Çocuklarda Boğulma ve Boğulmada İlkyardım Teknikleri

Çocuklarda Boğulma ve Boğulmada İlkyardım Teknikleri

Çocuklar tek başına hareket edebilmeye başladıktan sonra çevrelerindeki her şeye karşı oldukça meraklı olurlar. Yüksek bir yerden aşağıya inmek isteme, minik nesneleri ağızlarına alma, yemek yerken aceleci davranarak iyi çiğnemeden yutmak gibi birçok tehlikeli durumla anne babalarını karşı karşıya getirmektedirler. Böyle durumlarda öncelikli plan çocuğunuza zarar verebilecek, boğulmasına sebep olabilecek nesneleri güvenli yerlere kaldırmaktır. Sonraki yapılması gereken ise büyüme sürecindeki çocuğunuzun en iyi gözlemcisi olmaktır. Bu yazımızda inceleyeceğimiz konu çocuklarda boğulma ve boğulma durumunda nasıl müdahale edeceğinizdir.

Çocuklarda Boğulma

Bahsettiğimiz üzere oldukça yaygın bir durumdur. Çevresine ve çevresindeki nesnelere meraklı olan çocuklar bunları keşfetmeye çalışırlar ve böyle durumlarda boğulma riski yaşayabilmektedirler. Bunun dışında başka sebeplerle de boğulmalar gerçekleşebilmektedir. Sizin için tüm riskli durumları ve nasıl çözeceğinizi anlatacağız.

Yabancı Nesnelerin Boğaza Takılması ve Yutma

Bebeklik döneminde gırtlak kaslarının henüz gelişmemiş olmasında, ileri dönemde de çocukların aşırı meraklı olmalarından dolayı boğulmalar gerçekleşmektedir. Çocuklar merak ettikleri nesneleri ağızlarına atarak keşfetmeye çalışırlar. Bu durumda bebeği o anda sert bir şekilde engellemek ya da kızmak mantıklı bir çözüm değildir. Öncelikli önlemler alınmalı ve boğulma riski oluşturabilecek nesneler çocuklardan uzak tutulmalıdır. Hangi durumlarda çocuğunuz boğulma riski altındadır?

  • Öncelikli olarak masaların altı, halıların altı gibi çocuğun ulaşabileceği yerlerde hiçbir şey bırakılmamalı ve düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Küçük oyuncak parçaları, aksesuarlarınız, bozuk para, pil, şişe kapakları, silgi, kalemtıraş, küçük parçaları olan objeler kesinlikle çocuğunuzun ulaşamayacağı yerde ya da evden çıkarılmış olmalıdır.
  • Çocuğunuza oyuncak seçerken üzerindeki yaş uyarılarını dikkate alarak seçmelisiniz. Yaşına uygun alınmayan oyuncakların küçük parçaları olabilir ve bu da çocuğunuzun oyun oynarken boğulmasına sebep olabilir.
  • Ebeveynlerin çantasında çok fazla boğulma için risk oluşturabilecek nesne bulunmaktadır. Kalem, toka, ruj, bozuk para gibi. Çantanızı her zaman çocuğunuzdan uzak bir noktada tutun.

Gerekli önlemleri aldınız fakat çocuğunuz ya da bebeğiniz bir şekilde bir cisim yuttu ve boğulma tehlikesi geçiriyor, bu durumda ne yapmalısınız?

Boğaza kaçan cismi biliyorsanız ve keskin, zararlı bir cisim değilse sırta vurma, hemlich manevrası gibi yöntemlerle çıkarılması denenebilir. Fakat cismin ne olduğunu bilmiyorsanız kesinlikle müdahale etmeden doktora başvurmalısınız. Yapacağınız yanlış bir ilk yardım manevrası daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Besin Maddelerinin Boğulma Riski Oluşturması

Çocuğunuzun ya da bebeğinizin dişleri henüz tam olarak gelişmiş olmadığından ona vereceğiniz yiyecekler de boğulma riski oluşturabilir. Bunun için çocuğunuza kesinlikle çok büyük parçalı yiyecekler vermemelisiniz. 4 yaşın altındaki çocuklarınızı kuruyemiş, bezelye, sert şeker gibi taneli besinlerden uzak tutmalısınız. Çocuğunuzun hareket halindeyken, yürürken gibi, sert şeker ya da sakızdan uzak tutmalısınız.

Bebeğim Boğulduğunda Ne Yapmalıyım?

Bir yaşından küçük olan çocuğundan boğulma durumu gözlemlendiyse yapmanız gerekenler;

  • Oturur pozisyona geçin ve bebeği yüz üstü olacak şekilde hangi elinizi kullanıyorsanız diğeri ile bebeğinizi dizlerinizin üzerine yatırın. Çenesini de, başı vücudundan biraz aşağıda olacak şekilde, tutarak sırtına kuvvetlice vurun ve cismin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. 5 kez tekrar edin ve eğer cisim çıkmadıysa ikinci pozisyona geçin. Bebeğinizi yüz üstü yatırın ve göğsünden 1 parmak altına baskı uygulayın. Uyguladığınız baskı 2,5 cm derinliğe kadar gitmelidir. Bu hareketi de 5 kez uygulayın ve her defasında nesnenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Nesne çıkmadı ise acil servisi arayın ve acil servis gelene kadar ilk yardım adımlarını tekrar edin.Çocuğum Boğuluyorsa Ne Yapmalıyım?

Bebeklerden farklı olarak çocuğunuz boğulma riski yaşıyorsa uygulayacağınız adımlar daha farklıdır. Çocuğunuz boğulma riski yaşıyorsa yapmanız gerekenler;

  • Çocuğunuzun arkasına geçin ve belden öne doğru eğin, yer çekimi boğaza kaçan nesnenin çıkmasında yardımcı olacaktır, sol elinizle karnına bastırın ve sırtına sertçe vurun. Bu hareketi 5 kez tekrarlayabilir ve her seferinde nesnenin çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz. İkinci yöntem ise yine çocuğunuzun arkasında durarak bir elinizi yumruk yapın ve kaburgalarının hemen altına baskı uygulayın. Bu yöntemi de 5 kez tekrar edin ve her defasında nesnenin çıkıp çıkmadığını yine kontrol edin.

Bu yöntemler işe yaramadıysa ve çocuğunuz hala nefes almakta zorluk çekiyor ya da nefes alamıyorsa ve bilinci kapandıysa çocuğunuzu yan yatırarak sırtına sertçe vurun fakat bilinç kaybı görülen durumlarda acil servis hemen aranmalıdır ve bekleme süresinde ilk yardım uygulamalarına devam edilmelidir. Çocuğunuz hala nefes alamıyor ve acil yardım ekibi henüz ulaşmadıysa suni teneffüs yapınız ve ilk yardım adımlarını tekrar uygulayınız.

Sizlere önemli tavsiyemiz ilkyardımı tam bilinçle uygulayabilmek için bu işin eğitimini almanızdır. Yanlış yapılan ilkyardım müdahaleleri boğulmalar kadar büyük risk taşımaktadır. Her ne tür boğulma endişesi yaşarsanız yaşayın mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Çocuğunuzda bu durumun nasıl bir etki bıraktığı yapılan tetkikler sonucu daha net anlaşılmış olacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir