Gebeliğin (Hamileliğin) Beşinci Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) Beşinci Ayında Neler Yaşanır?

Hamileliğin ( Gebeliğin)  5. ayında anne adayı biraz kilo alabilir. Hamileliğin 17,18,19 ve 20. haftalarına denk gelen 5 aylık hamilelik süreci yine haftalara bölerek tek tek irdelenmesi her açıdan daha sağlıklı olacağını düşünmekteyiz. Gelin ayrı ayrı hamileliğin 5. ayının haftalarına birlikte bakalım

Gebeliğin 17. Haftasında Neler Olur

On yedi haftalık bebek, on dört ila on beş santimetre boyunda ve yüz elli ila yüz yetmiş gram kadardır. On yedi haftalık bebeğin, bebek kordonu ve plasentası alınan görüntülerde artık görülebilir. Bebeğin beslenmesini sağlayan ve oksijen kaynağı olan plasentası bebekle beraber çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Ayrıca bu haftada gelişen en önemli gelişmelerden birisi de bebeğin kafa yapısı kıkırdak bir dokuya sahipken bu kıkırdak doku sertleşerek daha kemiksi bir yapıya kavuşacaktır. On yedi haftalık bebek neredeyse bir turp büyüklüğünde ve tüm gelişimleri her hafta artarak devam etmektedir. Ağırlığı hemen hemen yüz altmış gram ve boyu ise on beş santimetre kadardır. Bu haftalara kadar ellerini hareket ettiren bebek artık eklem hareketlerini de kontrol edebilmektedir.

Bu hafta itibariyle bebeğin vücut yağları da vücutta yerini almaya başlayacaktır ve bu yağlar on aylık süreye kadar artarak devam edecektir. Bebeğin doğumdan sonra gerçekleştirmesi gereken becerileri, emme ve çiğneme refleksleri vb. doğumdan önce kendini hazırlamaktadır. Gebelik süreci aslında bebeğin doğduktan sonra ihtiyacı olan her şeye hazırlama sürecidir de denebilir. Bu hafta da özellikle bebeğin doğduktan sonra beslenmesi için ihtiyacı olan refleksleri çok iyi gelişmektedir

Gebeliğin 18. Haftasında Neler Olur

Bebeğin on yedinci haftasında gelişen diğer önemli gelişme ise bebeğin denge işlevleri bu süreçte ortaya çıkmaktadır. Bir insanı daha özel hale getiren parmak izleri de bu haftada ortaya çıkarmaktadır. Bu haftada gelişen en önemli özellik ise bebek doğduktan sonra annesini emecek ya da biberondan emecek. Bunun için gerekli olan güce anne rahmindeyken kavuşacaktır.

Bebek on sekizinci haftaya ulaştığında bebeğin boyu yaklaşık on beş santimetre civarındadır. Kilosu ise iki yüz elli gram kadardır ve bir dolmalık biber büyüklüğündedir. Anne karnındaki bebek bu haftada dirseklerini ve dizlerini kıvırabilmektedir. Bu nedenle de anne bu hareketleri hissettiğinden bu haftalarda artık anne adayına rahatsızlık bile vermeye başlayacaktır. Anne karnında tekmeler, dönüşler, yumruklar ya da yuvarlanma hareketleri yapabilmektedir. Bu bebek için anne karnındaki keyifli bir durum oluştururken anne için zaman zaman rahatsız edici olabilmektedir. Bebek, anne karnını beslenmenin yanında bir oyun alanı olarak da değerlendirmektedir. Bebeğin cinsiyeti kız ise bu haftada bebeğin rahmi vücudundaki yerini alacaktır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ya da kızsa bu organlar esas yerlerini bulabilir ancak anne ve baba adayı için henüz cinsiyeti öğrenme vakti gelmemiştir. Artık bebeğin kulakları da olması gereken konuma yerleşmiştir. Hala damarları da ayrıntılı ultrason görüntüleri de gözlemlenebilir.

Bebeğin daha önceki haftalarda esneme refleksi gelişmişti. Bunun yanında bir de hıçkırıklar bu hafta itibariyle gelişecektir. Bu haftadaki en belirgin olarak gelişen özellik ise esneme ve hıçkırık reflekslerinin gelişmesidir. Bu hıçkırıkları anne de hissedecektir.  Yakın zamanda bu hıçkırıkları hissetmeye başlayacaksınız. Bu haftadaki ultrason görüntülerinde esneme ya da bebeğin yapmış olduğu hareketleri gözlemlemek mümkündür. Daha önce hastane kontrollerinde görülmeyen durumları artık gözlemlemek mümkündür. Bebeğin sinir sistemini koruyan tabaka olan miyelin bu haftada oluşmaktadır. Bebeğin beyin gelişimi o kadar hızlı ilerlemiştir ki bu sayede bebeğin koklama, dokunma, görme, duyma gibi faaliyetleri tam anlamıyla gelişmiştir. Bu sayede bebek diğer haftalara göre bu aylarda annenin yapmış olduğu faaliyetlerden daha çok etkilenmektedir. Annenin sesinin yanında bebek, çevredeki diğer sesleri de artık duyabilir hale geldiler.

Gebeliğin 19. Haftasında Neler Olur

Bebek on dokuzuncu haftasına geldiğinde bebeğin beş duyu organıyla ilgili olan gelişmeleri daha fazla gelişim göstermektedir. Bebeğin beş duyu organıyla yani; koklama, duyma, görme, işitme gibi duyuları çok fazla gelişme gösterecektir. Bu nedenle bu haftada bebek ile iletişime geçilmektedir. Ayrıca on dokuzuncu haftada anne karnındaki bebeğin boyu on altı santimetreye kadar ulaşmıştır. Ağırlığı da artmıştır. Bu haftalara kadar bebeğin uzuvları vücuduna nazaran daha orantısızken bu hafta itibariyle uzuvları da vücuduyla aynı orantıda büyüyecektir. Bu şekilde gelişerek son aylara kadar böyle devam edecektir. Bebeğin böbrekleri de daha iyi gelişmiş ve idrar üretmeye devam etmektedir. Saçları da daha önceki haftalara göre daha iyi çımaya başlamaktadır. On dokuzuncu haftanın en mühim gelişmelerinden biri de bebeğin cildinde koruyucu bir tabaka oluşturan Verniks Kazeoza’dır. Bu tabaka ile bebeğin cildi bazı asitlere karşı korunmasını ve daha pürüzsüz kalmasını sağlayacaktır. Bebeğin ten renginin, esmer ya da daha açık tenli olacağı, bu haftada yaşanana gelişmelerle belirlenecektir. Bebeğin kıkırdak dokusunun sertleşmesi ve yeni kemik dokusunun oluşması sayesinde artık bebek daha bilinçli bir şekilde hareket kabiliyetini geliştirecektir. Hatta bu sayede bebek bisiklet sürer gibi bacaklarını hareket ettirebilir, elni yüzüne ve kordonuna götürebilmektedir. Bu haftada daha da gelişen kalbi, yetişkinlerinkine göre iki kat daha hızlı atmaktadır.

Gebeliğin 20. Haftasında Neler Olur

Yirmi haftalık gebelik dönemi ile bebeğin boyu hızla artmış ve boyu yirmi beş santimetre kadar olmuştur. Artık bu hafta itibariyle bebeğin baştan ayağa kadar olan mesafesi ölçülür. Bebek artık bir muz kadardır. Burada hareket kabiliyetini daha da geliştiren bebek, anne karnında yuvarlanıp taklalar atmaya bile başlamaktadır.  Beyindeki kontrollerini daha güçlü bir şekilde geliştirmeye başlayacaktır. Böylece bebeğin doğumdan sonra koku alabilecek, hissedebilecek, görebilecek, duyabilecek ve tat alabilecek hale gelmesi için hazırlanmaktadır.


Yirmi haftalık gebelikte artık bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek mümkündür. Sabırsızlıkla beklenilen bu süreçte artık anne ve baba adayları bebeklerinin kız ya da erkek olacağını öğrenme zamanı gelmiştir.  Eğer bebek kızsa yirminci haftada bebeğin rahmi tamamen oluşmuştur. Ayrıca rahmin tamamlanmasının artından bu hafta itibariyle bebeğin yedi milyondan daha fazla yumurtası mevcuttur. Doğduğu zaman bu sayı düşse de bütün hayatına yetecek kadar yumurtaya sahip olacaktır. Bunların tamamı yirminci haftayla beraber gelişmektedir. Bebeğin cinsiyeti eğer erkekse onun yumurtaları da bu haftada oluşacak ve tüm bunların yanında bebeğin kirpikleri, kaşları, tırnakları uzamaya başlayacaktır.

Gebeliğin Beşinci Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Bebeğin büyümesi ve çok farklı değişiklikler yaşanmasıyla beraber artık anne de bazı şişkinlik durumları olabilir ve annenin dengesinde bozukluklar meydana gelebilir. Annenin karnı büyüdükçe denge merkezi de değişebilir ve bu nedenle anne adayı ayakta durmakta güçlük çekebilir. Düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Özellikle beşinci ayda anne adayının düz ayakkabılar giymesi ve durumunun farkında olarak daha dikkatli davranması gerekmektedir. Düşme riski yaratabilecek yerlerden ve kıyafetlerden ya da ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Düşme hamilelikte çok büyük travmaları da beraberinde getirebileceğin bu konuya dikkat etmek gerekir. Bir önceki ayda olan burun tıkanıklığı da bazı anne adaylarında hala devam edebilmektedir. Anne adayının beşinci gebelik ayında göz kuruluğu şikayetleriyle de sık sık rastlanabilmektedir. Bunun için de doktor tavsiyesiyle göz damlaları kullanılabilir. Düzenli olarak bebek şampuanıyla gözler yıkanabilir. Ayrıca gebeyken bazı annelerde bu aylarda başlayan bir sivilcelenme de görülebilir. Bunun için de düzenli olarak yüzü yıkamak ve yağlı nemlendiriciler kullanmamak iyi gelebilmektedir. Bebeğin saçlarının, kaşlarının ve tırnaklarının uzaması da ilk aylarda olan mide rahatsızlıklarını da beraberinde getirebilir. Anne adaylarının mide bulantıları da bu aylarda normaldir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir