Gebeliğin (Hamileliğin) İkinci Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) İkinci Ayında Neler Yaşanır?

Gebelik (Hamilelik) sürecinde beş, altı, yedi ve sekizinci haftaları kapsayan Hamileliğin ikinci ayını diğer yazılarımızda olduğu gibi hafta hafta incelemek her zaman daha doğru olacaktır.Hamilelik sürecinde gerek bebekte gerekse anne adayında olağan üstü hızlı gelişimler gözlemlenir. Aylık olarak konuya bakmak istediğimiz zaman bu gelişim süreçlerini çok doğru yakalayamayabiliriz. Bundan dolayı gebelik sürecinin takibini haftalık olarak yapmak her açıdan daha sağlıklı olacaktır.

Gebeliğin 5. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin beşinci haftasında hamilelik belirtileri sıklaşarak artarken bebeğin gelişimi de hızlanmaktadır. Gebeliğin beşinci haftasıyla beraber gün geçtikçe gebeliğe dair belirtiler daha artmaktadır ve bebek daha bir susam tanesi kadardır. Bebeğin beşinci haftasındaki görüntüler büyütülmüş haldeki görüntülerdir. Annede pek çok değişikliklere ve belirtilere neden olan rahatsızlıklar da bebeğin daha büyük olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bunca belirti, bir susam tanesi sayesinde görülmektedir. Bebeğin boyu iki milimetre kadardır. Fakat birleşen ve zamanla büyüyen bu hücreler toplanarak adeta bir hücre yığını oluşturmaktadır. Bebeğin gelişiminde ise çok büyük değişimler olmaktadır. Bu dönemde bebek zigot değil artık bir embriyodur. Bu embriyoda henüz üç katman bulunmasına rağmen bebeğin yaşamsal işlevleri bu üç katmanda oluşmaya başlamaktadır. Bu katmanlardan en dışarıda olan katmana ektoderm denir. Ektoderm adı verilen bu tabakada bebeğin yüz oluşur. Yani Bebeğin cildi, burnu, kulakları, ağzı, vücut tüylerinin oluşumu gerçekleşmektedir. Bu üç katmandan biri olan ortada bulunan tabakaya ise mezoderm denir. Mezoderm sayesinde bebeğin damarlarının ve kalbinin oluşumunu sağlayacak hücreler oluşmaya başlamaktadır. Orta tabakada beşinci hafta itibariyle dolaşım sistemine ait hücrelerin oluşumu da gerçekleşmektedir. Üçüncü tabaka ise iç tabakadır ve bu tabakaya da endoderm denilir. Endodermde ise, bebeğin sindirim sistemiyle ilgili hücrelerin şekillenmesi gerçekleşmektedir.

Gebeliğin beşinci haftasında bebeğin dolaşım ve sindirim sistemlerindeki oluşumların yanında, bebeğin henüz çok küçük olan kalbi de atmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde bebeğin kalp atışlarının başladığını söylemek mümkündür. Fakat gebeliğin beşinci haftasında kalp atışlarını hissetmek mümkün değildir. Gebeliğin onuncu ayından itibaren bebeğin kalp atışlarını duymak mümkünüdür. Ancak henüz beşinci ayında kal ve damarlar hücrelerinin yeni oluşmasıyla başlayan kalp atışları duyulması mümkün olan bir kalp atışı değildir.

Bebeklerin büyütülmüş görüntüleriyle izlemenin mümkün olduğu görüntüyle hamileliğin beşinci haftasında bebek minik bir kurbağaya benzemektedir. Ancak yukarıda belirtildiği üzere bebek henüz iki milimetre boyundadır. Bu görüntüleri izlemek teknolojinin sayesinde bebeğin büyütülmüş görüntüleridir. Artık bu haftadan sonra da iskelet yapısı şekillenmeye başlayacaktır. Bebekte bu gelişimler gözlemlenirken annede de birtakım değişiklikler elbette olmaktadır.

Gebeliğin 6. Haftası Yaşananlar

Hamileliğin altıncı haftasında bebek sussam kadarken artık bir mercimek tanesi kadar büyüyebilmiştir. Genelde anne adayları hamileliğin belirtilerini yoğun bir şekilde altıncı haftada yaşamaktadır. Hatta bazı anneler, bu süreçte belirtileri çok yoğun yaşadıkları için test yaptırmaya karar verir ve bu süreçte hamile olduklarını öğrenirler. Eğer anne adayları hamileliğini altıncı haftasındayken öğrendiyse bir doktora başvurmalı ve doktor kontrolünde beslenme programlarını yapmalıdırlar. Ayrıca doktor rutinlerini de artık düzenli hale getirmek içi olan yapmalıdırlar.  Çünkü bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için düzenli kontroller ve beslenme çok önemlidir. Anne adayları bu süreçte fazla kilo almak istememektedir. Çünkü hamileliğin sonraki süreçlerinde zaten kilo alacaktır. Bunun için de kesinlikle doktora danışılmalı ve kişi gebe değilken yaptığı diyetleri yapmamalıdır.

Hamileliğin altıncı haftasında bebeğin mercimek kadar olduğu, yani embriyonun boyunun dört milimetre kadar olduğu söylenebilir. Altıncı haftaya kadar hücreleri oluşmuş olan dolaşım sistemi ve kalp damar hücreleri, altıncı haftaya geldiğimde artık kalbe kan pompalamaktadır. Hatta altıncı haftada dört milimetre kadar olan embriyonun yarısı kalpten oluşmaktadır. Yani altı haftalık bebeğin kalbi yaklaşık iki milimetre boyutundadır. Altı haftalık bebeğin kalbi yetişkinlerinkine göre iki kat daha hızlı atmaktadır ve diğer aylarda kalp, hızla gelişecektir. Bu gelişmelerin yanı sıra bu haftada bebeğin kullarının, ellerinin ve bacaklarının yapıları tomurcuklanmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 7. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin yedinci haftasında artık bebeğin yüzü tam olarak şekil almaya başlamaktadır. Bebeğin gözleri, burnu, ağzı ve kulakları daha belirgin hale gelmektedir. Yedinci haftada yapılan doktor kontrollerinde bebeğin, baş ve kalça kısmı arasındaki CRL denilen mesafe ölçümü yapılabilmektedir. Yani alınan ultrason görüntüleri daha somut veriler vermeye başlamaktadır. Bununla birlikte tam olarak kaçıncı haftada gece olunduğu belirlenebilir. Alınan CRL ölçümleri sayesinde bebeğin doğum tarihi hesaplanabilir. Ancak gebeliğin sonraki süreçlerine göre bebeğin gelişimi değişkenlik gösterebildiğinden kesin olarak doğum tarihinin bilinmesi mümkün değildir. Yalnızca tahmini doğum tarihi bilinebilir.


Gebelik sürecinde bebeğin gelişimi hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Gebeliğin yedinci haftasında bebek artık bir fasulye tanesi gibidir. Boyutu ise dokuz ila on milimetre arasındadır. Bebeğin yüzünün şekillenmesinin yanında bebeğin, beyin ve sinir sistemi hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Ultrason görüntülerinde bebeğin başının vücuduna göre daha büyük olmasının nedeni de bu gelişiminin çok hızlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin kolları palet gibi görünür ve bacakları ise henüz tomurcuk şeklindedir. Çünkü bebeğin gelişimi baştan aşağı ve içerden dışa doğru gerçekleşmektedir. Bebeğin derisi de henüz bu hafta da çok ince bir görünüme sahiptir. Ayrıca bebeğin yemek ve soluk borusu bu haftada oluşmaktadır. En önemli olanlardan birisi de bebeğin eşidir. Bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta, yedinci haftada oluşmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 8. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin sekizinci haftasının bitmesiyle beraber artık anne adayları, iki aylık gebe olarak sayılabilmektedir. Bu haftada anne adayında görülen ilk aylardaki gebelik belirtileri azalmaya başlamaktadır. Bu haftada bebeğin hızla devam eden beyin gelişimi daha da ilerleme göstermektedir. Bu sayede artık bebeğin ultrason görüntülerinde bebeğin hareketleri gözlemlenmektedir.

Anne karnındaki bebek fasulye tanesi kadarken artık boyu on iki ila on üç milimetre kadar olmaktadır. Artık ağırlığı da ölçülebilir ve bir artık bir gram kadardır. Yedinci haftada tomurcuk şeklinde görülen el ve kol kısımları artık sekizinci haftada çıkmaya başlamaktadır. Sekizinci haftada beyin gelişimi hala çok hızlı olduğu için bebeğin başı diğer organlarına göre diğer aylarda olduğu gibi hala büyüktür. Bebek içten dışa doğru gelişiyor olsa da iç organlarının gelişimi henüz tamamlanmamış, bazı organlar da bu haftada yerini belirleyecektir. Ayrıca bu haftada kemik ve kıkırdaklar da hızla gelişmektedir. Bebeğin damağı ve ağız boşluğu da bu oluşum sayesinde gerçekleşecektir.

Gebeliğin İkinci Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Öncelikle, anne adayları gebeliğin ilk belirtisi olarak sabah bulantılarıyla karşılaşmaktadır. Daha sonra göğüs hassasiyeti gibi fiziksel gelişimlerin yanında duygusal değişikler de göstermektedir.

Hamileliğin ikinci ayına gelindiğinde göğüs hassasiyeti yerini göğüslerin büyümesine bırakmakta ve anne adayları bunu çok fazla hissetmektedir. Hormonlardaki değişiklikler ve artış duygu durumlarındaki değişikliklerin yanı sıra göğüslerin büyümesine neden olmaktadır. Göğüslerin büyümesinin bir diğer nedeni de bu ayda, anne vücudu artık süt vermeye kendisini hazırlamaktadır. Anne adaylarının çok hoşuna gitmeyen göğüs ucundaki koyu renk ise tam da ikinci ayda gerçekleşmektedir. Bunun sebebi ise melanin hormonundaki seviyelerin çok yüksek düzeyde seyretmesidir. Hamileliğin ikinci ayında henüz anne adayının karnında bir gebelik belirtisi gözlemlenmez. Ancak rahim oldukça genişlemiştir. Gebelikle birlikte hormonların harekete geçmesiyle oluşan baskıyla beraber sindirim sisteminde farklılıklar da yaşanabilir. Anne adayları en çok şişkinlik ve kabız gibi rahatsızlıklardan bahsetmektedirler. Hamilelik boyunca yapılacak olan çeşitli sporlar(doktor önerisiyle) ve bol sıvı tüketimi, sağlıklı ve düzenli beslenme sonucunda şişkinlik ve kabızlık gibi rahatsız edici durumlardan kurtulmak mümkündür.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir