Çocuklarda Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Şeker Hastalığı diğer bilinen adı ile çocuklarda Diyabet bazı testler sonrasında ortaya çıkan belirtiler ile çeşitli tedavi süreçlerinin başlayarak devam etmesi durumu hakkında bu yazımızda oldukça geniş bilgiler edineceksiniz. Öncelikle belirtmek isterim diyabet yani şeker hastalığının bir tedavi şekli yoktur. Kullanılan çeşitli ilaçlar veya insulin iğneleri ile genellikle vücudunuza hormon verilerek insulin hormonu eksikliği  giderilmeye çalışılır. Önce çocuklarda diyabetin ne olduğu ile konumuza başlayalım.

Çocuklarda Diyabet ( Şeker Hastalığı) Nedir ?

Çocuklarda şeker hastalığı pankreas organında salgılanan insulin hormonunun ya hiç üretilmemesi yada az sayıda üretilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Az oranda üretilmesi durumunda genellikle tip 2 diyabet olarak adlandırılan bu durum bazı hap benzeri ilaç takviyeleri ile vücutta hormon dengesi sağlatılmaktadır. Tip 1 denilen durum ise pankreasın insulin hormonu üretmemesi ve vücudunda çok yüksek şeker oranı bulunması durumudur. Bu tip durumlarda da kısmen hap takviyesi yapılabilir fakat genel itibari ile insülin kullanımı ihtimali oldukça yüksektir. Pankreasta bir kist bulunması durumu veya pankreas kanseri durumları benzeri ağır durumlar karşısında da ortaya çıkabilen diyabet rahatsızlığı günümüzde çocuklarda da hatta bebeklerde bile görülmektedir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı ( Diyabet) Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda yaşanan diyabet rahatsızlığının birçok nedeni olabilir. Bunlardan başlıcaları

 1. Genetik Yatkınlık : Tıbbın en sevdiği ,sığınma kapısı olarak gördüğü genetiği bu konuda da en başa üzülerek oturtturduk. Eğer anne veya baba da diyabet rahatsızlığı varsa çocuklarda şeker hastalığı riski taşımaktadır. Birçok doktorumuz bu konuda görüş birliği içerisinde olsa da bazı doktorlarımız da bu fikre katılmamaktadır.
 2. Fazla Kilo alımı : Eğer çocuklarımızda normal seviyenin üzerinde bir kilo durumu mevcut ise bu durumda diyabetin görülme riskini artıran etmenler arasında olacaktır.
 3. Beslenme düzeni bozukluğu : Çocuğunuz eğer şeker hastalığını ortaya çıkartacak tarzda çok yanlış beslenme yapıyorsa çocukluk dönemi olmasa da ergenlik döneminde diyabet riski ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Liste harici bilimsel bir ispata dayanmaksızın bir ziraat teknisyeni olarak yaptığım bazı araştırmalar mevcut. Bunlardan biri özellikle domateste insan vücuduna yetecek sayıda insülin hormonu bulunmaktadır. Aslında Allah birçok sebze ye de bu özelliği vermiş fakat en barizi domateste mevcuttur. Biliyorsunuz ki ülkemizde malum yerli tohum yasağı var ve bizler genetiği değiştirilmiş tohumları israilden almaktayız. Bu tohumlardan olan domatesler salkım salkım bol bol ürün verirken içeriğinin aslında samandan farksız olduğunu görmekteyiz. Yani bu tohumları bize pazarlayan firmanın sahipleri ile insülin firmalarının genel olarak en tepesinde bulunan kişiler aslında aynı kişiler. Anadolumuzun güzel yerlerinde yetişen bazı köy domatesleri vardır. O tarlanın yanından geçerken mest olursunuz. O domatesleri tüketmediğimiz sürece veya buna benzer sebze ailelerini tükettiğimiz sürece diyabet ve birçok rahatsızlık ile savaşmaya devam edeceğiz demektir. Bu konuyu zaten ekstra olarak ayrı kaleme alıcam neyse devam edelim


Çocuklarda Şeker Hastalığı ( Diyabet) Belirtileri Nelerdir?

 1. Sürekli olarak Aşırı susama ve su içme
 2. Devamlı su içtiğinden dolayı da sürekli idrara çıkma
 3.  Hormonel dengenin bozulması ile açıklanamayan bir açlık hali
 4. Birden bire bulanık görmeler yaşanması ve bu durumun sürekli tekrar etmesi
 5. Yorgunluk, halsizlik
 6. Vücudunda oluşan kesiklerin veya sebepsiz yere çıkan yaraların kolay kolay iyileşmemesi
 7. Ayaklarda karıncalanma ve iğnelenme hissi
 8. Bazı durumlarda deride fazla kaşıntı isteği oluşabilmektedir.
 9. Sık sık görülen sistit ya da mesane enfeksiyonları

en fazla görülen belirtiler arasındadır. Bu belirtilerin tamamı veya en az 1 tanesi görülmesi durumunda net teşhis konulması açısından Çocuk Endokrin Doktoruna çocuğunuzu getirmeniz çok önemlidir. İstanbul’da yaşayan okurlarımıza Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK hocamızı , Ankara’da yaşayan okurlarımıza ise Prof. Dr. Nuri ÇAKIR hocamızı mutlaka öneririz. Ailem de ve kendi çevremde bu diyabet rahatsızlığı yaşayan çok sevdiğim yakınlarım var. Birçok doktorumuz iyidir ben onları regale asla etmek istemem fakat bu iki isim Endokrin Doktoru olarak en güvendiğim isimlerdir.

Çocuklarda Diyabet ( Şeker Hastalığı) Nasıl Engellenir?

Açıkçası genetik faktörlere bağlı risk taşıyan kişilerde tam anlamıyla bir engelleme durumu söz konusu olmaz. Şunlara dikkat edilmesi durumunda çocuklarda diyabet görülme riski azalmış olur.

 1. Düzenli ve Besleyici Beslenme : Özellikle karbonhidrat veya fastfood tarzı ürünler, çikolata cips benzeri sağlıksız gıdaları evinize almamalısınız. Çocuktur bu gördüğü zaman onları yemek isteyecektir. Zaten misafirliğe gittiğiniz zamanda veya başka bir etkinlikte ufak tefek kaçamakları olacaktır. Lakin bu kaçamakların üstüne düzensiz beslenme ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek ürünler eklediğiniz zamanda en büyük risk faktörünü ortaya koyacaksınız.
 2. Yaşamınız düzenli olsun : Uyku saatleri başta olmak üzere hayatınızda sağlığınızı olumsuz etkileyecek tüm yaşam biçimlerini ortadan kaldırmalısınız.
 3. Aktif yaşam şeklini benimseyin : Bu ailece katılacağınız bir spor etkinliği olabilir. Örnek vermek gerekirse haftanın 2 günü ailece bisiklete binebilirsiniz veya yüzmeye giderek beden sporu yapabilirsiniz. Hiçbirine imkanınız yoksa eğer haftanın en az 4 günü ailenizle yürüyüşe çıkın. Tempolu yürüyüşlerin hayatımızda çok olumlu etkileri olacaktır.
 4. Yedikleriniz ilacınız olsun : Özellikle sebzeler konusunda eğer imkanınız varsa hazır tohumlardan üretilmiş sebzeleri tüketmeyin. GDOlu yiyecekler listesini araştırın ve bunları mümkün mertebe hayatınızdan uzak tutmaya çalışın. Canan KARATAY hocamızın belirttiği gibi özellikle un malüllerinden uzak durmanız gerekmektedir. En başta ekmek tüketimini minimal seviyeye çekmelisiniz.

Burada yazan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlı olup asla tedavi yöntemi veya bir tanı yöntemi olarak kullanılamaz. En doğru tanı ve teşhis koyacak kişiler doktorlarımızdır. Şüpheli bir durumunuz olması takdirinde gerekli testleri size doktorunuz uygulayarak bir program başlatmış olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda Diyabet Ne zaman Görülmeye Başlar?

 • Genellikle ortalama başlangıç yaşı 8 olarak kabul edilir. Fakat son zamanlarda bu yaş oranı git gide aşağıya düşmektedir.

Çocuklarda Diyabetin Kesin Tedavisi Varmı?

 • Yeni yapılmaya çalışılan cerrahi operasyonlar var aslında fakat bunlar bile tam netice vermemektedir. Bir sefer diyabet görülmesi durumunda üzülerek söylemeliyim ki ömür boyu ilaç kullanımı genellikle olmaktadır.

Diyabet Görülen Çocuklarda Sporun Bir Sakıncası Varmı?

 • Sakıncasından ziyade tedavisinin bir parçası olarak faydası vardır. Ağır egzersizler yapılması durumunda ne kadar karbonhidratlı beslenmesi gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Ağır egzersizler sonrasında gece uykularında kan şekeri düşme ihtimaline karşı doktorunuz mutlaka size bir öneri sunacaktır.

Tip 1 diyabet görülen bir çocuk insülin kullanmasa olurmu?

 • Tip 1 diyabet durumu vücudumuzun insülin hormonu üretmemesi veya üretiyorsada asla yeterli olamayacağı durumlardır. Bu gibi durumlarda aileler biraz ön yargı ile insülin bağımlılık yapar mantığı ile olaya yanaşmaktadır. Esasen çocuğumuzun durumuna baktığımız zamanda insülin ona bağımlılık değil onun vücudunun eksikliğini giderebildiği bir hormon olarak olaylara bakabilirsek daha rahat ederiz. Aksi takdirde sürekli ölçüm ve iğne yapmaktan dolayı olumsuz etkilenen çocuklarımıza destek olmak yerine istemeden köstek olabiliriz

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir