Çocuklarda Uçuk Nedenleri ve Uçuk Tedavisi

Çocuklarda Uçuk Nedenleri ve Uçuk Tedavisi

Çocuklarda uçuk nedenlerini tanımlarken atlanmaması gereken en büyük nokta uçuğun ne olduğudur. Uçuk dışarıdan basit bir yara gibi gözükse de aslında bu bir virüstür. Virüsler genel olarak vücuttan atılması mümkün olmayan canlılardır. Her virüs gibi uçuğa sebep olan virüste kendi arasında guruplandırılabilir. Çocuklarda ağız yarası şeklinde görülen bu virüsler genellikle ağız içi değil ağız dışı yara olarak gözükmektedir. Bazı istisnai durumlarda ağız içinde de kendini gösterebilen bu uçuk virüsü bazı virüs tedavi şekilleri sayesinde ilerlemesi durdurulabilmektedir. Uçuğun kısaca tanımını yaptıktan sonra çocuklarda uçuk nedenlerini bilmemiz ve bu nedenleri engellememiz en önemli konulardan birisidir.

Çocuklarda neden uçuk çıkar?

Doğum ile bize geçen bir etmen olmayan bu uçuk virüsünün çocuğa bulaşma nedenlerinin başında biz ebeveynleri gelmektedir. Ne alakası var şimdi demeyin gerçekten öyle… Eğer anne baba veya yakın akrabalarda hayatlarında bir defa bile olsa uçuk görüldüyse ve bebek veya çocuklarımızı öpmeleri ile bu virüs yanak bölgesine taşınabilmektedir. Taşınan bu virüste ciltte en hassas yerlerden birisi olan dudak bölgesinde kendini göstererek çocuklarda uçuk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer en fazla görülme şekli olarak ortak kullanılan havlular, bezler gelmektedir. Bizler yüzümüzü veya bedenimizi yıkadığımız havlular ile çocuklarımızı kurulamak istediğimiz zamanda bu maddeler üzerinde duran aktif virüs canlıları çocuklarımıza taşınacaktır. Özellikle kız çocuklarında ileriki yaşlarında görülecek olan rahim kanseri gibi ağır vakaların temelinde ortak kullanılan havlular da geçmektedir.

En son olarakta çocuklarımız okulda arkadaşlarından uçuk kapabilirler. Farkında olmadan oyun esnasında bu virüsü kapabilir veya oyunlarda kullanılan malzemelerin hijen kuralları dışında kullanılmasından dolayıda çocuklarda uçuk nedenleri arasına okullar girebilmektedir. Alınacak doğru tedbir tedaviyi kolaylaştırabilir veya uçuğu engelleyebilir. Bu tedbirler nelerdir bir bakalım


Çocuklarda Uçuk Nasıl Engellenir

  • Uçuğu olan veya uçuk sıkıntısı çeken yetişkinlerin onları öpmesini engelleyin
  • Dışarıdan gelen misafirlerin özellikle el ve yüzlerini yıkamadan çocuğunuza dokunmalarına asla müsade etmeyin
  • Çocuğunuzun kendisine ait banyo ve yüz havlusu olmasını sağlatın.
  • Kullanılmış peçete benzeri cisimlerden çocuğunuzu uzak tutun
  • Çocuklar çok meraklı varlıklardır. Vücudunuzda olan yaralara dokunma istekleri çok yüksektir. Sizler asla buna müsade etmeyin
  • Hijen kurallarını sizde çocuklarınızda kesinlikle uygulayın

Çocuklarda Uçuk Tedavisi Nasıl Olur

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi uçuğun kesin bir tedavi şekli yoktur fakat yayılmasını ve etkisini giderebilecek çeşitli tıbbi tedavi şekilleri mevcuttur. Bazı durumlarda bebeklerde uçuk görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanede gerekli müdahaleler yapılarak uçuk kontrol altına alınabilmektedir. İleri yaştaki çocuklarda uçuk görüldüğü zaman krem ve viral ilaçlar yardımı ile virüsün yayılması engellenebilir. Doktorunuzun uçuğun hangi virüs tipine ait olduğunu tespit etmesi ardından yazacağı ilaçlar çocuklarınızdaki uçuk yaralarını dindirecek ve görülme sıklığını azaltacaktır. Şahsen bende de uçuk sıkıntısı bir dönem vardı. Çocukluğumun bana verdiği çocuklukla dudak üstünde oluşan yara kabuk bağlar ben o kabuğu sürekli kopartırdım. Şu anda bu yara izi yüzümde ve benle sanırım mezara gidecektir.. Uçuk görülmeye başladığı zaman genellikle bölgede bir ateşlenme oluşmaktadır. Bu ateşlenme başladığında mutlaka ben hissediyorum ve bu dönem bitene kadar asla aile bireylerime yaklaşmam, onlarında bana yaklaşmalarına izin vermem. Tedbir her zaman gerekli olan bir konudur.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir