Çocuklarda Öksürüğe ne iyi gelir? Neler Yapılabilir?

Çocuklarda Öksürüğe ne iyi gelir? Neler Yapılabilir?

Çocuklarda öksürüğe iyi gelecek çeşitli şifa yöntemleri vardır. Bu yöntemleri şu başlıklar altında incelemek doğru olacaktır:

 • Çocuklarda Kuru Öksürük Nedir, Ne İyi Gelir?
 • Çocuklarda Balgamlı Öksürük Nedir, Ne iyi Gelir?
 • Öksürük İçin Ne Gibi Doğal Yöntemler Kullanılabilir?
 • Öksürük Gelmeden Önce Neler yapılabilir?

Kış aylarında çoğunlukla görülen ve çekilmez hale gelen öksürük, yaz aylarında da soğuk içeceklerin tercihi, dondurma gibi soğuk gıdalara dayanamayan çocuklarda öksürük sıklıkla görülebilmektedir. Aslında öksürük bir hastalık belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çocuğun vücuduna gelecek ateş, grip gibi hastalıklar için koruyucu bir tepki olabilmektedir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nedir, Ne İyi Gelir?

Balgamın olmadığı, halk dilinde gıcık olarak bilinen öksürüktür. Çoğunlukla üst solunum yollarındaki oluşan iltihaptan kaynaklanır. Çoğunlukla grip ve soğuk algınlığından sonra kuru öksürük başlar.

Çocuklara kuru öksürüğün nedenlerinden bazıları mevcut bulunan alerji ya da reflü gibi mide rahatsızlıklarından kaynaklanabilir. Daha pek çok farklı rahatsızlık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazen de tabii herhangi bir var olan hastalığın nedeni de olmayabilir. Nedeni her ne olursa olsun, devam eden kuru öksürük özellikle geceleri kâbusa çevirmektedir. Bu da hem çocuğun hem de bakımını yapan kişinin genellikle annenin, hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren uyku düzenini bozan bir hastalıktır.

Kuru öksürüğün yine en temeldeki sebeplerinden bazıları biri çocuklarda çok sık rastlanan solunum yollarıyla ilgili olan astımdır. Çocuklardaki kuru öksürük eğer astımdan kaynaklanıyorsa daha çok boğazın kabarması ve daralmasıyla meydana gelmektedir. Astım rahatsızlığı olan çocuklarda balgamlı öksürüğe de rastlanabilir. Fakat astımda en çok görülen kuru öksürüktür. Çünkü astım da kuru öksürük de üst solunum yollarıyla ilgili bir enfeksiyon durumudur. Kuru öksürüğün sebeplerinden biri çocuklarda çok sık rastlanan fışkırma şeklinde gözlenen kusma yani reflüdür. Reflü hastalığı olan çocuklarda mide asidi düzenli olarak yemek borusuna kaçar ve bu da mide özsuyu ile beraber fışkırma yoluyla geri çıkarılır. Mide özsuyu sadece mideye zarar vermeyen, ulaştığı diğer tüm bölgelere zarar veren bir asittir. Mide özsuyunun yemek borusunda meydana getirdiği tahriş kuru öksürüğe neden olabilmektedir. Öksürüğün yanında ses tellerindeki bozulma neticesinde ses kısıklığı, göğüste sıkışma ve acı hissi, yutmakta zorluk yaşanması gibi yaşam kalitesini oldukça düşüren rahatsızlık durumlarını da meydana getirmektedir. Kuru öksürüğe daha pek çok mevcut olan hastalık da neden olabilmektedir. Var olan şu hastalıklar kuru öksürüğün nedenleri arasında sıralanabilecek hastalıklardandır.

 • Geniz akıntısı
 • Çevresel tahriş edici ajanlar
 • Boğmaca
 • Akciğerdeki Hastalıklar
 • Kalp Yetmezliği
 • Üst Solunum Yolu İltihapları
 • Alerjik Durumlar

Çeşitli alerjik durumlar solunum yollarını etkilediğinden çocuklarda kuru öksürüğe neden olabilmektedir. Alerji durumlarında vücudun verdiği tepkiler; hapşırmak, göz-kulak-boğazda kaşıntı, burun akıntısı, göz akıntısı burun tıkanıklığı gibi durumların çok sık olmasıyla beraber üst solunum yollarındaki oluşan tahrişten dolayı kuru öksürük meydana gelebilmektedir.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda kuru öksürük ciddi tedavi gerektiren durumlara gerek yoktur. Bir buhar makinesi varsa bununla oda nemlendirilebilir ya da oda içerisinden su ya da soğanlı su kaynatılabilir. Oluşturulan bu nemli odada çocuğun uzun süre kalması sağlanabilir. Çocuğun gece uyuduğu odayı nemli tutmak çocuğun boğazının rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca diğer bir yöntem de çocuğun buharla dolmuş bir duşa sokmak da iyi gelebilir. Kuru öksürüğe iyi gelecek tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sıvı İçecekler Vermek: Çocuklar kuru öksürük ya da balgamlı öksürükte sık sıvı alınması kesinlikle uygulanacak diğer tedavi yöntemlerinin yanında uygulanması gerekn bir yöntemdir. Su, vücudun pek çok hastalıkla savaşmasına yardımcı olur ve öksürük için tedavi eder. Çünkü çocuğun hava yollarının bu sürekçe nemli tutulması çok önemlidir. Su da her zaman nemli tutar.
 2. Çocuğa yeterli su verileceğini anlamanın yolu elbette vardır. Çünkü her yaşta su miktarı değişmektedir. Mesela üç yaşındaki bir çocuğun günde iki-üç bardak su içmesi yeterli olacaktır. Yeterli su vermenin yanında alınan sıvı oranın artırılması iyi gelir. Eğer çocuk verilen diğer sıvıları, sütü, reddediyorsa susuz olabilir. Bu durumda öncelikle su verilmelidir.
 3. Tuz Çözeltili Burun Damlaları Kullanmak:  Bu burun damlalarına hastaneye gitmeden ulaşılabilir. Çünkü reçetesiz bir şekilde eczaneden ulaşmak mümkündür. Fışkırtılarak verilen bu burun damlalarını kullanmak üst solunum yollarının yumuşamasını sağlayacaktır. Doktora danışmadan kullanılan bu burun damlalarını güvenli bir şekilde uygulayabilmek için kullanım yöntemlerini iyi okumak gerekmektedir. Çocukların bazıları burun damlalarını reddetmektedir. Bunun için burun damlaları gece uygulanabilir.
 4. Bal Vermek: Çocuğa bal vermek de hem klasik hem de çok işe yarayan yöntemlerden birisidir. Üç yaşında ya da üç yaşını geçmiş bir çocuğa iki tatlı kaşığı bal verilebilir. Balın yutulması zor oluyorsa bal ılık su ile de verilebilir.
 5. Yastığın Yükseltilmesi: Çocuğun başının yüksek tutulması gece artan ve hiç bitmeyen kuru öksürüğün azalmasını sağlayacaktır. Bu uygulama bir ya da iki yaşındaki bebeklerde kesinlikle uygulanmaz. Üç yaşı itibariyle çocuk sayılabilecek bireyler için kullanılır.
 6. Odayı Nemlendirmek: Çocuğun bulunduğu odada bir buhar makinesi kullanılabilir. Su kaynatılabilir ya da odada ısı veren herhangi bir cihazın üzerine su konulabilir. Öksürüğü olan çocukların odası kesinlikle aşırı sıcak olamamalıdır. Odanın ılık ve nemli tutulması gerekmektedir.
 7. Bol Dinlenme: Çocuğun kesinlikle temiz ortamda bol bol dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda okul gibi enfeksiyonun fazlasıyla olduğu kalabalık ortamlarda çocuğun sürekli hareket halinde olması öksürüğün geçmesini engellemektedir.

Çocuklarda Balgamlı Öksürük Nedir Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük,  genellikle akciğerdeki iltihaplar yoluyla meydana gelen öksürüktür. Balgam boğazda ya da solunum yolunda bir şey sıkışmış etkisi vermektedir.

Solunum yollarını çeşitli yöntemlerle nemli tutmak ve akciğerleri tahriş edici maddelerden vücudu uzak tutmak gibi önlemler balgamlı öksürüğü daha hafif atlatmayı dağlayacaktır. Balgamlı öksürükte aşırı bir mukus üretimi söz konusudur. Balgamlı öksürük en çok soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların sonucunda bir enfeksiyonla beraber meydana gelmektedir.  Çocuklarda görülen balgamlı öksürüğe sebep olan diğer hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:


 • Astım
 • Bronşit
 • Zatürre
 • Akciğer Hastalıkları
 • Kistik Fibrozis

gibi hastalıkların bulunması balgamlı öksürüğe neden olabilmektedir. Balgam vücudun içerisinde bulunan enfeksiyonun habercisi olabilir. Gerekli tıbbi tetkikleri yaparak en doğru tedavi şeklini size doktorunuz sunabileceğini asla unutmayın. Bizler size bilgi ve fikir verebiliriz asla bir tedavi yöntemi sunamayız. Tedavi yöntemini sunabilecek ve uygulayabilecek olan tek yetkililer doktorlarımızdır. Öksürük konusunda dahiliye doktorundan randevu talep edebilirsiniz.

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürüğü hafifletecek ve balgamlı öksürüğü atlatırken bu hastalığı daha kolay bir süreçte geçirmek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler çocuklara üzerinde uygulandığında çocuklar, bu süreci daha hafif ayakta atlatabileceklerdir. Çocuklar bu süreçte kendilerini daha iyi hissedecektir. Balgamlı öksürüğün geçmesini sağlayacak bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Balgamlı öksürük çocuklarda geniz akıntısına ve bununla beraber mide bulantısına neden olabilmektedir. Bunun geçmesi için öncelikle yapılması gereken kesinlikle bol sıvı tüketilmesidir. Bol sıvı tüketimi boğazda oluşacak kuruluğu önlerken balgamın da sökülmesini sağlayacaktır.

Çocuklar için ılık bitki çayları da tatlı kaşığıyla verilerek uygulanabilir. İçerisine bal karıştırılabilir.

Bal, tüm boğaz kısmını kaplayarak oluşabilecek ya da olmuş tahrişi tedavi edebilmektedir.

Buharla dolu bir banyo burun ve boğaz yolunu yumuşatarak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Buharlı bir duş soğuk algınlığına ve gribe de iyi gelecektir. Bununla beraber öksürüğü de azaltacaktır.

Çocuğun bulunduğu odaya buhar makinesi, kaynayan su, ıslak havlu uygulayarak odayı nemlendirmek öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır.

Öksürüğü olan bir çocuğun odasına farklı bir koku sıkılmış olarak girilmemeli. Çünkü bu kokular öksürüğü artıracak ve boğazda daha fazla tahrişe neden olacaktır.

 

Öksürük İçin Ne Gibi Doğal Yöntemler Kullanılabilir?

Çocuklarda öksürüğün tedavisinde doğal tedavi yöntemlerini uygulamak çoğu zaman iyi gelmektedir. Kullanılacak ilaçların öksürüğü geçirirken pek çok zararı olduğu yönünde tereddüt eden ebeveynler doğal tedavi yöntemini kullanmayı tercih etmektedir. Doğal tedavi yöntemi ayrıca evde bulunan malzemelerle uygulanabilir olduğundan daha pratik olarak görüldüğünden tercih sebebi olmaktadır.

Çocuklarda öksürüğe iyi gelecek doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Elma: Bir adet elmanın kabuğu bu doğal tedavi yönteminin temel maddesi olacaktır. Bir elmanın kabuğu ve elma çekirdekleri bir kâseye konulur. Buna ilave olarak iki tane karanfil, bir tutam ıhlamur, beş damla limon ve bu karışımların her daim bulunan biraz tarçın ilave edilir. Bunların hepsi karıştırılıp bir buçuk su bardağı suyla kaynatıldıktan sonra bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, sıcak değil ılık tüketilmelidir. Çünkü sıcak tüketilen her şey boğazdaki bakterileri artıracaktır.
 2. Dut Pekmezi: Evde dut pekmezi varsa az malzemeleri bir karışımla öksürükten kurtulmak mümkündür. Üç tatlı kaşığı dut pekmezinin içerisine yarım çay kaşığı kadar karabiber ilave edilerek uygulandığında yarar sağlayacaktır.
 3. Ayva ve Ihlamur: Temel maddesi ayva ve ıhlamurdur. Kışın başlayan öksürüklere birebirdir. Bu karışımın avantajı, tadında bir acılık bulunmaması ve ayvanın lezzeti sayesinden çok güzel bir tada sahi olmadır. Bir tane ayva dilimlenir ve bir tutam ıhlamur ile kaynatılır. Kaynadıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Bu karışım da ılık tüketilmelidir.
 4. Zencefil ve Karanfil: Zencefil zaten boğaz ağrıları ve öksürük için en çok tavsiye edilen ürünlerdendir. Zencefil, karanfil ile karıştırıldığında zencefilin ağırlığını alarak ferahlık katmaktadır. Boğazdaki iltihapları çözerek balgamın sökülmesini sağlar ve tahrişi ortan kaldırır. Bir tatlı kaşı karanfilin içerisine dört adet karanfil katılır ve kaynatılır. Daha sonra içerisine bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilerek tedavi edilmesi sağlanabilir.
 5. Tuzlu Su ve Sirke: Tuzlu su ya da sirke ile yapılan gargara öksürüğün azaltılmasına etki edecektir. İki kaşık kaya tuzuyla biraz sirke ve yarım çay bardağı su karıştırılarak gargara yapılması boğazdaki bakterileri öldüreceğinden öksürüğü azaltacaktır.

ÖNEMLİ!!! HATTA ÇOK ÖNEMLİ!!! –Burada yazılan öneriler tıbbi tedavi yöntemi değildir ve uygulanmadan önce mutlaka doktor onayı alınması gerekmektedir. Kaş yapayım derken göz çıkartmamak her şeyden önce gelir ve bu bilgiler ışığında doktorunuza mutlaka danışmalı doktorunuzun onayı ile hareket etmelisiniz.

Çocuklarda Öksürük olmaması için neler yapılabilir?

Çocuklarda Öksürüğün tedavisinin kadar öksürük gelmesini engellemek daha önemlidir. Özellikle soğuk algınlığı ve nezleyle beraber gelen öksürüğün gelmesine engel olmak için sonbahar aylarında grip aşısı vurulabilir. Diğer önlemler ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Öksüren veya hastalanan kişilerin ağzını kapatarak hapşırması ya da öksürmesi gerekmektedir. Yapmıyorsa bu kişilerden uzak durulmalıdır.
 • Bol bol ılık su tüketilmelidir.
 • Öksürürken ya da hapşırırken peçete kullanılmalı ve eller sık sık yıkanmalıdır. Çocukların sürekli elinde olan oyuncaklarını ve onların en çok tuttuğu malzemeleri yıkamak da öksürüğün oluşmasını engelleyecektir.
 • Ortak kullanım alanlarını, lavabo, kapı kolları gibi alanları hijyenik tutmak gerekir.
 • Eller, mutlaka özellikle de öksürdükten sonra yıkanmalı; yemek yedikten, tuvalete girdikten ya da toplu ortamlara girildiğinde yıkanmalıdır.
 • Alerji durumunda, çocukların neye alerjisi varsa o alerjen durumlardan uzak tutulması gerekir. Mesela çocuğun bahar alerjisi varsa hastalığın sinyalleri geldiği zamanlarda ağaçların çok olduğu yerlerde bulundurulmaması gerekmekte ya da toza alerji durumu varsa çocuğun, tozlu ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir.Çocuklarda Öksürük Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Öksürük diye nitelendirilen durum aslında vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bazı zamanlarda vücudumuzda bulunan bakteriyel enfeksiyonlar buna sebep olduğu bazı zamanlarda ise yoğun dumana mağruz kaldığımız durumlarda genellikle öksürük görüldüğünü artık bilmekteyiz. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç durum var.

 1. Balgamlı öksürüklerde eğer balgam çıkarma yaşanıyorsa ve balgamın rengi şeffaftan sarıya ve oradanda yeşile doğru dönmeye başlıyorsa enfeksiyonun ilerlediğini gösterebilir. Bu durum artık bizi sınıra getiren durum olacaktır.
 2. Öksürük sırasında astım krizine benzer bir durum yaşanıyor yani çocuklarımızda nefes alma sorunları yaşanıyorsa
 3. Öksürme ile bazı zamanlarda tahriş olan boğaz bölgesinden sızıntı şeklinde kan gelebilmektedir. Fakat bu uzun sürmez. Eğer uzun sürme durumu varsa
 4. Öksürük sonrasında vücut oksijensiz kalabilmekte. Bu durumda bazı çocuklarda şok, havale geçirme şeklinde gözlemlenmektedir. Bu gibi durumların yaşanması takdirinde
 5. Öksürüğün normal şartlarda 72 saat içerisinde geçmesi veya çok seyrekleşmesi gerekir. Eğer artarak devam ediyor veya geçmiyorsa

Burada sayılan tüm nedenler öksürüğün sıkıntılı bir hal alabileceğini bize gösterebilmektedir. Bu durumlardan herhangi biri yaşanması takdirinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bazı öksürükle başlayan hastalıklar Örneğin boronşit yani akciğerlerde bulunan bronşların iltihaplanması durumu tedavi gerektiren bir durumdur. Gerekli tedavi alınmaması takdirinde hastlalık ilerleyip HafizanAllah zatürre veya vereme çevirme ihtimali de vardır. Bu sebeple zamanında yapılacak tedavi ve tıbbi yardım çok önemli olacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

4 thoughts on “Çocuklarda Öksürüğe ne iyi gelir? Neler Yapılabilir?

 1. Çocuğum devamlı öksürüyor. Geceleri özellikle hıcıltılı nefes ve balgamlı bir öksürük durumu var. Çok vakit kaybetmeden doktora götürdüm ve boronşit başlangıcı olduğu söyledi doktorumuz. Bir çok olabilecek sebep söyledi ve burada yazılan çocuklarda öksürük görülme nedenleri de doktorumuzun söylediği ile aynıydı nerdeyse. Önemli bir konu ve sakın hafife almayın arkadaşlar. Çocuklarımız bizim canlarımız ve onlar ah dese gerçekten yüreğimiz parçalanabiliyor. Güzel bilgilendirme yazınız içinde teşekkür ederim

 2. Çocuklarda görülen kuru öksürüğü yumuşatmak için genelde bal kullanıyorduk eskiden. Şimdilerde tabi o eski balları bulabilene helal olsun.

  1. bal alerjisi olabilen çocuklar var ve dikkatli kullanılması gerekli. Haklısınız 5 kavonoz bal x lira diye satılan ve tadı harici hiçbir özelliği bala benzemeyen bu ürünleri kullanmak çocuklarda öksürüğü yumuşatmak ve rahatlatmak yerine dahada azdırabilir. Doktorunuz en güvenli liman olacaktır her zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir