Çocuklarda cinsel gelişim ve Mahremiyet Eğitimi

Çocuklarda cinsel gelişim ve Mahremiyet Eğitimi

Cinsel eğitimin aslında anaokulunda verildiğini düşünüyoruz, fakat cinsel eğitim anne babanın çocuğa yaklaşımı ile başlıyor. Evde başlıyor ve daha sonra çocuk bu merak ettiği sorularla anne babaya sorular sorarak işte “Ben nereden geldim benim pipim nerede ya da Ahmet’in pipisi var Bende niye yok” gibi sorularla aslında artık cinsel kimlik kazanımı ile ilgili merak ettiği tüm soruları anne babaya sormaya başlıyor.  3 -6 yaş döneminde artık Çocuğunuz sembolik işlemler dönemine girer. Yani bu ne demek aslında Hayal kurmaya başlar. Hayali oyunlar oynamaya başlar. Gelişen ve değişen çocuğunuz da ilgi alaka oyunlarından kendi bedenine kendi cinsel organına doğru dönmeye başlar. Yani 3-6 yaş döneminde artık çocuğunuzun ana meselesi kendi cinsel organını kukusuyla ya da pipisi ile oynamaya başlar ve bununla ilgili sorular sorar. Çıplak insanları merak eder kendi cinsel kimliği ile farklı cinsteki çocuğun ya da bireyin cinsel bölgesini merak eder. Bu noktada aslında anne babanın sükunetli davranması sakin kalması ve çocuğun ilgisinin kendi bedenine döndüğü bu zamana saygı göstermesi gerekir. Çocuğunuzun cinsel kimlik gelişiminde ön hazırlık süreci aslında tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi Bu nedenle çok değerlidir. Çocuk tuvaletini yaptığı zaman o haz bölgelerin ilk defa farkına varır. bu nedenle tuvalet alışkanlığını kazandırırken ceza ile ödülle çocuğa baskı kurarak korkutarak asla bir eğitim modeli seçmemelisiniz. Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını kazanırken sabırlı davranmalı, hazır olup olmadığını gözlemlemeli ve buna göre bir eğitim planı, öğrenim süreci hazırlamalısınız. Farz edelim tuvalet alışkanlığı dönemini sağlıklı bir şekilde atlattınız. Çocuğunuz artık algısı bedenine doğru dönmeye başladı. Kendi kimliği ile bütünleşmesi sürecinde aslında sizin tutum ve davranışlarınız çocuğunuzla kurduğunuz kelimeler cümleler çok daha önem kazanmaya başladı.

Şimdi hepimiz çocuklarımıza karşı çok büyük bir sevgi duyuyoruz çok büyük bir aşkla onlara bakıyoruz Evet aşkın tanımı pek çok kişiye göre değişiyor olsa bile Aşkın en bilinen hali aslında kadın ve erkek arasındaki duyulan ilişkiye söylenen bir isimdir bir sözcüktür. Bu nedenle çocuklarınıza kullandığınız kelimelerde “Aşkım”  “hayatım” gibi aşk sözcükleri de kullanmamanızı tavsiye ederim.  Bunun nedeni ise çocuğun algısı bu dönemde artık erkek çocuğu ise anneye, kız çocuğu ise babaya aşık olma durumu Yani ödipal dönem dediğimiz bir dönemden geçiyor. Aşkım bir tanem hayatım gibi aşk sözcükleri ne çocuğunuza söylediğinizde çocuğunuzun algısı bozulabiliyor. Yani ben annemin aşkı mıyım ya da babamın aşkı mıyım çocuğu muyum ? Bu nedenle Aşkım hayatım demek yerine tatlım diyebilirsiniz , kızım oğlum da diyebilirsiniz mesela :). Sevginizi iletirken ses tonu ve hissettiğiniz duygu önemlidir Aslında sözcükler kendimizi ifade etmek için sadece bir araç olduğunu da unutmayın. Aşk Aslında çok Naif çok saf bir sevgi olsa bile farkında olmadan çocuğumuzu kışkırtabiliyoruz. Bunun akabinde çocuğunuz işte ben seninle evleneceğim gibi sorular da ya da cümlelerde size karşı kurabilir ya da sizinle beraber yatıyor olabilir. İşte bu noktada anne babanın hep sınırı koyması gerekiyor. Yani Anne ile babanın arasındaki ilişki çok özeldir ve bu ilişkiye çocuk asla dahil olmamalıdır. bu noktada sınırları biz ebeveyn olarak belirlediğimiz de çocuğumuz da aslında karşılıksız olan aşkını bir başka kişilere de yönlendirebilir hale gelecek ve kendi cinsel kimliği ile sağlıklı bir şekilde bütünleşmesine yardımcı olacaktır.

Peki  biz çocuğumuzu hangi konularda ödipal dönemde farkında olmadan kışkırtıyor olabiliriz . Şimdi birincisi çocuğumuz zaten bize duyduğu büyük bir aşk var. Kendi cinsel kimliği ile bütünleşme karşısında, Ya anne ya da babaya bu aşkı dönüştürecek ve kaydıracak. Bu noktada baba ya da anne çocuğa aşkım dediği zaman çocuğun orada evet ben annemin ya da babamın aşkıyım. Bak ben babamın yerine geçtim ya da ben annemin yerine geçtim duygusuna kapılıyor olabilir. Bu nedenle aşkım kelimesi çocuk açısından kışkırtıcıdır. Aynı zamanda çocuğunuzla beraber yatıyor olmanız da aslında kışkırtıcı bir durumdur. Çünkü ödipal dönemde çocukla beraber yatıyor olmak anne babanın ayrı olması anlamına geliyor. Bu durum çocuğun açısından  tabii ki kafa karıştırıcı. Yani annenin ya da babanın eşi kim oluyor? Tabii ki onun algısında çocuk oluyor. Bu nedenle bu kışkırtıcı davranışı da göz önünde bulundurmalı ve erken dönemde uyku eğitimini mutlaka çocuğunuza vermelisiniz. Bunun yanı sıra çocuğunuzu bu dönemde özellikle kışkırtmamak için çocuğunuzun özel bölgelerine kalça kısmına ya da cinsel bölgesine mutlaka dokunmamalısınız. İlla dokunmanız gerekiyorsa bile bunu çok fazla kurcalamadan çok fazla orada zaman harcamadan çocuğa mümkün olduğunca temizlik kısmını teslim ederek yapıyor olmalısınız.

Bu dönemde çok fazla çiş kaka ya da işte kuku pipi ile ilgili çok fazla söylemlerde bulunacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca ne Olumlu ya da ne de olumsuz bu durumlara tepki vermemeli biraz da görmezden gelmelisiniz. bırakın Çocuğunuz oradaki dışavurumu gerçekleştirsin. bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünün lütfen. Çünkü zihnimiz nerede takılıysa gelişimsel olarak Aslında biz bunu sürekli konuşa konuşa atlatmaya çalışıyoruz. Şöyle düşünün terapide konuşarak tedavi etme yöntemi değil midir bu durum? Bu nedenle çocuğunuzun Aslında sürekli pipisinden ya da kukusundan ya da çişinden ya da kakasından bahsediyor olması; aslında o dönemi sağlıklı atlatabilmesi için önemli bir araçtır. Bu nedenle tepkisiz kalıyor olmanız sükunetle ve sabırla karşılıyor olmanız bu duruma çocuğunuza farkında olmadan destek olmanıza sebep olacaktır. Bunu da unutmayın

Gelelim evdeki cinsel kimlik rollerine anne baba arasındaki ilişki evin içerisinde kadını ve erkeği yüklenen anlamlar çok önemlidir. Şimdi biz evin içerisindeki bir kadının maharetini ya da erkeğin güç gerektiren işleri yaptığını biliyoruz. Asıl cinsel kimliğimizle ilgili yargılar etiketler bizim toplumumuz tarafından bize öğretilenler bizim hayatımızda önceliğimiz oluyor. Bu nedenle evin içerisindeki anne rolü Baba rolü kadın rolü ve erkek rolü çok önemlidir. Evde bir erkek de temizlik yapmalı ki temizlik günleri ortak bir alan olarak evi kullanıyorsak eğer, herkesin sorumluluğundadır. Yemeği de beraber yapmalı, alışverişi de beraber yapmalı ama kadın da erkek de çalışır durumda olmalıdır. Çalışmak bu noktada genellikle hayatımızda bir zorunluluk olduğu düşünülüyor ama ben çalışmak eşittir üretmektir diyorum. Bu nedenle evin içerisinde kadının da erkeğin de çalışıyor olması çok değerlidir.

Evinizde karı koca ilişkiniz çocuğunuzun yanında hangi seviyede olmalıdır? Peki şimdi Aslında çocuğa sevgiyi aşkı öğretiyor olmak anne-babanın kurduğu ilişki ile gerçekleşiyor. Maalesef ki yaşadığımız ülkede bulunduğumuz şartlarda geçmişten getirdiğimiz meselelerle kadın ve erkek aynı evin içerisinde anne ile baba çok da fazla birbirlerine sevgi sözcüğü söylemiyorlar. Çoğunluğa bakacak olursak sevgi dolu bir aile ortamı olasılıkta çok da yüksek seviyelerde değil Türkiye’de. Bu nedenle çok kısaca ve olabildiğince bu kısmı size anlatmak istiyorum. şimdi evin İçerisi mümkün olduğunca karı koca olarak birbirine sevginizi gçstermeye çalışın birbirinize bir bakışınız da bir gülüşünüz de…. Burada önemli olan şey çocuğumuzun ileriki yaşlarında kendi cinsel kimliği ile bütünleşik karşı cinse ilgi duyabilmesi için sevgiye dayalı ilişkiler evlilikler aşklar yaşayabilmesi için evin içerisindeki anne babanın karı kocanın gösterdiği sevgi modeli çocuk açısından önemlidir. Bu nedenle birbirinize sevgi dolu bakmaya çalışın birbirinize gülümseyin küslüklerinizi devam ettirmeyin. Çocuğun yanında tartışabilirsiniz tabii ki, çok şiddetli olmak kaydıyla. Tartışma fikirleri fikir birliğine varabilmek için önemli bir sancılı süreçtir. Bu tartışmalar bir sonuca bağlanıyorsa tam tabiriyle  tatlıya bağlanıyorsa çocuğunuzun yanında mümkün olduğunca tartışmalara izin verebilirsiniz. Tabii ki şiddetli olmak kaydıyla. Bunun yanı sıra anne baba birbirine sarılabilir ufak bir buse gibi yanaktan öpüşebilir ama daha ilerisine gitmemelidir.  Ama burada çok ince bir ayrım olduğunu unutmamalıyız. Yani biz karı koca olarak birbirimize yakınlaşacağız, birbirimize sarılacağız, birbirimize öpücükler de vereceğiz fakat çocuğu kışkırtacak şekilde olmaması gerekiyor. Bu nedenle ilişkinizi her zaman sevgiye dayalı tuttuğunuz zaman çocuğunuza iyi bir referans olacaktır. 

Toparlayacak olursak çocuğunuz bu dönemde sizi çıplak görmek isteyecek, cinsel organlarınızı merak edecek, duşa girdiğinizde ya da tuvalete girdiğinizde sizi takip edip oraya girmeye çalışacak, sizi izlemeye çalışacak, giyinirken, soyunurken….. bunlar aslında mahrem bölgelerinize korumak ve çocuğunuza mahremiyet eğitimi verebilmek için doğru ve sağlıklı fırsatlardır. Bu fırsatları sınır koyarak değerlendirmelisiniz. Yani tuvalete girdiğinizde ya da banyoya girdiğinizde “Burası benim özel alanım .Maalesef ki kapıyı kilitlemek zorundayım ”  diyeceksiniz.  Daha sonra orada işiniz bittiğinde çocuğunuzun yanında yine sevgi dolu sevecen bir şekilde gidin. Hiçbir şey olmamış gibi hayat kaldığı yerden keyifle devam etsin. Lakin sizin sınırlarınız ve mahremiyetinizi de bilsin. Siz sınırlarınızı koyduğunuz sürece çocuğunuzda kendi bedenini korumayı öğrenecektir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir