Gebeliğin (Hamileliğin) 7. Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) 7. Ayında Neler Yaşanır?

Hamilelik (Gebelik) süresinde 7. aya geldik. Bebeğinizde ve sizde 25-26-27 ve 28. haftada neler yaşayacaksınız bunları hamileliğin haftalarına bölerek daha rahat anlatabileceğimizi düşündük. Normal bir gelişim gösteren bebekler Allah muhafaza ani bir doğum olması yani erken doğum olması durumunda genellikle 7. ay ve sonrasında küvez ismindeki ortamlarda yaşayabilmektedirler.  Tabi bu olağan dışı durumu yaşamayı hiçbir ebeveyn arzu etmez. Bunun haricinde gebelik sürecinde 7. ayı oluşturan haftalara şöyle hızlıca göz atalım;

Gebeliğin 25. Haftası Neler Yaşanır

Bebek Yedinci ayın ilk haftası olan yirmi beşinci haftaya geldiğinde yaklaşık yedi yüz gram ve otuz beş santimetre boyutlarındadır. Bu haftada bebeğin cilt yapısında değişiklikler görülmektedir. Bu haftada oluşan gelişmeler sayesinde bebeğin cildi pürüzsüz bir hal almaya başlamaktadır. Saçları, kaşları ve kirpiklerindeki kıllar daha fazla uzamaya başlamıştır. Ayrıca daha çok tüy üretmeye başladı. Bu arada bebeğin kılcal damarları da kanla dolmakta ve bu yüzden kılcal damarları dışardan bakıldığında görülebilmektedir. bebeğin cildinde kılcal damarlar oluşmakta ve kan doldurmaktadır. Bunu etkileyen bir diğer gelişme ise bebeğin cildi daha saydam görünürken artık daha kırmızı bir görünüme kavuşmaktadır.

Bebeğin bu ayda bebek kordonunu eliyle çok sıkı kavradığı da gözlemlenmektedir. Bu haftada diş tomurcukları ve diş eti gelişimi de devam etmektedir. Burun delikleri bu haftaya kadar kapalıyken yirmi beşinci hafta itibariyle burun delikleri açılmaya başlamaktadır. Bu haftaya kadar sesleri algılayan bebek, artık bu seslere karşı refleks göstererek sıçramaktadır. Anne adayları bu aylarda bebeklerinin hareketlerini ve hıçkırıklarını dışarıdan görebilmektedir.

Bebeğin, akciğerlerindeki kılcal damarlarda bu haftada gelişme göstermektedir. Akciğerler gelecek haftalarda daha hızlı bir şekilde gelişecektir. Ancak doğduktan sonra nefes alıp vermek için oldukça iyi bir kıvama gelmektedir. Yalnız yirmi altıncı beşinci haftada bebeğin cildi ilk doğacağı hale gelmiştir. Beş duyu organı ise artık daha iyi gelişmiş haldedir. Sinir sisteminin bu haftaya kadar hızla gelişmesi sayesinde artık yirmi beşinci haftada bebeğin el ve ayak parmakları normal görünümünü almıştır. Etrafını tanıma için ellerini ve ayaklarını kullanabilmektedir. Çevresini tanıdıktan sonra bebek parmağını da emme refleksini daha da sıklaştıracaktır. Bu haftada bebeğin kalp atışları duymak da mümkün hale gelecektir. Bu haftadaki en önemli gelişim ise tüy ve yağ değiştirme gelişimidir.

Gebeliğin 26. Haftası Neler Yaşanır

Bebek, yirmi altı haftalık olduğunda bebeğin boyu yaklaşık otuz beş santimetre civarındadır. Kilosu ise artık bir kilograma kadar ulaşmıştır. Ancak bu tüm bebeklerde aynı şekilde olmamaktadır. Burada verilen değerler ortalama değerlerdir. Bebeğin kulaklarının şekli yirmi altıncı haftada son şeklini almakta ve tamamen düzelmektedir. Ayrıca olması gereken yere de tamamen konumlanmıştır. Kulaklardaki duyu bağlantıları diğer haftalara nazaran çok daha fazla hassaslaşmaktadır. Yirmi altıncı haftadan sonraki zamanda bebeğin sese karşı daha da duyarlı hale gelecektir. Bu da  bebeğinizin artık annenin ya da babanın iletişim kurması halinde onu duyabileceği anlamına gelmektedir. Hatta anne karnındaki bebeğin yüksek seslere karşı olan tepkisini annenin hissetmesi dahi mümkündür. Bu sesler uterustan çok rahat bir şekilde geçerek kulak gelişimine destek sağlayacaktır. Yirmi altı haftalık gebelikte, tüm bebeklerin gözleri su mavisine benzemektedir. Ancak yirmi altıncı haftada bebek asıl göz rengine yavaş yavaş dönemeye başlamaktadır. Hatta bazı bebeklerin doğduklarında da gözleri renklidir. Ancak zamanla asıl rengine dönmektedir. Bebeğin erkek ya da kız olması fark etmeksizin yumurtalıklarındaki gelişim bu haftada da devam edecektir.


Gebeliğin 27. Haftası Neler Yaşanır

Gebeliğin yirmi yedinci haftasında, üçüncü trimester döneminin sonlarına gelindiğinde ve artık yeni gebelik belirtileri anne ve bebekleri etkileyecektir. Yirmi yedinci haftaya gelindiğinde kişinin vücudu daha fazla enerjiye gerek duymaktadır. Bunun için annenin iştahı artmaktadır. Anne adayı için sağlık ve düzenli beslenme, egzersizler bu haftada çok önemlidir. Artık anne adayı doğum için vücuduna enerji depolayarak vücudunu doğuma hazırlamalıdır. Gebeliğin yirmi yedinci haftasında bebeğin ağırlığı neredeyse bir kilogramı geçmeye başlamıştır. Bebeğin bu haftada yaşadığı en önemli gelişmelerden bir tanesi bebeğin uyuması uyanması için bir rutini olmaktadır. Daha önceki haftalarda annenin hareketlerini ve dışarıdaki sesleri duyan bebeğin, gece ve gündüz rutinleri oluşmuştu. Bu sayede bu haftada artık anne karnındaki bebek uyuyup uyanmaktadır. Bu haftaya kadar hiç durmadan beyin gelişimi hızla devam etmekteydi. Bu sayede bebek bütün faaliyetlerini aktif bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bebeğin akciğerleri hala gelişmekte olsa bile tam olarak akciğerin yapması gereken işlevleri yerine getirebilecek kadar yetiye sahip değildir. Bu nedenle bu haftalarda bebek erken doğum sürecine girerse oldukça zor bir süreç geçirecektir. Bu haftalarda erken doğum riski olabilmektedir ve erken doğan bebekler bir süre anne karnında tamamlayamadıkları gelişimi bazı cihazlar ile sağlamaya çalışacaktır. Bu da hem bebek için hem de anne ve baba için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu haftaya kadar beyin gelişimi de hızlı bir şekilde oluşmuştur ve bu hafta itibariyle bebeğin beyin gelişimi son halini almaya başlamaktadır. Bu haftalarda bebeğin hıçkırıkları da yine hissedilmeye devam edecektir. Ancak acı gıdalar tüketen annelerde bu daha fazla görülebilmektedir. Bu haftada bebek yalnızca annenin sesine karşı değil, çevresinde alışık olduğu babasının sesine karşı da duyarlı hale gelebilmektedir. Steteskop yardımıyla bebeğin anne karnındaki seslerinin duyulması da bu hafta itibariyle mümkün hale gelebilmektedir.

Gebeliğin 28. Haftası Neler Yaşanır

Gebeliğin yirmi sekizinci haftası artık üçüncü trimester periyodunun geçmekte olduğu bir dönemdir. Gebeliğin bu haftasından sonra büyük bir çoğunluğu atlatıldığından bundan sonraki süreç daha çabuk geçecektir. Gebeliğin bu haftasından sonra bebek hızla kilo almaya ve büyümeye devam edecektir.

Bebek, yirmi sekizinci haftaya geldiğinde kirpikleri oluşmaya başlar ve göz kırpma refleksine kavuşmaktadır. Bu haftaya kadar kapalı olan göz kapakları bu hafta itibariyle açılmaya başlamaktadır. Bebeğin görme yetisi her geçen hafta daha da artış gösterecektir. Hatta bebeği annenin rahmi korusa da bebek, ışığı anlayabilmektedir.  Bunların yanı sıra bebeğin yağ oranın da artış gözlemlenebilmektedir. Bununla beraber sürekli kilo almaktadır. Yirmi sekizinci haftada bebeğin beynindeki nöronlar artış göstermekte ve bu sayede farklı uyku döngüleri olabilmektedir. Bu döngüler tıpkı rüya görürken vücudumuzun gerçek alemde verdiği tepkiler gibidir. Hatta bu sebepten ötürü anne karnındaki bebeğin rüya gördüğü de iddia edilmektedir.

Bu haftada görülen bir diğer gelişme ise anne karnındaki bebeğin kalbindeki gelişmedir. Kalp atışları artık o kadar hızlıdır ki dikkatle takip edildiğinde duyulması mümkündür. Ayrıca bebeğin kemikleri de neredeyse son şeklini almaktadır. Bu haftada bebek, doğum için uygun pozisyona gelmeye başlamaktadır.

Gebeliğin Yedinci Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Yedinci ayda anne adaylarının en çok şikayet ettikleri konu, bacaklardaki uyuşma karıncalanma ve uyuşukluktur. Bununla baş etmenin yolu bazı vitamin değerlerinin kontrol ettirilmesi ve eğer bir sorun yoksa düzenli egzersizler yapılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.

Anne adayları uykudayken bebeklerinin yapmış olduğu hareketlenmeler sonucunda sırt ağrıları olabilir ve bu ağrılar uykuları kaçırabilmektedir. Bu durumun daha rahat geçebilmesi için daha uygun pozisyonlarda yatmak gerekmektedir. Sırt üstü yatmak bele aşırı bir yük olunmasına neden olabilir. En uygun pozisyon ayakların arasına bir yastık alarak yan pozisyonda yatmaktır. Bu nedenle oluşan ağrıları geçirmek için sıcak duş almak ya da ılık bir küvette biraz dinlenmek iyi gelebilir. Bunların yanında ayakların ve ellerin şişmesi de diğer bir rahatsızlık durumudur. Bu durumun önüne geçmek için bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Ayrıca anne adayının uzun süre hareketsiz kalması da bu durumları tetiklemektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir