Çocuklarımızın Sağlıksız Beslenmesini Nasıl Engelleriz

Çocuklarımızın Sağlıksız Beslenmesini Nasıl Engelleriz

itiraf etmemiz gerekirse evlerimizde hiçbir şey bulunmuyorsa dahi bir bisküvi ya da bir çubuk kraker mutlaka bulunuyor. Hayatımızın her alanını paketli hazır işlenmiş gıdalar abur cuburlar bu kadar istila etmişken, neredeyse her evde bir baş köşede bir çekmecede ya da bir dolap onları ayrılmış durumda ben çok merak ediyorum ki hepimizin hayatında işte yoğurtlar için ayrı ya da yumurtalar için ayrı bir dolabımız var mı? yok ama abur cuburlar için ayrı bir dolabımız var. Adı ne olursa olsun içerisi şeker yüklü olan bu besinlerin çocuğumuza bir faydası var mı? öncelikle şunu belirtmeliyim ki aç kaldığımızda çocuklarımız için ve bizler için de abur cubur ya da İçerisi şeker yüklü paketli işlenmiş gıdaları tüketmektense sağlıklı besinleri beklemek, aç kalmak her zaman daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra artık bir bakkalda dahi mutlaka muz ya da elma bulunur değil mi? Bu nedenle çocuğunuza abur cubur yüklemek yerine olması gereken zamanda, mutlaka bir muz bir süt ya da bir yoğurtla o atıştırmalığı getirebilirsiniz; ama bunu abur cuburla asla yapmamanız.

Peki gelelim çocuklarımızın hayatında abur cuburu nasıl kısıtlayacağımıza. Herkes şöyle düşünüyor ” ben işte sınırlandırıyorum ona hayır alamayacaksın diyorum ama çocuğum öfke nöbeti geçiriyor”. Öncelikle Şunu bilin çocuğunuza bir alışkanlığı kazandırırken ya da bir geçmişteki alışkanlığı değiştirmek isterken mutlaka karşılaşacağınız durum öfke ile baş etme durumdur. Siz öfkeye karşı sağlam iradede olup sakinleşinceye kadar çocuğunuza eşlik etmelisiniz, ancak çocuğumuzun tüm alışkanlıklarını onun öfkesi ile baş ettiğimiz sürece değiştirebiliriz.

Şimdi gelelim hayatımızda yapacağımız fiziksel değişikliklere. Evinizde abur cuburlar olduğu sürece o abur cuburlar tüketilmeye mahkumdur. Evde bir abur cubur varsa o abur cubur mutlaka tüketilir ve biter. Abur cuburları hayatınızdan kaldırmalı evinizden yoketmelisiniz. Eğer siz Abur cuburu tüketiyorsanız çocuğunuzun da tüketmeye hakkı var. Siz gizli gizli yeseniz bile o çikolataları çocuğunuz bir süre sonra bu durumu fark edecektir. Bu nedenle en başta zaten kendimize Riyakarlık etmiş oluruz değil mi? çocuğunuza sağlıklı bir model olamayız. Sağlıklı beslenmeye doğru yön değiştirin bu alışkanlıkları kazanmak için çaba gösterin çocuğunuzda adım adım sizi takip edecektir .

Elimizdeki bütün abur cuburları attıktan sonra şimdi gelelim çocuğunuza sınır koyma konusuna. Alışveriş listesi yaparak alışverişe çıkın ve alışveriş listesini de evinizde yapın. Çocuğunuzla beraber yapın hatta. Alışveriş listesine eklediğiniz malzemeler mutlaka ham madde olsun sadece yani nohut ya da işte kuru fasulye, yoğurt, süt, pirinç …. gibi ham maddelerden oluşsun. İnanın k, daha fazlasına ihtiyacımız yok zaten. Ve bunları gören Çocuğunuz zaten sağlıklı olan yiyeceğin farkına varacak hatta markete gittiğimizde yaptığımız alışveriş listesinde olan ürünleri seçecek ve onları sepetimize koyacaktır. ilk zamanlarda belki eski alışkanlıkları gereği öfke nöbeti geçirebilir ama bunu da sağlıklı bir şekilde yönettiğiniz sürece çocuğunuz sağlıklı beslenmeye hazır olacaktır . Şimdi şunu düşünüyor olabilirsiniz. Eeee biz hiç mi abur cubur tüketimicez?  çocuğumuzu ne kadar dış dünyadan soyutla ya biliriz? Tabii ki abur cubur tüketebilirsiniz yani bunu eğer kendi hayatınıza illa sokmak istiyorsanız orada benim bir yaptırımım yok tabii ki ama bunu yapacaksanız bile evinizde bir gün sürpriz günü olsun mesela. Alışveriş gününü belirleyen ve liste ile alışverişe gidin. Bu listeye sürpriz gününde herkes evinizde bir tane yemek istediği abur cuburu listeye eklesin ve bu liste ile alışverişe gittiğinizde kimse karar değiştirmesin ,orada sadece bir paket yani bir porsiyonluk olmak üzere o abur cubur alın. Eviniz de ise seçeceğiniz o bir gün hep beraber sürpriz günü yaparak tüketin ama bitirin o Abur cuburu ve o günün ardında evinizde yine hammaddelerle dolu sağlıklı öğünlerin çıktığı bir ev haline gelsin. Sürpriz de sınırlı sayıda kalsın.

Şimdi gelelim dış dünyaya. Çocuğunuz ve siz hiç sosyalleşmeyecek misiniz? Tabii ki sosyal varlıklarız ve Her zaman sosyalleşebilirim. Şimdi dışarıda olabilecek abur cubur kontrolü nasıl sağlayacaksınız? Ben de cevabını vereyim “asla sağlayamayacaksınız”. Bunun bir sınırı olmayacaktır. Çünkü evinize ya da bir dış ortamda bir başka kişi ile karşılaştığınızda çocuğunuzun tüm kontrolü ellerinizden kayıp gider. Yani çocuğunuzu kontrol edemezsiniz. Aslında bu normal bir durumdur. Çünkü bir yabancı ile biz de karşılaştığımızda her zaman olduğu gibi doğal bir halimizde karşınızdakine yaklaşmayız. Çocuğumuz da daha heyecanlı, daha hiperaktif ya da daha kaygılı içe kapanık olabiliyor mu ? Tabii ki olabiliyor. Yani normal davranışlarını aslında sergileniyor. Bu nedenle dış dünyaya açıldığında, bir sosyal ortama girdiğinizde çocuğunuzun abur cubur kontörüne kısmaya çalışmayın, tam tersine bu duruma asla tepki göstermeyin ve istediği kadar yemesini fırsat tanıyın. Zaten çocuğunuzun sınırları belli olduğu için yani o sağlıksız yiyeceklerle o gün böyle tıka basa kendine de doyursa bile midesini rahatsız edecektir. Aslında bedenine ne kadar zararlı olduğunu kendisi fark edecektir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir