Gebeliğin (Hamileliğin) 8.ci Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) 8.ci Ayında Neler Yaşanır?

Hamilelik (Gebelik) süresince çektiğiniz acıların sonuna yaklaştınız. 8. ayda gebelik süresini 29-30-31 ve 32. hafta olarak incelediğimiz zamanda bebekte ve anne adayında olacak değişimler hakkında daha net bilgiler edinebiliriz.

Hamilelikte 29. Hafta Yaşananlar

Yirmi dokuzuncu hafta aynı zamanda ikinci trimesterin başlangıcı sayılmaktadır. Bu da göstermektedir ki gebeliğin, uzunca bir kısmı geride kalmış ve daha az olan yeni bir döneme girilmiştir. Bu haftadan sonra anne, bebeğinin hareketlerini daha çok hissetmeye başlayacaktır. Karnın içerisinde bebeğin hareket kabiliyeti artık kısıtlı hale geldiği için anne adayı eski rahatını kaybetmiştir. Annenin hareket kabiliyeti de daha kısıtlı hale gelecek ve annenin de bebek gibi hareketleri kısıtlanacaktır. Anne adayının da bu dönemde her geçen gün sabrı artmaktadır. Bebeğini kucağına almak isteyen anne rahatsız edici ve zorlu bir sürecin içerisindedir. Yirmi dokuzuncu haftayla beraber bebeğin boyu kırk santimetreyi bulmakta, kilosu ise bir buçuk kilo civarlarına gelmektedir. Zaten bebek bu haftadan sonra her geçen hafta daha fazla kilo alarak büyüyecektir. Bu haftalarda bu kilolara sahi olan bebek, doğum zamanının yaklaşmasıyla iki katından fazla kilo alacaktır.

Bebeğin cildi bu haftada yumuşamaya başlayacaktır. Bunun nedeni ise vücudundaki yağ miktarının artmasıdır. Bebek artık bu haftada yetişkinlerde olduğu gibi yağ depolamaktadır. Bu sayede bebek doğduğunda normal bir görünüme sahip olabilmektedir. Bu yağlar bebeğin cildini düzenlerken, aynı zamanda bebeğin vücut ısısındaki dengeyi sağlar ve yetişkinlerde olduğu gibi bebeğe enerji vermektedir.  Bebeğin cildini koruyan sıvı ise bu dönemde yok olmaya başlayacaktır. Bu sıvı önceki haftalarda bebeğin cildini amniyotik sıvının içerisindeki asite karşı muhafaza etmek amacıyla oluşmuştur. Bebeğin buna arık çok ihtiyacı kalmadığı derisi normal halini aldığı için bu sıvı azalmaktadır. Bebeğin göz kapaklarını açma faaliyeti yine daha önceki ayarda gerçekleşirken bu aylarda bebek odaklanmaya başlamaktadır. Bebeğin akciğerleri ve kasları her geçen gün daha da gelişmektedir. Bu sırada kafatası her geçen gün gelişen beyne önemli bir konum oluşturmak için büyümektedir. Bu dönemde nefes almak için bebeğin akciğerleri de hazırlanmaktadır. Erken doğum riski olan bebekler bu haftada doğarsa bu sebeple riskli durumlar yaşayabilirler. Bebeğin kulakları eskisine göre daha güçlü olduğundan bu haftada yüksek seslere karşı farklı tepkiler verebilmektedir. Bu haftada kemikler de daha fazla kuvvetli hale gelmiştir. Yalnız kemiklerin sertleşmesi anneyi rahatsız eden bir durum olabilmektedir. Bu sayede bebeklerin kafatası da sertleşmektedir. Kafatasının sertleşmesi, bebeğin doğum esnasında olabilecek semptomlardan koruyacaktır.

Hamilelikte 30. Hafta Yaşananlar

Otuzuncu haftayla beraber bebeğin boyu kırk santimetreyi geçmiştir. Kilosu da her bebeğin farklı oranda artmasıyla beraber bu hafta da artış göstermektedir. Bu haftada bebeğin gelişiminde hızlı bir gelişme görülecektir. Otuzuncu haftadan sonraki haftalarda artık geçirilen her hafta için bebek, iki yüz gram ya da daha fazla bile alabilecektir. Doğumdan önce oluşan yağlar bebeğin hem doğumdan önceki hem de doğumdan sonraki enerjisi ve vücut ısısını koruyacaktır. Bununla beraber özellikle enerji ihtiyacı doğumdan sonraki süreçte olacaktır. Tabii bebeğin kilo alması anneler için büyüdüğünün bir işareti olduğundan sevindirici olmaktadır ancak bebek artık anne karnında eskisi gibi rahat hareket edemeyecektir. Otuzuncu haftadan sonra günden güne bebeğin beyin gelişimi sağlanmış olacak. Bu haftaya bakıldığında bebeğin beyni, hala pürüzsüz ve kıvrımsız bir görüntüye sahiptir. Fakat diğer haftalarda, gelecekteki yaşantısını etkileyecek olan karar verme mekanizması olan beyin kıvrımları bu hafta itibariyle oluşmaya başlayacaktır. Bebeğin kendisini dış etkenlerden korumak için oluşturduğu tüy tabakası, bu haftayla beraber yok olmaya başlayacaktır.  Artık yağ tabakası arttığından artık buna ihtiyaç olmadığından tüyler yok olacaktır. Bazen bebekler doğduklarında kollarında, sırtında ya da yüzünde tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler, bu haftada kaybolamayan tüylerdir. Herhangi bir görevi olmayan şeyler yok olduğundan doğumdan sonra da kalan tüyler zamanla kaybolacaktır. Bu haftada kırmızı kan üretiminde de artık görülmektedir. Tüm bunların yanında bebeğin boşaltım sistemi ve sindirim sistemi de bütünüyle tamamlanmış olacaktır. Bu aylarda bebeğin baş aşağı yattığı gözlemlenir. Bunun nedeni de bebeğin, artık doğmaya hazır olduğunun bir işaretidir. Bebek tam kıvrılmış bir şekilde görülmektedir.

Hamilelikte 31. Hafta Yaşananlar

Otuz birinci haftada bebek, kilo ve boy olarak orantılı bir şekilde büyümektedir. Bebeğin boyutu orta boy bir kavun gibidir.  Derinin altında ve üstünde oluşan yağ tabakası oluşumu bu haftada da devam etmektedir ve bu yağ tabakası sayesinde beebğin hareket alanı esnediğinden daha rahat büyüme imkanı bulabilmektedir. Hatta bu yağ tabakası sayesinde bebek içerde daha rahat hareket ettiğinden bu haftalarda anne adayı oldukça rahatsız olmakta ve bazı ağrıları artmaktadır.  Tabii hissedilen hareketler bebeğin sağlıklı olduğunu gösterdiğinden anne adayları, bu hareketleri hissettikçe bu konuda tatmin olmakta ve bu anlamda rahatlamaktadırlar.


Yine fiziksel gelişim kadar bu haftada beyinsel gelişim de hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu arada bebeğin bu haftalara ulaşmasıyla birlikte uzuvlarla kafa aynı orantıya ulaşmış olacaktır. Bu gelişmelerinin yanında iç organları da çok hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir.  Gözlerinin artık çok iyi görmesinden ve ışığı fark etmesinden kaynaklı olarak bebek, bu haftadan itibaren gece ve gündüzün ayrımını yapabilmektedir. Böylece bebeğin daha anne karnında bir uyku düzeni oluşmaktadır.

Hamilelikte 32. Hafta Yaşananlar

Otuz ikinci hafta itibariyle sekizinci ay tamamlanmış olacak ve bebek anne karnında çok geniş bir yer kaplayacaktır. Çünkü bu haftalarda bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Bebeğin doğacağı kilonun büyük çoğunluğu bu haftalarda alınacaktır. Bebeğin bu aylarda çok kilo almasının nedeni doğacağı dünyaya karşı kendini koruyacak olan yağ tabakası olmaktadır. Bu haftada gerçek anlamdaki tırnakları, kirpikleri, saç ve kaşları oluşmuştur. Bundan önceki haftalarda emme, esneme, çiğneme refleksleri gelişim göstermiş ve bu haftadan itibaren bebeğin sindirim sistemi tamamen son halini almıştır. Bebeğin baş kısmı da öyle bir şekil alacak ki artık doğuma hazır hale gelecektir.

Gebeliğin 8. Ayında Anne Adayı Neler Yaşamaktadır?

Rahimdeki kaslar bu ayda genişlediğinden bazı sancılar arada anne adayını yoklayabilmektedir.  Bu sancılar her annede aynı şekilde olmadığı gibi her gebe kadında da görülmemektedir. Yalnız bu ağrılar sıklaşır ve düzenli hale gelirse o halde doğum sancıları olabilmektedir. Bu konuda dikkatli ve tedbirli olmak fayda sağlayabilir. Bu ağrılar vajinal bölgedeki ağrıyı ve akıntıyı da beraberinde getirebilmektedir. Bunun yanı sıra ağırlığın artmasından kaynaklı olarak bel ağrıları görülebilmektedir. Bu ayda hareketler çok yavaş olmalıdır. Gebeler ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Bu aylarda süt kanalları da genişlediğinden göğüs ağrıları olabilir ve nadir görülse de zaman zaman sütün geldiği durumlar da olabilmektedir. Bu endişelenilecek bir durum değildir. Bazı gebelerde bu durum gözlemlenirken bazı gebelerde aynı durumla karşılaşılmayabilir. Gebelerin sekizinci ayda şikâyet ettiği bir diğer durum ise nefes darlığı problemidir. Bu durumda gece için normal bir durumdur. Çünkü bebeğin hareket kabiliyeti kısıtlandıkça anneyi sıkıştırmaktadır. Bunun için dik durmak işe yarayabilmektedir. Rahmin ve karın kaslarının genişlemesiyle beraber duruşlarda bir dengesizlik durumu gözlemlenebilmektedir. Tüm bu şikâyetlerin nedeni aslında bebeğin büyümesidir. Bebek büyüdükçe annenin hareket alanı daralmakta, hatta iç organlarına baskı uygulanmakta bu nedenle şikâyetler de artmaktadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir