Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayında Neler Yaşanır?

Gebelik ( Hamilelik) süresinin yarısını geçtiğimiz 6. ay yani 21-22-23 ve 24. haftalarda bebeğinizde ve anne adayında birçok gelişim gözlemlenir. Bu gelişimleri hamileliğin haftalarına bölerek incelemek daha sağlıklı olacağından tek tek ayırdık ve sizlere sunduk

Gebeliğin 21. Haftası Yaşananlar

Gebeliğin yirmi birinci haftasında bebek o kadar çok hareketlenir ki anne adayı artık bebeğin tüm hareketlerini sıklıkla hisseder hale gelecektir. Bebekten gelen tekmeler ve hareketler bu süreçte anne adayını heyecanlandırır ve bu sayede çok özel anlar yaşanır. Bebek bu haftalarda her şeyi fark ettiği için onunla konuşmak ya da şarkı söylemek doğduktan sonra anne ve baba arasındaki iletişimi kuvvetli hale getirecektir. Çünkü bebek, doğduktan sonra annenin sesini hatırlayacak ve aralarında bir güven duygusu olacaktır.  Yirmi bir haftalık bebeğin gelişimi bu haftalarda çok hızlı bir şekilde gelişecektir.

Bebeğin yaklaşık olarak yirmi sekiz santimetre civarında olacaktır. Kilo olarak ise dört yüz gram ağırlığına ulaşmak mümkündür. Hafta hafta verilen boy ve kilolar her bebekte aynı şekilde olmayabilir. Bir önceki haftada yağ dokusu oluşmaya başlayan bebek artık daha fazla kilo almaya başlayacak ve kilo alarak büyüyecektir. Bebek, bu haftada bir havuç büyüklüğüne ulaşacaktır ve hemen hemen bir havuç boyutuna ulaşmıştır. Bebeğin göz kapakları bu haftada öyle gelişecektir ki bebek, göz kırpma refleksine sahip olacaktır. Yirmi birinci haftadaki önemli bir diğer gelişme ise bebeğin tat alma duyusunun gerçek anlamda ortaya çıkıyor olmasıdır. Bu sayede anne karnındaki bebek, annenin yediği yiyeceklerin tadını alacaktır.

Aslında annenin yediği gıdalar anne karnında amniyonik sıvıya dönüşür. Aslında bebeğin bu sıvıyı yutmasıyla yenilen gıdaların tadının alınması mümkün hale gelmektedir. Bebekler yeni doğduklarında da bebeğin vücudunda amniyonik sıvıyı görmek mümkündür.

Gebeliğin 22. Haftası Yaşananlar

Yirmi iki haftalık bebek, diğer haftaya göre bir iki santim daha uzayarak beş yüz grama kadar kilo almıştır. Yirmi ikinci haftasına gelen bebeğin göz rengi belirginleşir ve diş köklerine sahip olacaktır.  Dudakları, göz kapakları ve kaşları artık daha belirgin ve diş köklerine bile sahip olacaktır.

Bu süreçte bebeği saran bir tabaka oluşmuştur. Bu tabaka, bebeğin gelişimine katkı sağlayacak, onu koruyacaktır. Yirmi iki haftalık gebelik döneminde bebeğin beş duyu organından biri olan dokunma duyusu da çok iyi gelişecektir. Bu sayede bebeğin kavrama gücü oldukça güçlü hale gelir ve bebeğin kordonunu tutabilmektedir. Anne karnındaki bebek, annenin tüm hareketlerini, kalp atışını, mide seslerini, kanın vücutta dolaştığı esnada çıkardığı sesleri duyabilmesi mümkündür. Ayrıca annenin gün içindeki yürüyüşü, oturuşu, kalkışı esnasındaki sesleri de daha rahat duyduğu, hatta annenin uyuduğunu, uyandığını duyup hissettiği için bebekte gece ve gündüz farkı da oluşabilmektedir.

Yirmi ikinci haftada kız bebeklerde rahim oluşumunu hızlı bir şekilde tamamlayıp gelişimine daha hızlı bir şekilde devam edecektir. Erkek bebeklerde ise testisler karın içinden yumurtalık torbasına geçmektedir. Ultrasonografide bebeğin gözlerini kırpıp, açıp, kapatışını da görülebilmektedir. Bebeğin uzuvları da çok aktif bir şekilde hareket edecektir. Rutin kontroller sırasında alınan bir ultrason görüntülenmesinde bebeğin parmağını emme bile görülebilir.

Gebeliğin 23. Haftası Yaşananlar

Gebelikte 23. haftaya gelindiğinde bebeğin hareket kabiliyeti artık iyice gelişmiş olduğundan, annenin hareketlerini daha iyi algılayabilir hale gelmektedir. Boyu otuz santimetre kadar olmuştur ve ağırlığı ise iki katına çıkacaktır. Bu dönemde bebeğin gelişimi ile yağ oluşumu arasında bir dengesizlik durumu söz konusu olduğundan bebeğin cildi bu haftalarda sarkmış gibi görülebilmektedir. Fakat bebek daha sonraki haftalara geldikçe yağ oluşumu daha dengeli hale geleceğinden cildindeki sarkmalar toparlanacaktır. Yeni oluşan damarlar nedeniyle kırmızı görünse de bu haftada bebeğin organları ve kemikleri cildinin altından görülebilir. Bir diğer önemli gelişme ise bu haftadan itibaren bebeğin hareketleri anne karnından gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda steteskop yardımıyla kalp atışlarının duyulması mümkündür. Doğduktan sonra nefes almasını sağlayacak olan ciğerleri de artık yavaş yavaş gelişmeye başlayacaktır. Yine bebeğin doğduktan sonraki hayatına hazırlanan kulakları da daha iyi duymaya hazırlanmaktadır. Bu haftadan itibaren bebek dışarıdaki yüksek ve gürültülü sesleri de duymaktadır. Ancak bu sesler anne karnının içinden ona ulaştığı için korkutucu olmayacaktır. Bebeğin cinsiyeti erkekse yumurtaları karın bölgesinden aşağı doğru inmeye başlayacaktır. Kız bebeklerinin de rahmi ve yumurtalıkları oldukça iyi gelişim göstermiştir. Bu dönemde annenin rahminde amniyon sıvısı bulunmaktadır. Yirmi üçücü haftada bebeklerin akciğerlerinden sürfaktan adında bir madde salgılanmaktadır. Üretimi ilerleyen zamanlarda daha da artar ve son gebelik haftalarında bebeğin akciğer gelişiminin tamamlanmasına katkı sağlamaktadır. Yalnız bu erken doğan bebeklerde pek mümkün olmadığından bebekler, akciğerdeki bu maddenin eksikliğinden dolayı nefes almakta zorlanmaktadır. Erken doğan bebeklerin bazı oksijen cihazlarına bağlı olmasının nedeni de sürfaktan denilen maddenin bebeğin henüz atamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Gebelik olan kişiye yapılan tetkikler sonucunda, bebeğinin erken doğacağı teşhisi konulduysa bebeğin akciğer gelişimine katkı sağlamak için kortizonlu ilaçlar uygulanmaktadır.


Gebeliğin 24. Haftası Yaşananlar

Bebek yirmi dördüncü haftada ve hızla büyüyor, yirmi üçüncü haftadan bu yana hızlı bir şekilde kilo artışı da yaşamaktadır. Anne adayları bu dönemde bebeklerindeki kilo artışını duyduklarında bebeklerinin gerçekten ciddi bir büyümeye doğru gittiğini gözlemleyerek heyecanlanmaktadır. Bebeğin boyutu da büyük bir ayvayı geçmiştir. Doktora gidildiğinde görülen görüntüler bu haftalarda anne adaylarını çok heyecanlandırmakta çünkü bebek sürekli hareket halinde olabilmektedir. Gebeliğin yirmi dördüncü haftası itibariyle erken doğum riski olan gebelerin korkmaları gereken bir durum kalmamıştır. Çünkü artık riskli durumlar ortadan kalkmaktadır. Bebeğin beyinsel ve fiziksel gelişimi hızla büyümeye devam edecektir. Solunumu için gerekli olan bütün gelişimler de bu sürede ortaya çıkacaktır. Bebeğin cildi bu haftalarda henüz saydamdır. Fakat bu haftalardan itibaren bu değişmeye başlayacaktır. Çünkü yüzünün tümü neredeyse oluşumunu tamamlamak üzeredir. Bu süre saçları, kirpikleri, kaşları uzamaya devam etmektedir. Ancak bebeğin hangi saç rengine sahip olacağını bilmek mümkün değildir. Yüzünün neredeyse tamamına yakını oluşmuş durumda; kaş, kirpik ve saçlara da sahip. Bu haftada seslere karşı duyarlı olan bazı bebekler bu seslere karşı tepki bile verebilmektedir. Bebekle konuşurken bebeklerin tekme atması da bunun bir göstergesidir.

Gebeliğin Altıncı Ayında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Altıncı aya gelindiğinde anne rahmi göbek deliğine kadar yükselmektedir. Bebeğin boyutu ve karnın görünümü de bir top kadardır. Bu aylarda doktorlar tarafından şeker tarama testi yapılması önerilmektedir. Çünkü eğer bebekte bir şeker hastalığı varsa bu haftalarda ortaya çıkmaktadır. Eğer böyle bir durum varsa bu aylarda tedavi edilme imkânı sağlanabilmektedir. Eğer bebeğin böyle bir durumu varsa doğumu esnasında da riskli durumlar ortaya çıkabileceğinden şeker taraması yaptırmak gerekmektedir.

Annede olan bir diğer rahatsız edici durum ise bazı uzuvlarda karıncalanma hissi ya da uyuşma hissi yaşanmasıdır. Gebelikte oldukça sık rastlanan ayak ya da bazı bölgelerin şişmesi de bu aylarda gerçeklemektedir.  Bununla baş etmenin yolu ise bol sıvı tüketmek, tuzlu yiyeceklerden uzak durmak ve bol bol egzersiz yapmaktır. Uzun süre hareketsiz kalan annelerde bu daha sık görülen bir durumdur. Karın bölgesi büyüdüğünden dengesizlik durumlarıyla karşılaşılabilir. Bunun için kalkıp otururken ağır hareketlerde bulunmak gerekmektedir. Altıncı ay gebelik şikâyetlerinden biri de gebelerin dişlerindeki acı hissi ve diş yapılarının bozulma şikayetidir. Bu aylarda bir diş doktoruna görünmek fayda sağlayacaktır.

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir