa başka bir şey sebep oluyorsa bunu öğrenmelisiniz.

Anne-Baba Olarak Farklı Şeyler Söylemeyin

Annenin ve babanın farklı şeyler söylemesi ve farklı davranışlar sergilemesi çocuğunuzun kafasını karıştırır. İnatçılık gerçekten hayatınızdan çıksın istiyorsanız,istisnalar olmadan, tutarlı olmalı ve farklı şeyler söylememelisiniz. Anne bir şeye izin vermedi fakat çocuk babaya sorunca izin aldıysa bu durum çocuğunuzda karışıklık yaratır. Yapacağı şeyin doğruluğunu ya da yanlışlığını kestiremez.

Pozitif Olun

Çocuğunuzla tartışmaya girmeyin, inatlaşmayın. Yarattığı sorunlara pozitif yaklaşın ve çözüm üretin. Çocuğunuzun inat ettiği bir konuda sizin de negatif ve inatçı bir tavır sergilemeniz çocuk için güzel bir örnek olmayacaktır.

Tüm bunlar inatçı çocukla baş edebilmek için oldukça önemli noktalardır fakat inatçılığın çocuğunuzun büyümesinden başka sebepleri de olabilir. Çocuğunuza yeterli zaman ayırmazsanız, ona yanında olsanız dahi bunu hissettiremezseniz veya bir takım gibi davranmazsanız çocuğunuzda bunların sonucu olarak inatçılık gelişebilir.Bunları göz önüne almalı, çocuğunuza her zaman dikkatli ve bilinçli bir şekilde yaklaşmalısınız. Eğer sorun geçmiyor hatta artıyorsa profesyonel yardım almanız gereklidir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

One thought on “İnatçı Çocukla Baş Etmenin Yolları

  1. Aslında çocuğumuzu ona karşı yaptığımız inatçılıkla daha fazla inatlaşmaya teşvik ediyoruz.Çocuklar biz farkında varsakta varmasakta aslında bizlerden çok fazla şeyler öğrenmektedirler. Ebeveynleri olarak onlara neyi yapması gerektiğini söylemek yerine onlara göstermemiz gerekiyor. Aileler olarak öğrenecek aslında çok fazla bilgi var. Burada bir çok şeyin farkına vardım aslında. Sizlere çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir