Çocuklarda ve Bebeklerde Horlama Sorunu

Çocuklarda ve Bebeklerde Horlama Sorunu

Birçok ailenin en büyük derdi çocuklarda veya bebeklerde görülen horlama sıkıntısındır. Horlama aslında uyku sırasında daha fazla ön plana çıkmaktadır ve horlamanın altında yatan çok fazla neden olabilir. En bariz olanı ise genizeti ve boğademciklerdir. Genellikle 2-10 yaş arasında olan çocuklarda daha fazla görülen bu durum aileleri oldukça tedirgin etmektedir. Hafife alınmayacak bu çocuklarda horlama konusunda bazı pratik ve tıbbi çözümler mevcuttur.

Çocuklarda Horlama Nedenleri

  1. Geniz eti veya boğaz yolu enfeksiyonları horlama nedeni olabilir
  2. Bazı dönemlerde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar çocuklarda horlama nedenleri arasındadır.
  3. Keyifle içtiğiniz o sigaralar var ya , hem sizin hemde çocuklarınızın hayatlarını olumsuz etkiliyor. Onlara yazık günah değil mi? pasif içici yaparak onları ne kadar büyük bir zarar verdiğinizi görmüyor musunuz?
  4. Astım Boronşit gibi rahatsızlıklardan dolayı çocuklar neden horlar cevabı aranabilir.
  5. Eğer çocuklarımızda normal seviyenin üzerinde kilo gözlemleniyorsa bu durumda uyku sırasında boğaz bölgesine baskı yaparak horlamaya sebep olabilir.
  6. Bazı durumlarda gelişim bozuklukları gözlemlenebilir. Burun eğriliği de bunlar arasındadır ve horlama nedenleri arasına girmektedir.
  7. Tıbbın çözemediği her noktada topu attığı noktaya bizde topu atalım ve son maddeye genetik faktörleri ekleyelim. Yani anne veya baba veya babane anane vs vs onlarda horlama sorunu görülüyorsa muhtemelen çocuklar da horlama görülecektir.

Çocuklarda Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Bu konunun tek ve en yetkili muhatabı “Kulak Burun Boğaz” üzerine ihtisas yapan doktorlarımız dır. Çocuklarda Horlama nedenleri arasından hangisinin horlama sebebi olduğunu yapacağı testlerin neticesinde anlayacak ve tedavi yöntemlerinden en uygun olanını size seçecektir. Basit bir burun spreyi ile durum tıbbi olarak çözülebilecek noktada olabilir bazı durumlarda ise ameliyatı gerektiren durumlarda ortaya çıkabilir Bu durumun kararını uzman doktorunuz verecektir.


Geniz eti görülmesi durumunda başımdan geçen küçük bir olaydır sizlere tavsiyem çok ilerlememiş durumdaysa biraz beklemeniz yönündedir. Bende ve kızımda görülen geniz eti vücut geliştikçe yukarıya doğru kendini çekmiş ve ilk başlarda bizlere ameliyat denilen bu durumdan ameliyat olmadan Allah’ın izni ile kurtulduk. Genellikle doktorlarımızın görüşleri aldığı eğitim ve tecrübelerine göre değişmektedir. Tek doktorla yetinmemenizi farklı doktorlardan da öneri almanızı tavsiye ederiz. Bizler aile olarak çocuklarda horlama için pratik öneriler adı altında ne yapabiliriz diye düşünüyorsanız sizlere sunalım.

çocuklarda horlama için pratik öneriler

  1. Yatak Pozisyonunu ayarlamak : Çocuklarımız düşük yastıklarda yatması horlamayı artırabilecek nedenler arasındadır. Ekstra yastık ekleyerek horlamasını azaltabilirsiniz
  2. Hava Nemlendirmek : Kış aylarında kalorifer petekleri üzerine bir su koyabilirsiniz veya yaz kış kullanıma uygun olan hava nemlendirici cihazlardan yardım alabilirsiniz. Bu sayede boğaz kurumasına dayalı horlama engellenmiş olacaktır.
  3. Besin Yardımı : Bal alerjisi olmayan çocuklarda horlama sorunlarına bazen bal fayda etmektedir. Doktorunuza danışarak bunu da değerlendirebilirsiniz.

Gece çocuklarda horlama sorunu onların gelişimini olumsuz etkiler. Vücutlarımız gece dinlendiğinden dolayı iyi oksijen almalıdır. Vücut bu şekilde gelişir veya kendini tedavi edebilir. Horlama olan çocuklarda beden gelişimlerinde özellikle gerileme gözlemlenebilir. Tedavisi mümkün olan bir rahatsızlığı çözüm size bir adım yakınken sizi durduran şey nedir? Kafanıza takılan her türlü soruyu yorumlardan bizlere sorabilirsiniz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

One thought on “Çocuklarda ve Bebeklerde Horlama Sorunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir