Çocuklarda Zehirlenme Belirtileri ve İlkyardım

Çocuklarda Zehirlenme Belirtileri ve İlkyardım

Çocuklarda ve bebeklerde yedikleri bazı şeylerden dolayı zehirlenmeler oluşabilir. Bu durumlarda göstermiş olduğu zehirlenme belirtileri ve sizin ilk yardım teknikleri bilmeniz hayati önem taşımaktadır.Çocuklar 0-6 yaş aralığında oldukça meraklı olurlar. Çevresini ve çevresindeki maddeleri nesneleri tanımaya başlayan çocuk, her şeyi merak eder. Aslında gayet olumlu olan bu merak özelliği bazen anne babaların istemediği şekilde sonuçlanabiliyor.

Evlerimiz bizler farkında olmasak da çocuklarımız için aslında oldukça tehlikeli maddeler, ürünler, nesneler barındırmaktadır. Ulaşılabilir ve kolay açılabilir bir buzdolabı, çekmeceler, dolap kapakları ve odaların kapıları gibi birçok şey bize zararsız ve normal gelse dahi çocuklarımız için oldukça tehlikelidir. Peki neden?  Çocuklarımızın zehirlenmesine bu durumlar nasıl sebep olabilir?

Kolayca açılabilen bir buzdolabı kapağının çocuklarınız için risk oluşturmasının sebebi içerisindeki ürünlere kolayca erişebilmeleridir. Çocuklar neyin iyi neyin kötü olduğunun ayrımını yapamayacaklarından dolayı ilgilerini çeken, buldukları her şeyi ağızlarına götürebilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuklarımız merak duygularını genellikler tadına bakarak, ağızlarına alarak gidermek isterler. Anne babalar da her zaman dolapları buna göre düzenlemezler yani çocuğunuz tadına bakmaması gereken bir şeyi dolapta bulabilir. Bu durum da çocuğunuzda zehirlenmeye sebep olabilir. Başka bir örnek daha vermek gerekirse banyo kapısı ve banyodaki dolaplar; genellikle temizlik malzemelerinin, cilt bakım malzemelerinin bulunduğu noktalar. Çocuğunuz bunları da merak ettiğinde tadına bakmak isteyebilir ve bu durum oldukça riskli olmaktadır. Öncelikle yazımızda zehirlenme belirtilerinden ve ilk yardım tekniklerinden bahsedecek ve sonrasında bunların yaşanmaması için alabileceğiniz önlemleri de vereceğiz.

Çocuğumun Zehirlendiğini Nasıl Anlarım? Zehirlenme Belirtileri

Zehirlenmeler ağız ve deri yoluyla oluşabilmektedir. Zehirlenme durumunda çocuğunuzun genel sağlık durumunun bozulması hızla gözlemlenebilir. Ateş yükselmesi, bulantı, kusma, ishal, ağız kuruluğu, tansiyon düşmesi, ağız kuruluğu, ağızdan salya akması, görmede bozulma, vücutta bölgesel ya da genel kasılmalar görülmesi, idrar kaçırma, idrar yapamama, nefes darlığı, kalp hareketlerinde bozulma, bilinç bulanıklığı, bilinç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu gibi belirtiler görüldüğünde ya da görülmese bile çocuğunuz size ağzına almaması gereken bir maddeyi; ilaç, çamaşır suyu gibi, ağzına aldığını söylediğinde yapanız gereken ilk eylem 112 acil yardım ve 114 zehir danışma hattını aramak olmalıdır. Bu süreçten sonra çocuğunuzun eğer bir katı madde ile zehirlendiğini gördüyseniz ya da düşünüyorsanız, çocuğunuzu yan yatırıp ağzını kontrol etmelisiniz. Başka hiçbir müdahalede bulunmamalı ve sağlık ekiplerinin gelmesini beklemesiniz. Zehirlenme gibi konularda kusturmak ya da zehri geçireceğini düşündüğünüz şeyler yedirmek daha tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilmektedir.

Zehirlenme Durumunda İlkyardım Teknikleri

Bu aşamada çocuğunuzun eğer bir ilaçtan zehirlendiğini düşünüyorsanız çocuğunuza kaynamış ve soğutulmuş su vererek kusmasını sağlayabilir ve ilacı dışarı atmasını bekleyebilirsiniz. Bu yöntem ilacı kullandığını hemen anlamanız halinde yapılmalıdır.  1 yaşından önceki çocuklara hiçbir şekilde dışarıdan bir şey verilmeden doktora götürülmelidir. Bunun dışındaki maddelerde çocuğunuza sakinleştirmek için yarım bardak kadar su verebilirsiniz fakat kesinlikle kusturmamalısınız. Önemli olan acil yardımı her ne durumda olunursa olunsun hemen çağırmaktır.


Zehirlenme İçin Önemler

  • Çocuklar için gerekli olan güvenlik önlemleri bir olayla karşılaşmadan alınmalıdır. Dolap kapakları, buzdolabı, çekmeceler çocukların açamayacağı şekilde güvende olmalıdır.
  • Temizlik malzemelerinin bulunduğu odalar, banyo kapıları kapalı olmalı eğer açık tutuyorsanız bu malzemeleri çocuk kilidi gibi güvenliği olan dolaplarda saklamalısınız.
  • Yediğiniz tüm besinlerin iyice yıkandığından ve temizlendiğinden hem kendi sağlığınız hem çocuğunuzun sağlığı için emin olmalısınız.
  • Yemek yenen kaşık, tabak gibi nesnelerin de iyice yıkandığından ve üzerinde bir temizlik malzemesi kalıntısı olmadığından emin olmalısınız.
  • Tükettiğiniz süt ve yumurta gibi gıdaları özelikle bebeklik döneminde iyi pişirdiğinizden emin olmasınız.
  • Bebekler için biberon emzik gibi materyalleri belli dönemlerde düzenli olarak kaynatmalısınız.
  • Çocuğunuz belli kuralları anlayabilecek yaşta ise ona nelerin faydalı nelerin zararlı olabileceğini ayrıntılı ve onun anlayabileceği şekilde anlatın. Ev içerisinde onu koruyabilirsiniz fakat okul, kreş gibi ortamlarda her zaman yanında biri bulunmayacağından neyin zararlı olabileceğini bilmelidir.
  • Hijyen konusunda çocuğunuza bilgi verin. Çocuğunuz elden veya dokunduğu herhangi bir nesneden zarar görebilir fakat hijyen kurallarını öğrenmesi, bilmesi durumunda bunun önüne geçilebilir.

Çocuklar bilerek ve isteyerek zehirlenmezler. Merak onların doğal dürtüsüdür. Bunun dışında havda bulunan gazlardan, böcek ısırıklarından da zehirlenebilirler. Zehirlenme durumu bazen hemen ortaya çıkmaz. Eğer çocuğunuzda yukarıda söylediğimiz belirtileri görüyor fakat yakın zamanda herhangi bir zehirlenme tehlikesi oluşturacak bir olay yaşamadıysanız bile hemen acil servise başvurum ve 114 zehir danışma hattını arayın.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir