Çocuklara Söylenmemesi Gereken 7  Söz 

Çocuklara Söylenmemesi Gereken 7  Söz 

 

Anne baba olmak çocuklarla konuşurken kullandığımız kelimelerin seçimi söz konusu olduğunda bile sorumluluk gerektirir .Yanlışlıkla dile getirilen bazı ifadeler çocuğun dünyaya bakışını değiştirebilir veya ahlak anlayışına kötü etki edebilir. Çocukların zihinsel gelişimini etkileyen ve onların daha iyi bireyler olmalarını engelleyen 7 ifadeyi öğrendik

7) Büyük sözü dinlemelisin

Bunu duyan çocuk tüm yetişkinler akıllı ve iyi o yüzden dediklerini yapmalıyım diye düşünür. Bu ifade tehlikelidir ,çünkü çocuk yabancılar dahil olmak üzere tüm yetişkinlere güvenmeye başlar, onlardan herhangi bir kötülük gelmez diye düşünür.

Doğru ifade” Anne ve Babanı dinlemelisin” dir, bu çocuğun eleştiren düşünmesini ve yabancılara karşı sağlıklı bir kuşku geliştirmesini sağlar.

6)Ağlamayı kes

Bunu duyan çocuk duyguları göstermek kötüdür ağladığım için hazırlanacağım diye düşünür ve sessizleşerek  içine kapanır .Bastırılan duygular er ya da geç saldırganlık ya da sürekli ağlama olarak ortaya çıkar

Doğru ifade” bana senin neyin rahatsız ettiğini söyler misin Neden ağlıyorsun dur “çocuğun düşüp sağını solunu mor artması durumunda canın yandığı için mi “Yoksa korktuğun için mi ağlıyorsun?” deyin  bu çocuğun duygularını size anlatması için teşvik edecektir.

 

5)Açgözlülük yapma

Bunu duyunca çocuklar genellikle her şeyi paylaşmalıyım , bana ait hiçbir şey yok diye düşünür.Zamanda bu düşünceler aşırı özverili bir davranışa dönüşecektir. Kendi değerlerini ve eşyalarını koruyamaz hale gelip ,artık bunlara layık olmadıklarını düşünürler. O zaman doğru ifade “Bu çocuğun da bir süreliğine oyuncaklarla oynamasına izin verir misin “veya “Bir süreliğine oyuncaklarımızı değiş tokuş etmek istermisin” çocuğunuza kendi ilişkilerini yönetme fırsatı verin, çocuk paylaşmak istemiyorsa Israr etmeyin.

 

4)Bunu sana kim öğretti bakayım

Bunu duyunca çocuk “Annemle babam bunu benim akıl ettiğimi anlamadı” diye düşünür.Böyle bir çocuk suçu başkalarına atarak cezasız kalacağına inanır .Doğru ifade “Bunu neden yaptın?” bu çocuğun bunu kendisinin yaptığını mı, yoksa onu başka birinin mi cesaretlendirdiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır çocuklarınıza her zaman eylemlerini açıklama fırsatı verin.

3)  Bak Şu Cici Kıza Nasıl

Bunu duyan çocuk ,”ben diğerlerinden daha beceriksizim uğraşmanın hiçbir anlamı yok ,ne yapsan işe yaramayacak” diye düşünür. Onu diğerleri ile karşılaştırılarak çocuğum Kendine güvenin olumsuz yönde etkiler ve hiçbir zaman bir şey elde edemeyeceğini düşünmesine yol açar. Doğru ifade “Seni seviyorum bunu sende yapabilirsin” bir çocuğun yeteneklerini öne çıkarın ve ona inandığınızı gösterin. Her çocuğun benzersiz ve kendine has yetenekli olduğunu unutmayin.

2)Seninle Evde konuşacağız

Bunu duyan çocuk “Annem beni dövecek .Zaten beni sevmiyor”,eve gitmek istemiyorum diye düşünür .Anne babalar onun gözünde Artık sevgi dolu değil  tehdit unsuru olurlar ,ev çocuğun cezalandırılmayı beklediği bir yer haline gelir. Doğru ifade, “Sana bana neyin üzdüğünü söyleyeyim“dir . Bu bakış açısına anlayınca çocuklarınız geleçekteki  eylemlerini düşünürken sizin de Duygularınızı hesaba katmayı öğreneceklerdir.

1)Bunu Senin Aklın Ermez

Bunu duyan çocuk” Ama öğrenmek istiyorum. Siz söylemezseniz, o zaman bir başkasına soracağım” diye düşünür. Çocuğunu size zorlayıcı sorular sorup da ,karşılığında bilgi almaz ise  .O zaman Başka kaynaklara yönelir bunlar konu hakkında en az Yetkin olan kişiler olacaktır. Doğru ifade “Şimdi cevap vermeye hazır değilim. Biraz zamana ihtiyacım var” demektir . çocuğu hiçbir şey demeden göndermeyin .Size bir soru yöneltilirse  cevap vermeye çalışın. Bu şekilde gözünde hala bir Otorite olmaya devam edecesiniz ömür boyu güvenini kaybetmektesinizdir.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir