Doğum Yöntemleri (Sezaryen,Normal ve Suda Doğum) Nelerdir

Doğum Yöntemleri (Sezaryen,Normal ve Suda Doğum) Nelerdir

Doğum Yöntemleri (Sezaryen,Normal ve Suda Doğum) Nelerdir bu doğum yöntemlerinden hangisi sizin için en doğru doğum yöntemi olabilir gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.Farklı doğum yöntemleri kimi zaman tercih nedeni olabilirken kimi zaman sağlık ile ilgili bir problem olduğundan farklı doğum yöntemleri tercih edilmektedir. Özellikle son zamanlarda annelerin araştırma imkânı bulunduğundan daha acısız bazen de daha sağlıklı bulunarak çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. En çok tercih edilen yöntemler şunlardır:

 • Normal Doğum
 • Sezaryenle Doğum
 • Suda Doğum

Bu yöntemlere neden ihtiyaç duyulduğunu, nasıl gerçekleştiğini, doğum sonrasında neler yaşanacağı gibi sorular anne adayları için merak konusu olmaktadır. Çünkü doğum hem anne hem de bebek için hayati bir meseledir. Bu doğumlarla ilgili bilgiler şu şekilde incelenebilir:

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum, son regli gününden kırk hafta geçmesiyle anne rahminde hormonların yaptığı baskıyla beraber oluşan doğal ve fizyolojik bir durumdur. Annede oluşan düzenli ağrılar sonucunda, bebeğin plasentadan ayrılarak doğum kanalına girmesiyle gerçekleşir.

Normal Doğumun Belirtileri?

 1. Doğum Sancıları:  Doğum sancılarının düzenli bir şekilde aynı aralıklarla olması normal doğumun başladığını gösterir.  Normal doğumun gerçekleştiğinin en önemli göstergesi, bu sancıların belirli aralıklarla olmasıdır. Eğer doğum düzenli aralıklarla gerçekleşmiyorsa gerçek doğum sancıları olmayabilir.
 2. Suyun gelmesi: Anne karnındaki bebeği mikroplardan ve zararlı olabilecek her şeyden koruyan bir sıvı vardır. Bu sıvıya amniyon sıvısı denir. Anne rahminde oluşan baskı sonucunda amniyon sıvısı anneden çıkar ve bundan sonra annenin suyu gelmiş demektir. Su geldikten on iki saat kadar sonra doğum gerçekleşir. Fakat su anne rahminden çıktıktan sonra mutlaka hastaneye gidilmelidir.
 3. Sırt ve Bel Ağrısı: Bebeğin doğum yaklaştığı sırada aşırı büyümesinden kaynaklı olmasından dolayı bel ve sırt kısmına olan baskıdan dolayı bu ağrıların olması normaldir.
 4. Bebeğin Pozisyonu: Doğum yaklaştıkça bebek pozisyonunu değiştirerek daha aşağı inmektedir. Bebeğin aşağı inmesiyle annenin iç organlarına yapılan baskı azalır ve bu pozisyon değişir.
 5. Sık Sık İdrara Çıkılması: Doğuma az bir zaman kaldığında bebeğin rahme yaklaşması sonucunda yaptığı baskı nedeniyle sık idrara çıkma durumu olabilmektedir.
 6. Duygusal Dalgalanma: Tüm annelerde aynı belirtilerin görülmediği gibi duydu durumlarındaki değişikler de herkeste aynı şekilde görülmeyecektir. Ancak doğuma yaklaşan annelerde abartılı duygusal durumlar görülebilmektedir.

 

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal, üç kısımda gerçekleşir. Yani bu doğal süreç adım adım gerçekleşir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Birinci Kısım: İlk kısım rahim düzenli sancılarla açılmaya başlar. Bu sancılar her on dakikada bir gelir. Bu bölümde rahmi tıkayan mukus, vücuttan atılır. Böylece rahim ağzı açılır ve doğum başlar. Bu evre normal doğum sürecinin en uzun süren evresidir. Hatta kimi zaman on iki saat sürmektedir. Eğer doğumun ilk bölümü başladıysa şunları yapmak doğumu kolaylaştıracaktır: Bu evredeyken hemen hastaneye koşmak yerine ılık bir duş almak, yürümek, rahatlatıcı hobilerle ilgilenmek, nefes egzersizleri yapmak, yavaş olmak koşuluyla hareketli olmak vb. faaliyetleri yapmak gerekir. Bu esnada rahim daha rahat açılacak ve doğum kolaylaşacaktır. Birinci kısmın sonunda rahim yedi santimetre kadar açılacaktır.
 • İkinci Kısım: İkinci kısımda doktor kontrolüyle sağlanacak olan muayeneye göre rahim ağzı tam olarak açılacaktır. Bu kısım, tamamen doğumun başladığı kısımdır. Bu kısımda kasılmalar ve şiddetli sancılar başlamaktadır. Bu sancılar aralıklarla gelir. Ancak bu aralıklar önceki kısımdaki gibi on dakika değil iki dakika arayla gelir. Bu zaman diliminde sonrasında saniyelere kadar düşecektir. Makatta bir basınç olur ve sancıların da etkisiyle yoğun bir şekilde ıkınma refleksi gelişir. Bu ıkınmalar doğumu kolaylaştıran faktörlerdendir. Hatta doğal ıkınma faaliyetinin dışında annenin kendini zorlayarak ıkınma faaliyetini sıklaştırması gerekir. Bu ıkınmalar sonucunda bebek doğum kanalına adım adım yaklaşır. Ancak bu ıkınmalar sayesinde bebek daha rahat bir şekilde doğacaktır. Yani doğum gerçekleştiği kısım, ikinci kısımdır.
 • Üçüncü Kısım: Önceki kısımda artık bebek doğmuştur. Ancak bu kısımda bebeğin plasentasının anne rahminden çıkışı gerçekleşmektedir. Bebek doğduğu için bir önceki kısımda olan şiddetli doğum sancıları artık azalmış ve bu sayede anne rahatlamış olacaktır. Plasentanın ve bebek kordonunun çıkmasıyla beraber rahim kapanır ve normal haline gelir. Eğer rahim olması gerektiği gibi kapanmazsa doktorların müdahalesi gerçekleşir. Bu dikiş esnasında da ufak ağrılar olabilir ancak kısa sürecektir. Bu kısım aynı zamanda annenin bebeğini kucağına aldığı kısımdır.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğum adı üstünde aslında sağlıklı ve olması gereken doğumdur. Hem bebek için hem de anne için normal doğum, sağlıklıdır. Normal doğum anne için acılı bir durum olsa da aslında tıbbi açıdan daha kolay ve çok materyale ihtiyaç duyulmadan yapıldığından daha steril bir yoldur.

Normal doğum gerçekleştiğinde hemen ayaklanmak mümkündür ve hastaneden çıkış işlemleri de hemen gerçekleştirilir. Bu yüzden evine dönen anne ve bebek daha çabuk kendine gelir. Normal doğum sırasında anne, acı çekse de sonrasında hiçbir ağrısı kalmaz ve rahat eder.

Normal doğumum annelere olan yararının yanında bebeğe de faydaları vardır. Bu faydalardan birisi de bebek doğum kanalına yaklaştığında dünyada karşılaşabileceği bazı mikroplarla karşılaşacaktır. Bu da onu dış dünyadaki mikroplara karşı hazırlayacaktır.

Normal doğum, anne ile bebeğin arasındaki güven duygusunun daha çabuk kurulmasını sağlar ve bağları güçlendirir. Çünkü normal doğumda anne ve bebek hızlı bir şekilde kavuşur.

Ayrıca annelerin doğum sırasında bebeğin doğumuna vücudunu daha rahat hazırladığı için annenin hemen doğumdan sonra sütü gelir ve bebeğin daha rahat emmesi sağlanır.

Normal doğum isteyen kadın bunu mutlaka doktoruyla konuşmalı ve ona uygun olup olmadığını öğrenmelidir. Çünkü her vücut kendine has bir yöntemle doğumun gerçekleşmesini sağlar.

Sezaryenle Doğum Nedir?

Doktorların genelde anne ve bebeğin sağlığı için normal doğumun gerçekleşemeyeceği durumlarda önerdiği bir doğum yöntemidir. Sezaryen aslında bir ameliyattır. Doğum zamanı gelen bebeğin annenin rahminden ameliyatla alınmadır.

Sezaryenle Doğuma Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Bebeğin normal doğuma hazır hale gelebilecek bir duruş pozisyonunda durmaması, yani bebeğin annenin rahim duvarına yaklaşamaması durumunda bu doğum yöntemine ihtiyaç duyulabilir. Plasentanın rahim duvarına bebekten önce ilerlemesi ve bebeğin rahim duvarına geçişini engellemesi, bebeğin kafatasını koruyacak olan leğen kemiğine yakın bir noktada duramaması, kordonun bebekten önde ilerlemesi, annenin normal doğum yapabilecek sağlık durumuna sahip olamaması gibi durumlarda sezaryenle doğuma ihtiyaç duyulmaktadır.

Sezaryenle Doğum Gerçekleştikten Sonra Neler Yapılmalıdır?

Sezaryenle doğumun zararlarını en aza indirerek bu yöntemin zararlarından kurtulmak mümkündür. Normal doğumda her şeyin farkında ve uyanık olan anne doğumu kendi kontrol edebilir ve psikolojik açıdan kendini daha iyi hisseder. Sezaryenle doğum yapan annenin de bunu yaşayabilmesi için doğuma kadar baba adayının yanında bulunması ve ona desteğini hissettirmesi anneyi rahatlatacaktır. Doğumdan sonra da yine baba ve bebek annenin yanına gitmeli ve bebeği, annenin kucağına vermelidir. Böylece bebek ve anne çabucak kavuşmuş olur. Bu da bebeğin duygusal bağının daha çabuk oluşmasının yanında hemen beslenmesini sağlayacaktır. İyi bir doğum desteği almak ve bilinçli insanlarla iletişime geçmek de doğum sonrası ve öncesi anneyi rahatlatacaktır.

Sezaryenle doğumdan sonra annenin ameliyat ağrıları olabilir. Bunun için anneye yardımcı olacak ve ona destek olacak birilerinin mutlaka bulunması gerekmektedir. Sezaryenle doğum yapan anneler bebeklerini hemen emziremeyebilir. Çünkü sütün gelmesi zaman alabilir. Bunun nedeni ise vücudun doğum yaptığından henüz haberdar olmamasından kaynaklanmaktadır. Ama anne bu duruma hazırlıklı olmalı ve bu konuda sabırlı davranarak emzirmeyi hiç bırakmamalıdır. Çünkü bebek için anne sütü çok önemlidir. Onu tüm bakterilerden koruyacak ve beslenmesini sağlayacak en iyi gıda anne sütüdür.

 Suda Doğum Nedir?

Suda doğum yapmak isteyen annelere doğum için hazırlanmış su dolu bir küvet ya da havuzun içerine annenin oturtulmasıyla gerçekleştirilen doğumdur. Bu doğum annenin sancılarının su içerisinde daha da azalacağına inanıldığı başvurulan bir yöntemdir.

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Annenin oturtulacağı havuzun içerisi ılık su ile doldurulur doğumun sakin sakin gerçekleşmesi beklenir. Tabii bu sırada annenin ıkınması da istenir. Suda doğum bu işin uzmanı bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Doğum sancıları arttıkça suyun ılıklığı sayesinde damarların rahatlamasıyla doğum kasılmaları ve sancıları azalacaktır. Anne, doğumu gerçekleştirene kadar suda kalmaya devam edecektir. Bebek gelemeye başladığında sudan çıkarılabilir.


Suda Doğuma Neden İhtiyaç Duyulur?

Suda doğum yapan annelerin daha az sancısı olduğu için tercih sebebi olmaktadır. Bunun yanında annenin doğumdan sonra yapılacak olan tıbbi müdahalelere ihtiyacı olmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ılık su oksitoksin hormonunun salgılanmasını sağladığından kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca ılık suyun içerisinde olmak rahatlama hissi vereceğinden annenin doğum korkularını da azaltacaktır.Bu da anneye psikolojik açıdan da bir rahatlama hissi verecektir.  Oksitoksin hormonun salgılanması sayesinde annenin rahim duvarına olan baskı da artacağından daha rahat bir doğum gerçekleşmesi sağlanacaktır. Ilık suyun diğer bir doğum esnasında gerilen kasların gevşemesini ve yumuşamasını sağlayarak gerginliği azaltacaktır. Özellikle kasık bölgesindeki kasların gerginliğinin azalmasını sağlayacaktır.

Bebeğin anne karnında suyun içerisinde yüzdüğünü bilmeyen yoktur. Bu o kadar rahat ve bebek için konforlu bir sıvıdır ki bebek dünyaya geldiğinde de bu rahatı arayacaktır. Bebek doğduktan sonra dünyanın sert yüzüyle karşılaşmak yerine, ılık bir suyun içerisine gelmek onu rahatlatacaktır. Suda doğum, normal doğumun verdiği konforun yanında daha konforlu ve sağlıklı bir doğum sunacaktır. Bebek normal doğumdaki gibi doğumdan önce dış dünyadaki bakterilere alışarak doğum yapacaktır. Doğum stresini hem bebek hem de anne yaşamadığından bebek de doğduktan sonra psikolojisi daha normal bir halde olacaktır. Stresli bir ortam da değil de bebek daha huzurlu bir ortamda dünyaya gelecektir. Bebeğe güven duygusu verecek ve bebeğin annesine olan, çevreye olan güven duygusu artacaktır.

Tüm bunlara rağmen suda doğum Türkiye’de çok yaygın bir yöntem değildir. Yaygın olmadığı için de kabul edilebilirlik orası düşmektedir. İnsanlar genelde bildikleri yöntemi daha güvenli gördükleri için tercih etmemektedirler. Fakat suda doğuma gebenin durumuna göre karar verilmelidir. Bu annenin tek başına alabileceği bir kara değildir. Eğer anne suda doğum yapmak istiyorsa önce mutlaka bir doktora başvurmalı ve bunun için uygun olup olmadığını öğrenmelidir. Eğer suda doğum için bir risk durumu doktor tarafından görülmezse ancak o zaman suda doğum gerçekleştirilebilir. Suda doğuma karar verildikten sonra doğum öncesi ve sonrası hazırlıkların steril bir şekilde yapıldığından emin olması gerekir. Temizliğin yanı sıra güvenli olması da önemlidir. Doğumdan çıktıktan sonra bebeğin ve annenin için gerekli ortamların hazırlanmasına da dikkat edilmelidir.

Doğum yöntemleri içerisinde sizin ve bebeğinizin sağlığı için en uygun olanını doktorunuz size önerecektir. Burada yazılan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tedavi veya tavsiye niteliği taşıyamaz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir