Emziren Anne Kaliteli Süt İçin Ne Yapmalı?

Emziren Anne Kaliteli Süt İçin Ne Yapmalı?

Emzirme dönemi Gebelikten sonra gelen bir dönem olduğu için haliyle hem anne hem de bebek için çok önem arz ediyor. Peki anne açısından neden önemli? Anne açısından bakarsak eğer gebelik dönemi ister istemez annenin depolarının azaldığı bir dönem yani özellikle kalsiyum ve demir depolarının azaldığı bir dönem. Bu dönemden sonra emzirme gibi çok önemli bir döneme geçiyoruz ve burada yine anne depolarından kaybedebiliyor bu nedenle emzirme döneminde olabildiğince annenin hem kendini hem de bebeğini düşünerek hareket etmesi gereken bir dönem oluyor.

Peki anne sütünün kaliteli olması için ne yapmak gerekiyor?

Bu dönemde bir kere şunu çok iyi bilmek lazım, sütünün kalitesi annenin beslenmesiyle çok ilintili, tabii ki süt miktarı annenin beslenmesinden etkilenmeyebiliyor çünkü suyunuzu düzenli içiyorsa ve hormonları düzgün salınıyorsa eğer ve süt miktarıı çok olabiliyor ama kalitesiz bir süt olabiliyor. Bu nedenle eğer anne düzgün beslenirse hem kendi depolarını koruyabiliyor hem de çocuğuna verdiği süt daha kaliteli, onun daha güzel kilo almasını ve daha iyi gelişmesini sağlayan bir süt haline geliyor. Tüm bu etkenleri düşünerek yaklaşmak lazım.

Emziren bir anne ne yapmalıdır?

Aynı gebelikte olduğu gibi her besin grubundan mutlaka tüketmelidir. Yani süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, sebze ve meyve grubu, ekmek ve ekmek grubu, tahıllı gıdaların hepsinden annenin beslenmesi gerekmekte ve bunların da yine ölçülü olması gerekiyor. Emzirme dönemi de aynı gebelik dönemi gibi annenin günlük alması gereken enerjiye ilave enerji alması gerektiği bir dönem çünkü bir saat emzirmek anneye 500 kalori yaktırır. Yani hemen Hemen 1 saat yüzmek kadar kalori yaktırır. Bunu göz önüne alarak annenin aldığı günlük kaloriye ek olarak artı 500 kalori kadar ekleme yapılabilir. Sağlıklı beslenen ve gün içerisinde çocuğunu gerektiği kadar emziren bir anne zaten beslenmesiyle birlikte ve emzirmeyle birlikte gebelik dönemindeki aldığı kilolardan rahatlıkla kurtulabiliyor. Bu nedenle emzirme döneminde abuk subuk diyetler yapmadan sağlıklı beslenerek düzenli ve dengeli bir şekilde bebeğini emzirerek sağlıklı bir hayat sürebilir ve depolarınıda yine koruyabilir.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir