Çocuklara Dürüstlük ve Cömertlik Kavramlarını Öğretmek

Çocuklara Dürüstlük ve Cömertlik Kavramlarını Öğretmek

Dürüstlük ve cömertlik sadece çocuklar için değil tüm insanlar için önemli iki kavramdır.Bunlara sahip olabilmek ve doğru bir şekilde çocuklarına da öğretebilmek birer demdir. Bu noktada aslında çocuklara bu kavramları öğretebilmek için yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Fakat anne babanın davranışları çocuğa bu iki kavramla ilgili her şeyi öğretmektedir. Bildiğimiz üzere çocuklar doğar doğmaz bizden gelen her şeyi alıp kaydederler. Bu noktada yapılması gerek çocuğunuz yeni doğmuş dahi olsa yanında her zaman dikkatli olmak ve asla nefret söylemi olabilecek kelimeler kullanmamaktır. Bebeğinizin yanında kavga ederseniz bu onun için ‘doğru’ anne baba davranışı olarak aklına kaydolur. Bu durumda belli bir yaşa geldiğinde bu davranışı çocuğunuzda görme olasılığınız oldukça yükselir.

Çocuğunuz size bir şey sorduğunda dürüst davranmalısınız. Örneğin ilkokula giden çocuğunuz siz sinirlendiğinizde gelip ‘’anne neden sinirlisin?’’ diye soruyorsa ona ‘’sinirli değilim’’ dememelisiniz. Bu onun beynine yanlış mesajlar gönderecektir.Sinirli olmama durumunu yani sakin olmayı sizin sinirli halinizle bağdaştırabilir ya da belirli bir yaşta iste yalan söylediğinizi fark ederek güven duygusu zedelenebilir. Her iki durumda da çocuğunuza karşı dürüst olmadığınız için dürüstlüğü öğretme konusunda da kötü bir öğretmen olmuş oluyorsunuz. Bu noktada sizin yapmadığınız bir şeyi çocuğunuzdan beklemek oldukça zor bir durum. Çocuklar öğrenmeye açtır, insanlar nasıl davranırlar,neler derler, nasıl kızarlar, nasıl mutlu olurlar… bu gibi birçok şeyi anne ve babayı gözlemleyerek öğrenirler. Eğer siz buna uygun davranmaz iseniz çocuğunuzun da davranmasını beklememelisiniz.

Çocuğunuz size ‘’anne neden sinirlisin?’’ dediğinde durumu ona anlayabileceği şekilde açıklayın. Dürüst olmak olayı tüm çıplaklığıyla çocuğa anlatmayı gerektirmez.Onun anlayabileceği şekilde durumu açıklamanız onu yatıştıracak ve güven duygusunu tazeleyecektir. Çocuğunuzun üzülmesini ya da endişelenmesini istemediğiniz için söylediğiniz yalan, çocuğunuzun duygularında, kişiliğin de yaralar açabilir. Dürüstlük en güzel dürüst olarak çocuğa öğretilebilir.

Cömertlik için paylaşın:

Dürüstlük için söylediğimiz her şeyin cömertlik için geçerlidir. Fakat çocuğunuza cömertliği öğretmek için birkaç şey yapabilirsiniz. Sadece bunları yapmak yine fayda etmeyecektir. Önemli olan anne babanın ne kadar cömert olduğu, sonrasında çocuklarına bunu öğretmek için neler yaptıklarıdır.

  • Paylaşmayı öğretin. Yemeğini,oyuncaklarını her şeyini paylaşabileceklerini, eğer paylaşırsa arkadaşlarıyla beraber daha eğlenceli oyunlar oynayabileceğini, beraber yemek yediklerine ikisinin de karnının doyacağını anlatın. Kendine ait eşyalardan birini kardeşine ya da bir arkadaşına hediye etmesini söyleyebilir, bunun hediye alan kişiyi oldukça mutlu edeceğini söyleyerek çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz.
  • Yardıma muhtaç insanlara ve hayvanlara birlikte yardım edin ve bu durumun onlara mutluluk verdiğinden bahsedin. Anne baba ve çocuk yardıma ihtiyacı olan birinde birlikte yardım ederse ve bu aile içerisinde sık sık yapılan normal bir davranışsa çocuk buna alışacak ve cömertlik olduğunu bilmeden, sadece bir insanı ya da bir hayvanı mutlu edebilmek için bile bunu yapacaktır.
  • Arkadaşlarını eve davet edebileceğini ve onları ağılayabileceğini söyleyin. Arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmesi paylaşmayı öğrenebilmesi için önemli ve güzel bir yoldur.

Önemli olan bizim ne kadar dürüst ya da cömert olduğumuzdur. Gayet tabii birçok çocuk bunları anne baba vasıtasıyla değil hayat vasıtasıyla öğrenmekte fakat eğer güzel bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız önce kendinizi çocuk için eğitmelisiniz. Çocuğa karşı yapacağınız herhangi bir fiziksel ya da psikolojik şiddette bunların hiçbirinin bir önemi kalmaz. Güven duygusu tamamen kırılarak,çocuk sizin tüm davranışlarınızı kötü olarak yorumlamaya başlar. Öncelikli olan sevgiyi verebilmektir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir