Çocuklara uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır

Çocuklara uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır

Çocuk gelişiminde beslenmeden sonra gelen en dikkat edilmesi gereken konu düzenli uyku alışkanlığıdır. Eski zamanlarda bilhassa televizyon veya bilgisayarlar bu kadar hayatımızın içine girmemişken en geç saat 22:00 da aile üyeleri yataklarına geçer, istirahat ederlerdi. Çocuklar da bu yaşam biçimine gerekli adaptasyonu sağlayarak uykuya karşı çok fazla direnmezlerdi. Ne yazık ki günümüz şartlarında bu durumu yaşayamıyoruz. Hatta çoğu ailenin adeta ortak sorunu kendilerinden bile sonra yatan çocuklarını nasıl düzenli uykuya alıştırılır konusu olmuştur

Çocuğunuza karşı sabırlı olun

Düzenli uykuya geçişlerde bilhassa 0-3 yaş döneminden sonra çocuklar aşırı inatçı bir hal alabilirler. En başından söylemem gerekirse tüm çocuklar anne ve babalarından daha zekidir. Hayatı oyun kurarak tanır,deneyler,gözlemler…. Bu oyunlar içerisine sizin kırmızı çizgileriniz de dahildir. Evet yanlış duymadınız sizin kırmızı çizgileriniz. Çocuklarımızın ilk keşfettiği şeylerden biriside anne ve babasının nelere kızdığı, onların bu kızgınlık durumlarını nasıl bertaraf edeceği hatta kendi isteklerini bizlere nasıl yaptırabilecekleri konusu vs vs aklınıza gelen her türlü reaksiyonlara karşı hazırlıklı olmanızı öneririz. Sizler onun o direncine karşı ne kadar sabırla ve kararlılıkla yaklaşırsanız düzenli uykuya geçişleri de o derece de kolay olacaktır.

Çocuklara düzenli uyku alışkanlığı kazandırırken tutarlı olun

Anne ve babasını çeşitli şekillerde deneyen çocuklarımızın çocukça mazeretleri bellidir aslında. “Tuvaletim geldi, su istiyorum, masal anlatsana vs vs” bunların tamamı çocuğumuzun bizlere uyumamak için direndiği bahaneleridir. Mesela çocuğumuz bizden su istedi diyelim. 1-2 defa annesi veya babası ona su verdiğini var sayalım 3. seferde eğer anne çocuğuna “bu kadar su içtiğin yeterli artık uyku zamanı” şeklinde bir beyanda bulunduğunda; baba ” ben veririm ” gibi bir yaklaşımda bulunursa çocuğumuzun o süper zekasıyla kurduğu tuzaklardan birine düşmüş oluruz. Buna benzer her durumun B planını kendisi yapar. Bizler bu süreçlerde eşimiz ile tutarlı olmamız gerekiyor. Eğer baba veya anne artık uyku zamanı dediğinde herkez yatağında olmalıdır. hiçbir şekilde bu kural büyükler tarafından bozulmamalıdır. Aksi durumda çocuğumuz büyüklerin bozduğu kurallardan kendine pay çıkartacağını unutmamamız gerekir.

Televizyon Çocuğumuzu uykudan uzaklaştırır

Evet gerçektende durum böyle… California da yapılan bilimsel bir araştırmada evinde akşam 8 den sonra televizyon açık olan ailenin çocukları ile  akşam 8 den sonra evlerinde televizyon kesinlikle kapalı olan çocukların kıyaslaması yapılmış. Evlerinde televizyon kapalı olan ailenin çocukları diğer aileye oranla en az 3 saat daha erken uyudukları ve sabahları da daha dinç uyandıkları gözlemlenmiştir. Türkiye de neredeyse her evde televizyon bulunmaktadır. Çocuklarımız gerek normal yayınlarda, gerek ip tv benzeri yayınlarda gerekse internet videolarını çok keyifle izlemektedirler. Bunların hepsi çocuklarımıza keyifli geldiğinden o keyiften ayrılmak istemezler. Aslında bunun da bir zamanı bir sınırı olmalıdır. illa akşam 8 den sonra kapanacak diye bir şartlama ile yanaşmak yerine gün içerisinde de azami düzeyde televizyon kullanarak çocuklarımıza güzel örnek olabiliriz.

Çocuğa uyuması için neler yapılabilir

Çocuğumuz bu yeni düzenimize alışması birkaç haftayı hatta ayı bulabilir. Sizler bu süreçte çocuklarımıza şunları yapabilirsiniz.

  • Ona yatağa girmeden önce en sevdiği hikayeyi okuyabilirsiniz
  • Çok sevdiği bir müziği beraber dinleyebilirsiniz
  • Uykuya dalana kadar onun yanında kalıp güven içinde uyumasını sağlayabilirsiniz
  • Uyku öncesi ona kazandırmak istediğiniz alışkanlıklar varsa mesela diş fırçalama, yatak kıyafetleri giyme vb bunları uygulayabilirsiniz. Zaman içerisinde çocuğumuzun bilinçaltına dişler fırçalandığı zaman veya yatma kıyafetleri giyinildiği zaman artık uyku zamanı mesajı verilecektir.
  • En önemli olaylardan bir tanesi ise çocuk uykuya direndiği zaman sizin yatağınıza gelmek isteyebilir, salonda vakit geçirmek isteyebilir kısacası bu içine düştüğü düzen durumundan tam tabiriyle nasıl kaçabilirim sistemin bugları varmı bunları mutlaka denemek isteyecektir. Sizin kararlı duruşunuz karşısında çok uzun sürmeden bu durumda bertaraf edilmiş olacaktır. 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir