Hamilelik(Gebelik) Sürecinin Birinci ayında neler yapılır

Hamilelik(Gebelik) Sürecinin Birinci ayında neler yapılır

Hamilelik(Gebelik) Sürecinin Birinci ayında neler yapılır konusu bir çok yeni anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Hamilelik süreçlerine sırası ile baktığımızda hamileliği ay ay şeklinde değilde haftalar şeklinde irdelemek daha doğru olacaktır. Gebelik kaba taslak olarak dokuz ay şeklinde bilinir. Yalnız bazı gebelikleri on ay ya da on ayı da geçebilmektedir. Bu nedenle gebeliğin haftalık olarak hesaplanması jinekologlar tarafından daha doğru görülmektedir. Haftaların birleşmesiyle oluşan aylık periyotlarda da bazı kritik süreçler vardır. Bu kritik süreçler dokuz aylık hamilelik sürecini üç aylık periyotlara bölerek daha iyi takip etmek imkanı sağlamaktadır. Bu üç aylık periyotlarına “Trimester”  adı verilir. Buna göre hamilelik süreci üç trimester olarak belirlenir. Yani İlk üç ay, ikinci üç ay ve üçüncü ay olarak ayrılan zaman dilimleri gebelik trimesteridir. Bu süreç şu özetle şekildedir:

Hamilelikte İlk üç ay: 1-13. hafta arası

Hamilelikte İkinci üç ay: 14-27. hafta arası

Hamilelikte Üçüncü üç ay: 28-42. hafta arası

Gebeliğin ay ay incelenmesinin yanı sıra hafta hafta incelenmesi daha doğru olacaktır. Çünkü gebelik ay ay hesaplandığında anne adayları tam olarak ne zaman hamile kaldıklarını bilememekte ve bebeğin ne zaman doğacağı konusunda bir karışıklık olmaktaydı. Geliştirilen teknoloji sayesinde bebeklerin haftalık gelişimi takip edilebiliyor. Böylece bebeğin gelişiminin haftalık takibi mümkün olabiliyor.

Gebeliğin Birinci Ayında Neler Yaşanır?

 Gebelik öğrenildikten sonra bebeğin gelişimi hesaplanırken herhangi bir hata olmaması adına, anne adayının son reglisinin birinci gününden itibaren bir haftalık gebeliğin başlaması ölçüt olarak belirlenmektedir. Gebelik tam olarak 40 haftalık bir süreçtir. Bu hesaplama yöntemiyle jinekologların gebelik hesaplarken hata yapma şansı ortadan kalkmaktadır. Bebeğin gelişimi ve annenin durumu hafta hafta takip edilmiş olmaktadır. Anne adayları da bu dönemde bebeklerinin gelişimini merak etmekte ve takip etmektedir. Bebeklerindeki gelişimin her hafta farklı bir hal aldığını gözlemleyen anneleri bu yöntem heyecanlandırmaktadır.

Gebeliğin ilk bir ayı yani dört haftalık süreç şu şekilde incelenebilir:

Gebeliğin Birinci Haftası

Gebeliğin birinci haftasında daha hamileliğin başladığı söylenemez. Bu haftada anne adayının ilk regli günü gerçekleşmekte ve tüm kadınların bildiği gibi regli aslında bir kadının rahminin temizliğidir. Kadınların her ay regli olması düzenli bir yumurta gelişiminin olduğunu göstermektedir. Her ay olan regl ile aslında kadın rahmi temiz bir hal alarak kendini sağlıklı yumurtalarla büyük bir buluşmaya hazırlanır. Gebeliğin ilk haftasında daha gebelik gerçekleşmemiştir

Gebeliğin ikinci haftası

Gebeliğin birinci haftasında olduğu gibi ikinci haftasında da henüz bir gebelikten bahsedilemez. Esasında gebeliğin birinci haftasında anne adaylarının yumurta gelişiminden bahsedilebilir. İkinci haftasında ise sperm hücresi ile çatlayan yumurtaların birleşme durumundan söz etmek mümkündür. Gebeliğin üçüncü haftasında ise sperm hücreleri ile yumurta hücrelerinin buluşmasının ardından döllenme gerçekleşmektedir.


Gebeliğin Üçüncü Haftası

Gebeliğin üçüncü haftası, yumurtalıklardaki değişimin gözlendiği haftadır. Gebeliğin en önemli haftalarından biridir. Çünkü hamileliğin üçüncü haftasında döllenme oluşmaktadır Üçüncü haftada yumurta hücreleri olgunlaşır ve sperm hücreleriyle buluşma gerçekleşir. Bu buluşma ile birlikte yumurta hücrelerinde ve sperm hücresinde bulunan kromozomlar bir araya gelerek bir uyuşma sağlanır. Bu uyuşma tam bir uyuşma olmalıdır. Eğer kromozomlar tam uyuşmazsa gebelik gerçekleşmez. Bu uyuşmanın ardından anne adayı için artık gebelik başlamış demektir. Üçüncü hafta ile birlikte döllenmenin gerçekleştiği bilinmektedir. Bu döllenmeyle fallop tüplerinden rahme doğru yolculuk gerçekleşmektedir. Yolculuk sırasında embriyo ilerlerken hücelerde bölünmeye başlar. Bölünen hücreler artarak çoğalır. Anne adayı bu değişiklikleri fark edemez ve gebe olduğunu test yaptırsa dahi anlayamaz. Bilinmesi için bir haftadan daha fazla sürenin geçmesi gerekmektedir.

Gebeliğin Dördüncü Haftası

Gebeliğin Dördüncü haftasında, artık gebeliğin öğrenilmesi mümkündür. Artık anne adayı bir aylık hamiledir. Bir aylık sürenin doldurulmasının ardından, bebeğin haftalık gelişimi anbean takip etmek mümkündür. Dört haftalık gebelik belirtilerinin ardından şüphelenen anne adayları test yaptırarak hamile olduklarını öğrenebilirler. Bu belirtilerden en önemlisi, reglinin gecikmesidir. Regli günü geçtikten beş ve on gün içerisinde yapılan idrar testiyle gebelik öğrenilebilir. Yapılan kan testi ile de kesin gebelik belirlenebilir. Bu dönem anne ve baba adayları için oldukça heyecanlı bir süreçtir. Anne adayları hamile olduklarını öğrendiklerinde genel bir yargı olarak bir haftalık gebe olduklarını düşünmektedirler. Fakat son regli başlangıcının ilk gününden itibaren hamile sayıldığından anne adayları dört haftalık süreci tamamlamış ve bir aylık hamile olarak teşhis konulur. Anne adayının yumurta hücresi ve baba adayının sperm hücreleri artık buluştu. Artık annenin genleri ile babanın genleri birleşerek ortaya çok yeni bir gen çıktı. Çoğu anne adayında bu dönemde hamilelik belirtileri hiç gözlemlenmeyebilir. Bu nedenle bu değişiklikleri fark edemediğinden hamile olduğunu anlamayabilir. En güvenilir öğrenme zamanı ise son reglinin ilk gününden itibaren on gün geçtikten sonra yapılan testlerdir. Bu zamandan önce test yaptıran anne adaylarının testlerinin negatif çıkmış olması onların hamile olmadığını göstermez. Eğer regli günü gecikmeye devam ederse belirlenen bu zamanda yeniden test yaptırarak kesin sonuca ulaşmak mümkündür. Anne adayları genellikle bir an önce öğrenmek istediklerinden hemen en kısa yol olarak seçtikleri idrar testine başvurmaktadırlar. Bu testler bazen anne adaylarını yanıltabilir. Ancak hastaneye ya da sağlık ocaklarına gidilerek yapılan kan testlerinde daha kesin sonuçlara ulaşmak mümkündür. Kan testinin yanılma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta kan testinde çıkan oran çok yüksek ise gebeliğin bir aydan daha fazla olduğunu söylemek de mümkündür.

Dört haftalık hamilelik sürecinde hücrelerin çoğalarak birleştiğini ve böylece büyüdüğünden bahsedilmişti. Bu dönemde oluşan bu hücreye zigot adı verilmektedir. Bahsedilen yolculuğun ardından birleşen hücreler uterusa tutunur. Tutunan bu hücre artık kendisine en güvenilir yeri seçer ve buraya yerleşir. Zigot için en güvenilir yer, rahim arka duvarı olarak tabir edilen yerdir.

Hamileliğin İlk Ayında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Bebeğin beyin ve sinir sistemindeki değişiklikler ve gelişimler daha ilk haftadan itibaren oluşmaktadır. Bebeğin beyin ve sinir gelişimi gebeliğin ilk haftalarında başlasa da gebelik boyunca aslında devam etmektedir. Anne ve babanın genetik durumunun yanında anne adayının hamilelik sırasında yaşadıkları bütün değişiklikler bebeği etkilemektedir. Tabii alınan vitaminler ve gıdalar da bebeğin gelişimini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlardan ilk haftalarda alınması gereken en önemli vitamin takviyesi folik asittir. Folik asiti gebelik düşünen tüm anne adaylarının kullanması tavsiye edilmektedir. Yani folik asit kullanımı gebelik öncesi ve gebeliğin ilk aylarında kullanıldığında bebeğin beyinsel gelişiminin yanında, bebeğin organ ve doku yetersizliklerine de engel olmasını sağlayacaktır. Bunların yanında bebeğin omurilik gelişimine de yardımcı olmaktadır. Gebeliğin planlı olduğu durumlarda, gebelik başlamadan önce folik asit kullanımı bebeğin ihtiyacı olan folik asitin sağlanmasına yardımcı olur. Çünkü anneden sağlanacak bu vitamin bazen annelerde yeterli miktarda bulunmamakta ve kullanımı durumunda bu eksiklik bebekte hissedilmemektedir.

Hamileliğin ilk ayında görülen belirtiler Nelerdir?

Hamileliğin ilk ayında görülen belirtiler genel olarak piskolojik belirtiler olacaktır. Piskolojik belirtilerin ardından ise bedeniniz bazı hasaslaşmalara başlayacak ve farkında olmadan bir takım huylar edineceksiniz. Bunların bazıları ise

  1. Ruh halinizde uyumsuzluk veya değişkenlik görebilirsiniz. Sevdiğiniz birşeyi anlık sevip sonrasında vazgeçebilirsiniz.
  2. Ödem denilen özellikle ayak bölgelerinde oluşan vücut şişkinlikleri gözünüze çarpacaktır.
  3. Bebek kendine yer edinmek istediğinden meshanenize baskı uygulayacak; bu durumda size sürekli idrar hissi verecektir. ( genellikle 4. haftada başlamaktadır)
  4. Bel bölgesinde ağrılarınız oluşabilir.
  5. Adet Döneminizde bazı gecikmeler gözlemlenecektir
  6. Çabuk miğdeniz bulanır ve sevdiğiniz şeylerde dahil bir çok şeyden tiksinebilirsiniz.
  7. Mahrem bölgelerde hassaslaşma olabilir

Genel olarak bu belirtiler hamileliğin ilk ayında gözlemlenebilir. Gebeliğin birinci ayında gerçekleşen belirtiler tüm annelerde aynı şekilde izlenmeyebilir. Bazı anne adayları bir aylık süreçte hiç belirti yaşamazken, bazı anne adaylarında ise bu listede saydığımız değişiklikler gibi belirtiler gözlemlenebilir. Ancak en önemli belirti reglinin gecikmesidir. Ancak bu gecikmeyi beş gün kadar beklemek gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ!! Burada yazılan tüm konular bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tedavi şekli olamaz. En doğru olan tıbbi desteği alabileceğiniz tek nokta uzman doktorlarımıza başvurmak olacaktır.

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir