Gebeliğin (Hamileliğin) Üçüncü Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) Üçüncü Ayında Neler Yaşanır?

Hamilelik ( Gebelik) döneminin üçüncü ayında anne ve bebekte yaşanılan değişiklikleri gebeliğin 9,10,11 ve 12.ci haftası şeklinde ayrı ayrı değerlendirmek her açıdan daha doğru olacaktır. Anne adayı ve bebekte özellikle hamileliğin 3. ayında çok fazla değişimler gözlemlenicektir. Anne adayında özellikle kokulara karşı oluşan hassasiyet duyuları devam ederken bebekte ise çeşitli organ gelişimleri gözlemlenecektir. Gelin hafta hafta birlikte bu gelişimlere bakalım

Gebeliğin 9. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin dokuzuncu haftasında bebeğin gelişimi tüm hızıyla devam etmektedir. Dokuzuncu haftada bebeğin yüzü daha belirginleşirken gözleri de bu ayda ortaya çıkmaktadır.  Fakat göz kapakları henüz açılmadığından bebek henüz gözü açık gibi görünmektedir. Dokuz haftalık bebek, bir buçuk gram ve boyu ise on beş- yirmi yedi milimetre kadardır. Bebeğin kıkırdak dokuları daha da olgunlaştığından kulakları ve kulak kepçeleri oluşacak ve kulağı belirginleşecektir. Bebeğin şimdiye kadar olan beyin gelişimi sayesinde beyni, artık kaslarını kontrol edecektir. Bu sayede kaslarla artık bağlantı kurmaya başlayacaktır. Bu nedenle bebeğin el ve bacak hareketleri daha rahat gözlemlenecektir. Fakat bebeğin organları çok küçük olduğundan bu hareketlerin normal ultrason görüntülerinde pek gözlemlenmez.  Daha bu aylarda bebeğin hareketlerini annenin hissetmesi mümkün değildir

Dokuzuncu aya kadar bebeğin omurgasının uzantısı olarak görülen virgül şeklindeki embriyonik kuyruk, dokuzuncu hafta itibariyle yok olmaya başlayacaktır. Embriyonik kuyruğun yok olmasıyla beraber bebeğin bacakları şekil almaya kalçası ise belirginleşmeye başlayacaktır. Bu aya kadar hızla gelişen beyin ile beraber organ ve el, kol, bacak boyu da uzayacaktır ve hareket kabiliyeti kazanacaktır. Bebeğin kulakları bu aylarda başın biraz daha altında oluşmaktadır. Fakat kulaklar olgunlaştıkça kulaklar olması gereken konumda olacaktır. Anne karnındaki bebeğin göğüs başları, bacakları ve kalçası oluşmaktadır. Ayrıca bu haftadan sonra gövdesi de hızlı bir şekilde büyümektedir. Bebek dokuz haftaya geldiğinde damak yapısını oluşturacak kısımda tomurcuklanmaya başlamaktadır. Haftalık bebeğin,  damak yapısını oluşturacak bölümde tomurcuklanmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 10. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin onuncu haftası, bebeğin artık tıbben bir embriyo olarak değil, bir fetüs olarak tanımlanmaya başladığı haftadır. Hamileliğin ilk trimesterini, yani ilk üç aylık periyodun ortasında olunduğundan artık önceki gebelik belirtileri azalmaya başlar. Mesela aşırı mide bulantısı olan anne adayının mide bulantıları azalmaya başlar ya da tamamen ortadan kalkar. Bununla birlikte bu haftaya kadar halsizlik şikâyetlerinin de kaybolduğu görülmektedir.

On haftalık olan bebek yirmi ila yirmi iki milimetre boyundadır ve kilosu da iki ila dört gram arasındadır. Burada bebeğin boyutu artık iri bir eriğe benzetilebilir. Onuncu haftaya kadar embriyo olarak anılan bebek, onuncu aydan sonra iç organlarının gelişimi daha ileri düzeyde olduğundan fetüs olarak anılabilir. Onuncu hafta itibariyle bebek, fetüs konumuna geçmiştir. Bu haftalara kadar iskelet yapısı kıkırdak doku halinde gelişirken iskelet sistemi, onuncu haftayla beraber kemikleri oluşturmaya başlamaktadır. Böylece, bebeğin vücudu her geçen gün daha fazla uzayacak ve kemikleri, kol ve bacakları da hızlı bir şekilde uzayacaktır.


Gebeliğin onuncu haftası na kadar bebeğin el ve kol şekilleri perdeli bir şekilde gözlemlenirken, bu haftadan sonra el ve ayakları daha da belirginleşerek gözlemlenecektir. El ve ayak parmaklarının üzerinde tırnaklarını meydana getirecek oluşumların yeri de belli olmaya başlayacaktır. Bebek doğduktan altı ay sonra çıkan dişlerin tomurcukları da onuncu hafta itibariyle kendini belli edecektir. Gebeliğin onuncu haftasıyla beraber bebeğin böbrek, ciğer ya da beyin gibi hayati organları olması gereken yerlere tam olarak yerleşmektedir.

Gebeliğin 11. Haftası Yaşananlar

Diğer haftalarda olduğu gibi on birinci haftaya gelindiğinde bebeğin iç organları gelişimini hızla sürdürmektedir. On birinci haftaya kadar tomurcuk şeklinde olan ayak ve el parmakları on birinci ay itibariyle bu parmakların üzerinde çıkacak olan tırnakların yerleri belirginleşmeye başlayacaktır. Tırnakların belirginleşmesinin yanında bebeğin saçları çıkmaya başlayacaktır.

On birinci haftaya ulaşan bebeğin boyu elli milimetre civarındadır. Kilosu ise altı ile sekiz gram arasında değişmektedir. Bebeğin boyutu on birinci hafta itibariyle bir incire benzetilebilir. Aslında bebeğin anne karnındaki hareketleri daha da hızlanmıştır ancak anne bunu hala fark edemez. Bebek artık daha belirgin bir şekilde kollarındaki eklemleri hareket ettirebilmekte, ellerini açıp kapatmakta, esnemekte, elini yüzüne götürmekte ve ayaklarıyla küçük tekmeler atmaya başlamaktadır. Fakat belirtildiği üzere annenin bunu hissetmesi hala mümkün değildir. Oluşmuş yüz kemikleri bu haftada daha da belirginleşmeye başlayacaktır. Bu haftalarda erkek ve kız bebeklerinin cinsel organları da oluşmaya başlar. Ancak bunun da gözlemlenebilmesi mümkün değildir. Yalnızca tahmin edilebilir ve bunun yanılma payı çok yüksektir. Oluşan tüm organları da bu ay itibariyle işlevlerini yerine getirmeye başlamaktadır.

On ikinci hafta itibariyle bebeğin bağırsak yapısı çok hızlı bir gelişim göstermektedir. Bağırsakların bu hızlı gelişimi sayesinde bebeğin beslenmesini sağlayan göbek kordonu bağırsaklardan ayrılarak karın boşluğuna doğru yol almaktadır. Bebeğin sekizinci haftalarında oluşmaya başlayan mesanesinden bu haftada idrar çıkışı gerçekleşmektedir. On ikinci haftada olan diğer bir önemli gelişme ise haftasındaki bir başka önemli gelişme ise bebeğin yüzü artık insan görünümüne benzeyen bir hal almaktadır. Hatta on ikinci haftada kulaklar son halini almaktadır.

Gebeliğin 12. Haftası Yaşananlar

On ikinci haftayken bebeğin henüz tam bir kemik yapısı vardır, denilemez. Bu mümkün değildir. Şimdiye kadar olan bütün gelişimler kıkırdak doku üzerine kurulmuş bir oluşumdur. Ancak bu hafta itibariyle artık bu kıkırdak doku sertleşir ve yerini kemikleşmeye bırakmaktadır. Bebek dünyaya gedikten sonra iki yüzden fazla kıkırdak doku ve kemiğe sahip olarak dünyaya gelmektedir. Araştıran herkes tarafından bilindiği üzere yetişkin bir insanda iki yüz altı tane kemik yapı bulunur. Aslında bu gösteriyor ki bebek büyüdükçe kıkırdak ve kemikler birleşerek büyümektedir ya da uzamaktadır. Büyüyen bu kemikler sayesinde insan daha güçlü bir yapı üzerine kurulmaktadır.On ikinci haftada bebeğin boyu elli ila altmış milimetre arasındadır. Ağırlığı ise on dört on beş gram kadardır. Bu haftada bebeğin tüm iç organları asıl gelişimini tamamlamış durumdadır. Her ne kadar cinsel organlar on birinci haftada oluşmaya başlasa da bu haftada da henüz cinsiyetin öğrenilmesi mümkün değildir.

Gebeliğin Üçüncü Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin ilk trimesteri ilk üç ay ile birlikte tamamlanmıştır. Anne adaylarının bu trimesteri tamamlanmasıyla birlikte artık erken hamilelik belirtileri bitmiş, yerini yeni değişiklikler almıştır.

Anne üçüncü ay itibariyle kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Aynı zamanda uykuya düşkünlük artmaktadır. Bunun nedeni ise gebelik süresince üretilen progesteron hormonudur. Progesteron hormonu rahatlatıcı etki yaptığında gebelerde uyku istediği görülmektedir. Fakat bunların yanında aşırı yorun hissedilmemesi gerekmektedir. Eğer anne adayı kendisini çok yorgun hissediyorsa nedeni demir eksikliği olabilir ve bunun için mutlaka bir doktora başvurmak gerekebilir.

Üç aylık gebelikte sık rastlanan diğer bir belirti ise sık idrara çıkmaktır. Bunun nedeni ise hamileliğin ilk haftalarında büyüyen idrar kesesinin rahme yaptığı baskıdır. Bu rahatsız edici durumu anne adayları geceleri çok sıvı tüketmeyerek ya da kafein içeren içecekler tüketmeyerek daha rahat atlatabilirler.

Bu ayda aşırı derecede bir yağ artışı mevcuttur. Bu da sivilcelerin çoğalmasına neden olabilmektedir. Bunun için anne adayları yüzünü çok sık değil ama ciltlerini kurutacak sabunlarla ciltlerini temizleyerek bu rahatsız edici durumu en aza indirebilirler.

İlk üç ayda anne adaylarının, yükselen hormon seviyeleri ve düşen kan şekeri nedeniyle baş ağrıları sıklaşabilir. Oksijeni bol yerlere çıkılması ve bol sıvı tüketimi bu süreci daha rahat atlatmayı sağlayabilir.

Bunların yanında vücutta şişlikler, çizikler, içine kapanıklık, uyku bozuklukları gibi annenin ruh halini etkileyecek değişiklikler gözlemlenebilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir