Çocuklarda Yanık ve İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Yanık ve İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Yanık ve İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar büyüme ve keşfetme aşamasında olduklarından oldukça meraklılardır. Merak, çocuklarımıza birçok şey öğretse de bazen olumsuz sonuçları olabiliyor. Bu olumsuz sonuçlardan biri olan çocuk yanıkları ülkemizde önemli bir sıkıntı oluşturmaktadır. Ebeveynler her zaman çocuğun her şeyi merak edeceğinin bilincinde olamıyor ya da çocukların sıcak şeylerin tehlikeli olabileceğini kolayca anlayacağını sanıyorlar. Fakat gerçekler bu şekilde değil. Çocuklar her şeyi merak ediyor. Sıcağın ona zarar verdiğini ya da dokunacağı şeyin sıcak olup olmayacağının bilincinde olamıyor. Peki çocuklarımızı sıcak nesnelerden nasıl uzak tutarız? Ebeveynler çocuğun sıcak bir nesneye dokunması durumunda nasıl davranmalıdır, neler yapmalılardır?

Yanık Nedir? Yanık Nasıl Oluşur?

Yanık, vücudun bir bölgesinin ısıya maruz kalarak tahriş olması, zarar görmesi ve doku tahribatı olması durumudur. Çocuklarda ve bebeklerde daha riskli ve daha tehlikelidir. Bunun sebebi henüz gelişimini tamamlamış bebeklerin ve çocukların ciltlerinin daha hassas ve korumasız olmasıdır. Daha hassas olan bebek ve çocuk ciltlerindeki yanıklar daha kolay oluşabilmekte ve daha tehlikeli olabilmektedir. Ülkemizde yanık oluşmasının en büyük sebebi çaydanlıklar ve ısıtıcılar olmakla birlikte çocuğa uygun ısıda olmayan içeceklerdir. Çocuğa uygun olmayan ısıyı açıklamak gerekirse; yetişkinler daha sıcak içecekler tüketebiliyor ve bir yanık oluşmuyorken çocuklarınız aynı ısıda bir içecek tükettiğinde ağzında yanık oluşabilmektedir. Yani sizin için ısı gayet uygun olabilir fakat kesinlikle bu çocuğunuz için uygun olduğu anlamına gelmemelidir.

Çocuğumu Yanıktan Nasıl Korurum?

Çocuğunuzu olası yanıklardan korumak istiyorsanız kesinlikle evinizde ısıtıcı aletlerde, çaydanlıkta, eğer kullanıyorsanız odun sobalarında vb. oldukça fazla ısı veren şeylerden çocuklarınızı uzak tutmalısınız. Çaydanlık, su ısıtıcı gibi dışarıya da yakıcı derecede ısı veren aletleri kesinlikle çocuğunuzun ulaşamayacağı yerde tutmalı ve hiçbir zaman ve hiçbir şekilde çocuğunuzun mesafesine indirmemelisiniz. Örneğin; çay demledikten sonra çaydanlığı oturma odasına sehpanın üzerine koyup çocuğunuzun hep ulaşabileceği hem de üzerine devirebileceği bir noktaya koymamalısınız. Bu noktada çocuğunuz sadece çaydanlığa değip elini de yakabilir fakat daha kötüsü oyun oynarken ya da yanından geçerken üzerine devirebilir ve çocuğunuzun vücudunda ciddi yanıklar oluşabilir.


Yanığa İlk Müdahale Ne Olmalı?

Çocuğunuz sıcak bir şeyle temas yoluyla, üzerine sıcak sıvı dökülmesi yoluyla ya da başka herhangi bir sebeple yandığı zaman yapılması gereken ilk şey çocuğunuzu sakinleştirmeli ve yanan bölge sıcaktan uzaklaştırılmalıdır. Uzaklaştırıldıktan sonra sadece soğuk suyla serinletilmelidir. Yanan bölge büyükse havlu veya çarşaf yardımı ile yanan bölge serinletilebilir. Buradaki önemli nokta halk arasında yanık için birçok kulaktan dolma, doğruluğu bilinmeyen yöntem dolaşmaktadır. Örneğin; yoğurt, diş macunu. Bu uygulamalar yetişkinler için de önerilmese de bebeklerinizde ve çocuklarınızda kesinlikle uzak durmanız gereken yöntemlerdir.  Sıkça belirttiğimiz gibi bebeğinizin cildi oldukça hassas ve korumasızdır ve bu uygulamalar bebeğinize fayda sağlamak yerine zarar verebilmektedir.

  • Yanık 1. derece ise, yani hafif ise ve bölge de küçükse soğuk su uygulamasından sonra yanık için olan pomatlardan sürülüp tedavi edilebilir. Bu aşamada çocuğunuz bölgeye temas etmeye çalışırsa engelleyebilirseniz engelleyenin engelleyemezseniz ise yanan bölgeyi sargılayın.

Yanığınız az ya da çok fark etmeksizin hemen bir doktora gözüküp doktorunuzun önerisi ile ilaç ya da krem almak en sağlıklı olanıdır. Hafif yanıklar dışındaki tüm yanık vakalarında çocuğunuzun ya da bebeğinizin yanan bölgesini 10 dakika boyunca soğutun başka hiçbir şekilde müdahale etmeden acil servise başvurunuz. Doktorunuzun önerisi dışında antibiyotik, ağrı kesici içerikli yanık kremleri kesinlikle kullanmayınız. Unutmayın çocuğunuzun cildi sizin cildiniz kadar güçlü değildir.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir