Çocuklarda Korku ve Kaygı Bozuklukları

Çocuklarda Korku ve Kaygı Bozuklukları

Çocuklarda korku ve kaygı bebekliğinden, 6. aydan, itibaren oluşan duygulardır. Çevreyi fark etme başlamasıyla başlayan bu süreç yıllarca devam etmektedir. Bebeklikte kaygı ya da korku hissetmesi gelişiminin bir evresi olsa da bu duygular giderilmezse artabilir ve kaygı bozukluğuna yol açabilir. Her yaşta farklı şeyler deneyimleyen çocukların korktukları ya da kaygı duydukları şeyler yaşlarına göre değişim gösterir. Büyüme aşamasında normal olsa da bazı farklı sebepleri olabilir. Bunları göz önünde bulundurup çocuğunuzu gözlemlemeniz de fayda vardır. Kaygıların ve korkuların genel sebeplerini bilmek sizi çözüme daha kolay götürecektir.

Yaygın kaygı:

Çocuk arkadaş ilişkileri, anne-baba, ders notları ve olumsuz haberler gibi durumlardan fazla etkilenir ve toplum içinde de rahat olamaz. Bu yaygın olarak görülen bir durumdur.

Obsesif-kompulsif bozukluk:

Takıntı hastalığı da denilmektedir. Bu durumda çocuklar istemediği ya da farkında olmadı halde akıllarında kaygıya neden olan düşünceler vardır. Sürekli ve yineleyici dürtüleri vardır ve bu dürtülerin yarattığı kaygıdan sıyrılabilmek için düzenli davranışlar sergilerler.

Sosyal kaygı:

Bu durumda çocuk diğer insanlara ilişki kurmakta zorlanır. İnsanların içinde bir şey yapması gerekiyorsa aşırı kaygı, heyecan, endişe duyar. Genel olarak sosyal kaygısı olan çocuklar utangaç olarak adlandırılır fakat bu durum biraz farklıdır. Bu çocuklar insanların içinde yanlış bir şey yapmaktan, rezil olmaktan korkmaktadırlar.

Fobi:

Bu aslında oldukça yaygın bir durumdur. Yetişkinlerde de görülür. Burada olan şey ise kişinin ya da çocuğun belirli bir şeyden fazlaca korkmasıdır. Örneğin; yüksek,hayvanlar gibi. Bu durum geçmişle bir alakası olabilmektedir. Yaşadığı ya da gördüğü olumsuz bir olaydan etkilenerek çocuklar bu fobileri geliştirebilmektedir. Bunun anne baba sebebiyle olmaması için oldukça özen gösterilmeli.

Travma sonrası stres bozukluğu:

Çocukların geçirdiği ağır travmalardan sonra yaşadığı sorunlardır. Bu durumda çocuk kabuslar görebilir, uyku sıkıntısı çekebilir, insanlardan uzaklaşabilir, içine kapanabilir ve olay yeniden oluyormuş gibi hissedebilir. Bu stres bozukluğunun sebepleri genellikle deprem, doğal afet, cinsel taciz, şiddet gibi ağır ve yıpratıcı olaylardır.

Ayrılık korkusu:

Özellikle küçük çocuklarda oldukça fazla görülebilir. Sadece annesini ve babasını tanıyan ve annesi ile güçlü bir bağ geliştirmiş çocuk annesinden ayrılma korkusu yaşayabilir. Bunun için annenin uzun süre çocuktan ayrılmasına gerek yoktur. 5 dakikalık bir ayrılmada bile, eğer çocuk bu korkuya sahipse, bu sıkıntı yaşanabilmektedir.

‘’Çocuğum her şeyden korkuyor, nasıl davranmalıyım?’’

Bu durumda çocuğunuzun yanına olmalı, neden korktuğunu ya da kaygılandığını düzgün bir biçimde anlamaya çalışmalısınız. Anlaşılmak bile çocuk için rahatlatıcı olmaktadır. Korkulan şeylerden kaçmak ( taciz gibi travmatik bir olay değilse)mantıksızdır. Önemli olan cesaretlendirmek ve korkulacak bir şey olmadığını göstermektir. Yukarıda dediğim gibi travmatik bir olay yaşanmışsa kesinlikle hemen profesyonel yardım almalısınız. Çocuğunuza baskı yapmamalı ve onu üzecek ya da bu korkuyu yaşamasının haksız olduğunu hissettirecek şeyler söylememelisiniz. Profesyonel yardım, pedagog bu konuda size yardımcı olacak ve en doğru yaklaşımın ne olduğunu söyleyecektir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir