Çocuklarda Oyunun önemi

Çocuklarda Oyunun önemi

Hayat hepimiz için annemizin kucağında onunla il göz teması kurduğumuzda, oradaki duygu alışverişi ile başlayan bir oyundur. Oyun çocuğunuzun iletişim kurma biçimidir. Bizler bir çocuğun hayatında onu geliştirebilmek, büyütebilmek, bebeklikten çocukluğa geçişi sağlıklı yapabilmek için her şeyi öğretmekten sorumlu oluyoruz. biz sorumlu hissediyoruz.  Burada bizlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta çocuğa bir şeyleri öğretmeniz değil çocuğumuzun öğrenmesi için uygun ortam yaratmamız gerekiyor. Bu ne demek? Bizler çocuğun hayatına sürekli gereklilikler, uyaranlarla girdiğimizde, “Hadi hadi” diyerek baskı uyguladığımızda aslında çocuğumuzla sağlıklı iletişime geçemiyoruz. Bu kısımda oyunun dilini kullanmanızı öneririm.

Doğru iletişimde oyun Çok önemlidir

Çocuğunuz bir diş fırçalarken, yemek yerken,odasını toplamaya başladığında ya da oyuncakları toplamayı öğrendiğinde vs kendi sorumluluğunu almaya başladığında her şey oyunda başlar. şimdi biz yetişkin olarak zannediyoruz ki bazı şeyler ciddiyet ister ve bunu çocuk ciddi bir şekilde öğrenmelidir. Hadi bakalım bana kırmızı elmayı göster diye biz onunla aslında öğretmencilik oynamaya başlıyoruz ama çocuğun istediği ya da ihtiyacı olan şey bu değildir. Çocuğunuz ihtiyacı olan şey güler yüzlü bir öğretici ve onunla oyununa katılmak için hevesli olan bir anne babadır. Bu nedenle çocuğunuzla Sağlıklı iletişim kurabilmek için oyunun sihirli gücünden yararlanmalısınız. Bir çocuğun hayatında oyun bilimsel bir deneydir. şimdi bilim kelimesi işin içerisine girdiğinde şöyle bir dikkat kesiliyoruz hepimiz. Bir Güven duyabilmemiz için bilime sırtımızı yaslıyoruz aslında. Çocuğun hayatında Oynadığı her oyun bilimsel araştırmaların basamaklarını barındırıyor.  Son yıllarda yapılan araştırmalardan çocuğun oynadığı oyunları gözlemlendiğinde çocuğun aslında esas kişiliğini ve huylarını kazandığı yerin oyunlar olduğu gözlemleniyor. Aşamaları birlikte inceleyelim.çocuk nasıl oyuna başlıyor Önce bir şey merak ediyor sonra harekete geçiyor ve onu o oyunu şöyle özene bezene kuruyor ve defalarca oynuyor ya da defalarca bir şeyi bırakıyor, yanılıyor, düşüyor, kalkıyor, bozuluyor, tekrar yapıyor ve bunu defalarca deneyimliyor. Bu deneyimin ardından da ortaya bir sonuç bir ürün çıkıyor. Tıpkı bilimsel araştırmada olduğu gibi ortaya bir hipotez atıyorsunuz ondan sonra bu hipotezin altındaki sebepleri , araştırmalarını yapıyorsunuz, nerelerden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorsunuz, bir deney veya kurgu kuruyorsun ve defalarca deneyerek ortaya attınız hipotezi benim diyorsunuz ve bunun sonucunda da bir sonuca varıyorsunuz. Bilimsel araştırmanın sonucu da aslında çocuğun oynadığı bu oyunla aynı değil mi? Bu nedenle çocuklarınızın oyun oynarken nasıl odaklandığında dikkat edin.

Çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorsanız aslında bir bakıma yanılıyorsunuz. Size anlamsız gelen bir merak ettiği oyunu çocuğunuz kendisi kurar ve sonuna kadar devam ettirdiğin de, aslında çocuğun en önemli dikkat çalışmasını orada yapıyor. Bu nedenle çocuklarınızın oyunlarını bir bilimsel araştırma gibi düşünün ve saygı gösterip kendinizi geri çektin. Eğer çocuğunuz size izin verirse o oyuna dahil olun ama onun istediği şekilde…

Bir çocuk doğası gereği esnektir ve oyunu hayatını yaşam biçimi haline getirir. Yani aslında yaptığı her şey oyunda başlar ve oyunda biter ama biz yetişkinler oyun oynamayı Maalesef ki çocuk oyalansın diye düşünebiliyoruz. Ev işi yaparken oyuncaklarını getirsin bizden ayrılsın aman biz biraz kafamızı dinleyelim, Aman oyun oynarken sessiz olsun, çok da fazla hareket etmesi gibi kalıpları soka biliyoruz. Her çocuğun yaşam biçimidir oyun ve çocuk oyununda her şeyi yapabilir. merak eder döker saçar atar fırlatır sizin onayladığınız ya da onaylamadınız birçok davranışı yapabilir.  Biz yetişkinler olarak Maalesef ki kalıplar halinde düşünmeye çok alışkınız. eleştirel gözle bakıyoruz çocuklarımıza da ama çocuğun yaptığı davranışın akabinde ya da oynadığı oyunda çocuğumuzun ne yaptığını lütfen gözlemleyin ve bunu yaparken de yargılayıcı sınır getiren kişi olmamaya çalışın. Çocuklar oyun oynasınlar oyun oynayabilecekleri alanlar yaratılım. Bırakın boyasınlar bırakın atsınlar fırlatsınlar. kendi oyuncakları kendi alanları olduğu sürece size asla müdahale etmezler.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir