Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi ile ilgili sorular

Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi ile ilgili sorular

Anne babanın en korktuğu anlar dan bir tanesi çocukların cinsellikle ya da cinsel kimlik gelişimi ile ilgili sorularını onlara sorduğu, meraklı gözlerle onlara baktı anlardır. Şimdi aslında bir yetişkin olarak öyle her şeyi ciddiye almak gibi bir meselemiz var aslında. Biz aileler çocuklarımızın bizlere cinsellikle ilgili veya cinsel kimlik kazanımı ile ilgili sorduğu soruları fazlasıyla ciddiye alıyoruz. Fakat bu durumu ciddiye almamalıyız veya çocukları bir birey gibi gerçekten doğru ve gerçek bilgileri öğretiyor olmalıyız. fakat kaygılanacak kadar korkacak kadar da bu soruları yanıtlayarak hale gelecek kadar da bu soruları Çok da fazla büyük vermemiz lazım Kendi içimizde şimdi çocuklar ne zamanlarda bu soruyu soruyorlar. Tüm çocuklar 3-6 yaş dönemi arasında artık algısı kendi bedenine kendi cinsel kimliğine, karşı cinse odaklanmaya başlar ve odaklanma ile beraber artık bu çatışmaları kendi içinde çözümlemek ister. Kendine veya sizlere sorular da sorar “ben nerden geldim, ben nasıl dünyaya geldim, karnında ne var ,ya da işte ben annen ile evleneceğim Ben babamla evleneceğim benim pipim kayboldu” gibi ya da işte “kakayı bırakamama” gibi durumlar söz konusu olabilir

işte çocuğunuzun bu sorularını Anne baba olarak nasıl  yanıtlayacağız. Öncelikle çocuğunuzun size soru sorabilmesi için onunla kesinlikle güven ilişkisi kurmanız gerekiyor. Günümüzde hemen hemen her şeyde bu kavram önümüze çıkıyor. Çocuğum bana güven duymalı çocuğum ile  güven ilişkisi kurmalıyım. Bizim eğer çocuğu korkutarak test ederek baskılayarak ya da sürekli konuları bastırarak konuşmayarak üstünü kapatarak bir ilişki sisteminiz varsa çocuğunuzla konuşmalarınızda her ne olursa olsun öfkeyi kaldırabilecek kadar kudretli değilseniz buna benzer durumlar yaşandıkça çocuğunuz da size karşı güven duygusu oluşturmayabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzla güven ilişkisini kurabilmeniz için kullandığınız değil, çocuğunuza karşı olan duygu durumunu,agresyonu, Öfkeyi ,sorunları nasıl çözüyorsunuz nasıl bu durumlarla baş ediyorsunuz çocuğunuza nasıl yaklaşıyorsun burada çok önemlidir. Ancak bu koşullarda çocuğunuzla sağlıklı bir güven ilişkisi kurabilirsiniz. Siz eğer çocuğunuz ile rahat iletişim kurabilirseniz tabii ki haklı olarak cinsellikle ilgili ,cinsel kimliği ile ilgili merak ettiği sorulara da ilk güvendiği kişi olarak sizlere soracaktır. Çocuğunuz size soru sorduğu zaman mutlaka bunu sevgiyle ,şefkatle, sorduğu tüm soruları normalleştiren bir tutum ile karşılamanız gerekiyor.

Bu nedenle çocuğun cinsel eğitimi, aslında çocuğun size yansıttığı sorular kadar çocuğunuza cevabını vermeli ve daha fazla çocuğunuzu kurcalamamalısınız. En önemli durum çocuğun size soru sorduğu zaman lütfen yanıtlayın.  Bu soruları yanıtlarken mümkün olduğunca yalnız kalabileceğiniz sessiz ortamları tercih edin ki çocuğun rahat rahat sizi alıp açılabilsin. Merak ettiği soruları size sorabilirsin. Çocuğunuz size soru sorduğunda yargılayıcı eleştirel ya da “ayıp öyle olur mu” ” o sorular sorulur mu” gibi etiketleyici yargılayıcı bakış açısıyla tepkilerle emeklerinizi  negatife çevirmeyin. Aksine sakin bir şekilde normalleştirin, hatta tüm sorularını merakla dinlemeniz gerekiyor. Yani örnekle açıklayacak olursak çocuğun size Normal şartlarda ” anne biliyor musun bir tane gol attım”  dediği zamanda  nasıl hevesle dinliyorsak işte çocuğun sana cinsellikle ilgili soru sorduğu vakit aynı hevesle aynı merakla dinlemeniz gerekmektedir. Diğer bir konu ise çocuğunuzun sorduğu soruları hemen yanıtlamayabilirsiniz ya da çok cevabını nasıl vereceğini bilemediğini sorular sorduğu zaman da ondan lütfen zaman isteğin. çocuğunuza “Tatlım çok güzel bir soru sordun, ama ben bunu biraz düşüneyim Bir süre sonra sana doğru bir cevabı vereyim ne dersin” diyebilirsiniz mesela  ya da işte benim neden pipim var neden kukum var gibi bir soru sordu diyelim ve o esnada çocuğunuza anlatamayacak  durumdasınız. Hemen cevabını vermeyin. Çocuğunuzu da lütfen dahil edin bu sürece  “çok güzel bir soru sordun Ben de senin zamanında bunları çok merak etmiştim ” diyebilirsiniz. Yani çocuğunuza dürüst davranmak durumu normalleştirmek ve daha sonra birlikte araştırma yapmak da gayet doğal ve normal bir durum. Hatta bu durum bir ekip olmayı, birlikte hareket etmeyi de kolaylaştırır. Çocuğunuzun sorduğu soruları yanıtlarken  hikaye kitaplarından yararlanabilirsiniz. Maalesef ki Türkiye’de hala bu konuda yeterince destek ve kaynaklar yok  ama sizlere ” Ben babamla evleneceğim, Mıstık Parkı” gibi hikayeleri de tavsiye edebilirim.

 

Hikayeleri seçerken kitaplarda olan çizimler çok önemlidir. Bu nedenle Çizimlerin mümkün olduğunca yumuşak olmasına ve kitapların Çok korkutucu olmasına dikkat edin. Lütfen esas önemli olan kısmın sizin anlattığınız şeyler olduğunu unutmayın. Çocuk hikaye kitapları cinsel kimlik gelişimi ile ilgili hikaye kitapları sadece çocuğunuzun sorduğu soruları yanıtlamak için bir araç olacaktır Bu nedenle sizin oradaki durum duruş ve davranışlarınız çok daha değerlidir. Çocuğunuz geldi size soru sordu. Bu noktada her koşulda gözlerinizi kaçırmayın, olayı geçiştirmeye çalışmayın ,dikkatini dağıtmayın. Bunlar  yerine dizlerinizin üzerine çökün veya onunla aynı hizaya gelerek göz kontağı kurun. Bu durumu normalleştiren sevecen bir şekilde ona bakın ve o sorusunu bitirinceye kadar lütfen sabırla dinleyin. Bazı durumlarda kendini hayatınızdan da örnekler verin. Çocuğunuzla empati kuruyor olmak karşı tarafa anne olmaktan vaz geçmek anlamına gelmez aksine her zaman size olan güvenini pekiştirir. Bu nedenle bu durum çocuklar için de geçerlidir. Çocuğunuzu anlamaya çalışın, korkmayınız ve korkutmayın size soru sorduğunda “biliyor musun Ben de merak etmiştim bu soruyu Ya da ben de şu konuları merak etmiştim Çok haklısın bunu düşünmek de ya da bu duyguyu hissetmekte de çok haklısın” dediğiniz zaman çocuğunuz size daha yakın, sıcak ve daha fazla merak ettiği soruları sormaya başlayacaktır. Size soru soruyor olması sizinle kurduğu güven ilişkisi anlamına geliyor. Sizden doğru bilgi almak istemesi anlamına geliyor. Unutmayın ki sizin cevaplamadınız her soru yanlış ellere kalabilir. Bu nedenle çocuğunuzun size sorduğu soruları gayet kapsayıcı, sevecen bir şekilde yaklaşın ki o soruların cevabını bulmak için yanlış kaynakları gitmesin. Çocuğun her koşulda çocuklarımız kendi kimliği ile bütünleşebilmesi için yaşadığı o doğal çatışmalardan başarılı bir şekilde çıkabilmesi için her zaman anne babaya ihtiyaç duyar. Anne babanın şevkatli kollarına durumu normalleştirir. şöyle kaya gibi sağlam duruşuna ihtiyaç duyar bu noktada çocuklarınıza size soru sorabilme seçin lütfen Güven ortamının önemli olduğunu unutmayın. 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir