Çocuklar Sabah Nasıl Uyandırılmalı

 

Çocuğu okula giden Ebeveynler için sabah saatleri oldukça sıkıntı vericidir.Çocuğun yataktan kalkmaması, kahvaltıya bir türlü oturmaması, anne babalar için gerginlik yaratır. Fakat günü kaliteli yaşamında en temel şartı sabahın keyifli başlamaktır .Peki Çocuklar nasıl vaktinde kalkıp göne enerji dolu bir başlangıç yapabilecekler. İşte bunun pedagojik ipuçları. Çocuğun vaktinde kalkabilmesinin  ilk şartı ebeveynin pozitif ruh haline sahip olmasıdır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, güne gergin başlayan ebeveynlerin çocukları yataktan kalkmakta zorluk çekiyorlar.Bir ebeveynin gerginliği Onun ses tonunda gizlidir. Buyurgan bir sesle “Saat kaç oldu hala yatıyorsun “diye seslenilen hiç bir çocuk yaşama sevinci duymaz.Çocuğu yataktan kaldıran bir şey ebeveyn bağırdı değil yaşama sevinci dir. İşte 7 aşamada çocuğu kaldırmanın ipuçları

  1. Erken kalkmanın en temel şartı erken yatmaktır. Televizyon aktif kullanıldığı bir evde çocuk erken yatmaz. Çocuğunu keyifle güne başlatmak isteyen Ebeveynler hafta içi televizyon kullanmamalı
  2. Çocuk uyandırma girişimi kahvaltı saatinden en az 45 dakika önce başlamalıdır .Bu süre vücudun uyku durumundan uyanık hale geçebilmesi için gerekli asgari süredir. Kan basıncının beyin aktiviteleri uyanıklık haline geçebilmesi için gerekli süre 45 dakikadır.
  3. Uyandırma üç kısımdan oluşur fiziksel ,zihinsel ve duygusal .Fiziksel uyandırma direk değil endirek olmalıdır. Sarsarak üzerine su damlatarak uyandırmak oldukça yanlıştır. Doğru olan camların hafifçe açılması ve odaya serin rüzgarın alınmasıdır. Serin esinti tene dokunduğunda, çocuk  fiziksel olarak hem de temiz havanın içerdiği oksijen ile zihinsel olarak uyarılmış olacaktır. Oksijen olmadan zihnin uyanmasının oldukça zor olduğu unutulmamalıdır .
  4. Çocuğunu kaldırmaya gelen ebeveyn  gece kıyafetlerini değiştirip, gün hazır hale gelmemiş ise, çocuğun yatakta kalış süresi uzar. Anne babasını güne hazır gören çocuk ondan güç alır ve yataktan kalkar.
  5. Çocuğun kulağına sevgi sözleri fısıldamak , yatağın içinde oynaşmak ,güne başlaması için ona duygusal güç verecektir .Unutmamak gerekir duygusal gücü olmayan çocuğun yataktan kalkabilecek fiziksel gücü de olmaz .
  6. Çocuğun uyanıp yataktan kalkmasından sonraki işi elini, kollarını ve yüzünü yıkamak olmalıdır. Bu fiziksel uyanmaya katkı sağlayacaktır .
  7. Çocuk kahvaltı masasına yalnız oturmamalıdır .Hiçbir çocuk yalnız başladığı kahvaltıya keyifle tamamlayamaz  tamamlasa bile bir an önce bitirmek için can atar.Bu da çocukta yeme bozukluğuna yol açar.

Özetle çocuğu sabah okula hazırlamak rastgele bir iş değil .Yüksek farkındalık gerektiren günün en önemli etkinliğidir bu. Farkındalığa sahip ebeveynler hem kendilerini psikolojik olarak iyi hissederler ,hem de çocuğunun gününü mutlu geçmesine katkı sağlamış olurlar.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir