Gebeliğin (Hamileliğin) Dördüncü Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) Dördüncü Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) Dördüncü Ayında genellikle ilk aylarda yaşanılan sıkıntılar hafiflemektedir. Hamileliğin 4. ayını haftalara böldüğümüzde anne adayı ve bebekte yaşanılan durumları daha iyi görebiliriz. Anne adaylarında genellikle gebeliğin 4. ayında bulantıları ve kusma problemleri yok denecek kadar aza inmiş olur. Bu dönemde karnınız daha belirgin olmaya başlayarak yavrunuzu daha iyi hissedebilirsiniz. Haftalık süreçler ile sizde ve bebeğinizde neler yaşanacağına beraber bakalım

Gebeliğin 13. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin on üçüncü haftası itibariyle ikinci trimester adıyla anılan dönem, yani ikinci üç aylık yeni bir süreç başlamış demektir. Gebeliğin dördüncü ayı, on üçüncü haftayla beraber başlamaktadır. Gebeliğin diğer iki ayına göre rahatsız edici bazı gebelik belirtilerinin bu dönemde azaldığı görülmektedir. Bebeğin, bu haftada özellikle demir ve kalsiyum ihtiyacı artmaktadır ve vitamin takviyesi gerekir. Sağlıklı, düzenli beslenen ve düzenli egzersiz yapan gebelerde de bu haftadan sonra, beslenme şeklinde yeni bir düzenlenme yapılmalıdır. Gebe bu haftada yeniden tetkik yaptırmalı ve vitamin değerlerini ölçmelidir. Buna göre de gerekli vitaminlerin alınması şarttır.

Gebelikte dördüncü aya kadar bebeğin olası kromozom hastalıklarını tespit etmek için ikili tarama testine ihtiyaç olmaktadır. İkili tarama testi kan tahlili ile yapılır. Anneden kan ile yapılması mümkündür.  Anneden alınan kan örneği ile BHCG ve PAPP-A hormonlarının tespiti yapılmaya çalışılır. Ayrıca bebeğe yapılan ultrasonografide baş ve kalça arasındaki mesafesi ölçülüp önce kalınlık sonra da nazal burun ölçümü yapılır. Bu test sayesinde 21 ve 18 kromozom hastalığı olan bebekleri erken zamanda tespite yönelik yapılır. Eğer olası bir hastalık söz konusu olursa bir kalıtsal tetkik yapılır. On üçüncü haftaya kadar bu tetkiklerin yapılması erken tedavi için oldukça önemlidir.

Gebeliğin on üçüncü haftasında bebeğin durumunun bilinmesi oldukça önemlidir. Fetüsün baş ve kalça arasındaki mesafesi yedi ila sekiz santimetreye kadar uzamıştır. Ağırlığı ise otuz grama kadar ulaşmaktadır. Bu haftaya kadar bağırsaklar fetüste olması gereken yerde değil, dışarda idi. Fakat artık bağırsaklar olması gereken kısma yerleşmiştir. On ay boyunca bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta aslında bebekle beraber büyümez ancak bu ayda plasentada bir büyüme gerçekleşir ve plasenta da neredeyse bebeğin ağırlığı kadar kiloya sahip olabilmektedir. Doğumun gerçekleşeceği zamanlarda plasentanın ağırlığı beş yüz ila dokuz yüz gram kadardır. Aynı zamanda fetüsün karaciğerinde safra salgılanması ve pankreasında insülin on üçüncü hafta itibariyle gerçekleşmektedir. Bu haftayla beraber artık, fetüsün el hareketleri, bacak, kol ve vücut hareketleri ultrason görüntüleriyle gözlemlenebilmektedir.

Gebeliğin 14. Haftası Yaşananlar

Bebeğin on dördüncü haftasında artık bir limon büyüklüğünde olduğu söylenebilir. Dokuz ila on santimetre boyunda ve elli ila altmış gram ağırlığındadır. Bu haftada bebeğin anne karnında yeni bir hareket kabiliyeti geliştirdiği görülür. Bebek bu haftada artık parmağını emmeye başlamaktadır. Bunun yanında elbette bebeğin yüz kasları da geliştiği için mimikleri ufak ufak belli olmaya başlamaktadır. On dördüncü haftayla beraber artık bebeğin pek çok iç organları çalıştığı gibi böbrekleri de çalıştığından bebek, idrar üretimine bile başlamaktadır. Bebek için bu haftada en önemli gelişmelerden birisi emme refleksinin gelişmiş olmasıydı. Bunun yanında bebeğin yutma, nefes alıp verme hareketleri de gelişmektedir. Bu haftalarda bebek uzuvlarını hareket ettirme kabiliyetine sahip olsa da bebeğin uzuvları henüz vücuduna göre daha büyük durmaktadır. Bu ileriki aşamalarda orantılı hale gelecektir. Önceki haftalarda saç ve kıllarının yerleri belli olurken, bu hafta itibariyle saçları uzamaya başlamaktadır. Ayrıca yüz mimikleri de belirginleşmeye başlamaktadır. On dört haftalık gebelik sürecine giren bebek, parmağını emen, el ve yüz hareketleri ile mimikleri gözlemlenebilen, kaşlarını çatan gerçek bir insan görünümüne kavuşmuştur. Bu haftada bebeğin beyin impulslarının gelişme göstermesi nedeniyle bebek, yüz kaslarını hareket ettirebilmektedir. Bebeğin vücudu kırmızı kan hücresi üretimine başlamaktadır. Bu hafta itibariyle bebeğin uzuvları, vücuduyla daha orantılı bir şekilde büyümeye başlayacaktır.

Gebeliğin 15. Haftası Yaşananlar

On beş haftalık bebek artık bir elma büyüklüğüne ulaşmıştır ve boyu on santimetre uzunluğundadır. Kilosu ise altmış ila yetmiş gram ağırlığındadır. Bebeğin bu haftada göz kapakları tam olarak açılmamış olsa da bu haftada bebek, ışığı fark etmektedir. Bir önceki haftada emme refleksi gelişen bebek, bu haftadan sonra tat alma duyusu gelişmektedir. Bebek bu haftada tüm hayatını etkileyecek yeteneklerini de kazanacaktır. Anne karnındaki bebek bu haftada çevresinde olan tüm sesleri duyabilir ve annenin stresli durumunu ya da mutlu olduğunu hissetmektedir. Anne ise karnındaki bebeğinin hareketlerini, tekmelerini hissedebilir. Anne bu hafta itibariyle karnına dokunduğunda bebeğini hissedebilir. Bebeğin bütün vücut sistemi de çalışabilir konuma gelmiştir. Bebeğin derisinin üzerine ince bir tabaka örtülmüştür ve bu koruyucu tabaka bebeğe on aya kadar eşlik edecektir.  Ancak en çok merak edilen soru olan bebeğin cinsiyeti hakkında henüz kesin bilgilere sahip olmak mümkün değildir. Yalnızca bebeğin cinsiyetiyle ilgili tahminlerde bulunulabilir. Bu haftada cinsiyet belirlense de bunun hala yanılma ihtimali yüksektir.

Gebeliğin 16. Haftası Yaşananlar

On altıncı haftadan itibaren bebek, daha hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir.  Hatta bebek bu haftadan sonra bebek şu ana kadar büyüdüğünün iki katı kadar daha büyüme gösterecektir. Bacakları ve kolları da öncesine göre daha fazla gelişme gösterecektir. Kemikleri ve sırtındaki kasları daha da güçlenmeye başlayacaktır. Artık başını kendi isteğiyle daha rahat tutabilmektedir. Bu haftada kafatası ve ayak tırnakları çıkarken yüzünde gelişen kaslar sayesinde göz kapaklarının hareketi de gözlemlenecektir. Bebeğin gözleri az da olsa görmeye başlamaktadır. Işığı da çok iyi fark edebilecek hale gelmiştir. Bebeğin kıl köklerinin çıkmasıyla kaşları da daha belirgin hale gelmektedir. Bebeği koruyan deri bir tabaka oluşsa da bebeğin derisi bu haftada o kadar saydamdır ki bebeğin damarları çok ayrıntılı bakılırsa görülebilir. Bebek artık dış uyaranlara karşı da oldukça açıktır ve duyabilir. Hatta bazı araştırmalara göre anne sesini doğmadan önce bilen bebek, doğduktan sonra da annenin sesini çok rahat duyabilmektedir.  Vücuttaki büyük değişikliklerin olduğu dört aylık olan bebek artık bu süreci de tamamlamıştır. Bebek böylesine büyüyüp her geçen hafta yeni bir oluşum içerisine girerken annede de büyük değişiklikle olmaktadır.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Dördüncü ay, anne karnına dışarıdan bakıldığında iyice büyüdüğü görülebilir. Fakat bu gözlemlenen değişim yalnızca anne karnında değil, anne bu aylarda süt ürettiği için göğüsteki damarlar da gözle görülebilir hale gelir. Ayrıca göğüs şişerek daha hassas hale gelecektir. Bu aylarda gebenin burnu şişebilir ve kuruyup kanayabilir. Burundaki tıkanıklık da sık sık rastlanabilecek bir durumdur.

Dört aylık gebelik döneminde rahmin üst tarafı kasık ve göbek bölgesini ve onu destekleyen kasların her geçen hafta gerginleşmektedir. Artık anne adayının vücudu gebeliğe alıştığı için erken gebelik döneminde görülen; mide bulantıları, ruhsal durumdaki farklılıklar daha az görülecek ya da tamamen ortadan kalkacaktır. Anne adayları için vücudun yeni görünümüne alışmak, kimi zaman zor olsa da alınan yeni kilolar bebeğin için  gerekli olduğuna ve bebeğin sağlıkla büyüdüğüne işaret etmektedir. Bu ayda anne adayı düzenli ve doğru kilo alımı için doğru beslenmeli ve günlük egzersizlerini mutlaka ihmal etmemelidir. Olması gerektiği gibi doktorun verdiği diyetlere uyarak düzenli beslenme durumunda bu aylardaki kilo alımlarında hiçbir sorun olmayacaktır. Mesela bir anne adayının gece yemek yemesi bazı gıdalarda olduğu gibi bebeğe değil anneye kilo aldırmaktadır. Bu gibi durumları anne adayı daha iyi takip etmelidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir