Çocuklarda Kızamık Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Kızamık Nedenleri ve Tedavisi

Kızamık; rübeola virüsüyle meydana gelen döküntülü ve bulaşıcı bir çocuk hastalığıdır. Kızamık sebepleri, belirtileri ve tedavisinde kolaylık sağlamak için yapılacaklar vb. gibi incelemek için insanların aklına takılan sorular üzerinden gitmek doğru olacaktır. Bu sorular genellikle şu şekildedir:

 • Çocuklarda Kızamık Nedenleri?
 • Çocuklarda Kızamık Belirtileri Nelerdir?
 • Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 • Kızamık Hastalığına Yakalanmış Çocuklarda Görülebilecek Diğer Hastalıklar Nelerdir?
 • Kızamık Hastalığının Tedavisi Nasıldır?
 • Kızamık Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 

Çocuklarda Kızamık Nedenleri?

Kızamığın hastalığına yakalanmanın temel faktörü olan rübeola virüsü çocukların öksürme ya da hapşırma durumundan yutak salgıları ile burun salgılarından çıkan damlacıkların püskürerek ağız yoluyla üst solunumu yollarıyla çocuğun mukozasına kaçmaktadır. Kızamık olan çocuklarında bu sebeplerden dolayı toplu ortamlara karışmaması gerekmektedir.

Rübeola ve Paramyxovirüs gibi virüslerin vücuda girmesi sonucunda bu hastalık yayılmaktadır. Bu virüsler vücuda artarak yayılmakta ve süreç içerisinde tüm vücudu sararak ortaya çıkmaktadır. Bu virüsler özellikle lenf dokusu içerisinde üremesini gerçekleştirmektedir. Lenf bezlerinde üredikten sonra buradan kana karışır ve kanda yayılmaya başlar. Bu sürecin olması bir haftayı geçebilir. Yani virüsün ilk vücuda yayılmasıyla kızamık hastalığı belirtileri hemen görülmez. Bu bir haftalık bir süreçtir. Kızamık hastalığı virüslerin vücuda bulaşmasından sonra adım adım çoğalmaktadır. Hastalığın on ikinci ya da on birinci günlerinde aşırı derecede bulaşıcı özelliğe sahip olmaktadır. Virüsün vücuda girdikten on beş gün sonra artık kızamık belirtileri görülmeye başlar. Kızamık hastalığının başlamasıyla vücutta döküntüler, ağız içinde ve yutak mukozasında beyaz lekeler, ateş, gözlerde kızarıklık, büyük kırmızı lekelerin vücutta artması gibi belirtiler görülmektedir. Kızamık hastalığının vücuda girmesinden on altıncı gününde artık virüsler vücuttan gitmeye başlar. Yalnız bu kızamığın bıraktığı kırmızı lekelerin hemen gideceği anlamına gelmemektedir. Öncelikle kızamık hastalığına neden virüsler kandan en son da idrardan atılmaktadır. Kandaki virüslerin gitmesiyle kızarıklıklar artık dökülmeye başlar ve bu lekelerin gitmesi virüsler vücuttan atılsa da biraz zaman alabilir.

Çocuklarda Kızamık  Belirtileri Nelerdir?

Kızamık hastalığının belirtileri dört evrede git gide daha da belirginleşerek ortaya çıkmaktadır. Bu dönemler:

Kuluçka dönemi: Kuluçka döneminde kızamık virüsleri vücuda girmiştir ve artık yayılmaya başlar. Bu dönemde henüz döküntüler yoktur. Bunun yanında ateş ya da çeşitli nedenler de çok görülmez. Bu dönemde virüsler vücutta ve kısa süre kanda yayılmaya devam eder. Kızamık hastalığına neden olan virüsler bir hafta kadar vücutta kalır ve bu süreçte sürekli olarak üreme yapar. Bir haftayı geçtikten virüsün yayılmasıyla çocuklarda, ara ara bir ateş yapar. Ağızda, ağız içinde yanak kenarlarında, damakta, diş etlerinin kenarlarında, boğaza giden yolda küçük beyaz lekeler görülebilir Ağız içerisinde, çeşitli yerlerde görülen bu lekelere “Koplik Lekeleri” denir. Bu şekilde bir isimle anılmasının nedeni, Koplik adındaki bir doktorun bu hastalığı bulan ilk kişi olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemdeki belirtiler arasında sadece ateş değil, çocukta halsizlik de gözlemlenebilmektedir. Kuluçka döneminde çocuk halsiz, uykusuz, huysuz, iştahsız, hapşırma, öksürme gibi rahatsızlık durumları olabilmektedir. Kuluçka döneminde kızamık hastalığı oldukça bulaşıcı durumdadır.

Bundan sonraki süreçte ateş zaman zaman azalır ama çocukta tekrar ateş görülmesi mümkündür. Döküntüler başlangıçta küçük pembe lekeler şeklindedir ve azar azardır. Daha sonra bu küçük pembe lekeler şişerek büyür ve birleşerek iri kırmızı lekelere dönüşmektedir. Büyüyen bu döküntüler birleşirken yüksek oranda ateş yükselir ve çocuğun genel durumu kötüleşerek halsizliği artar. Çocukta sürekli uyuma hissi ve bir yorgunluk baş gösterir. Gözlerde de kızarıklık ve halsizlik durumu görülür, bununla beraber gözlerde de sulanma meydana gelmektedir. Soğuk algınlığında olduğu gibi hapşırık ve öksürük rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkar. Çocuğun göğsünden hırıltılı bir ses gelebilmektedir. Daha küçük yaşlarda ise ishal görülebilmektedir. Fakat şöyle bir durum vardır ki eğer döküntülerden bazıları dökülüyorsa ateş de da hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Kırmızı lekelerin dökülmesiyle birlikte çocuktaki yorgunluk, halsizlik durumu kaybolacaktır ve böylece çocuk biraz daha ferahlayacaktır. Kabaran kırmızı lekelerin rengi dolar ve kabarcıklar inmeye başlar. Yalnız döküntüler bazen koparıldığında kalıcı lekeler iz bırakabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle lekeler koparılmamalı, zaten virüsler vücudu terk ettiğinde döküntüler yok olacaktır. Öncelikle yüz ve boyundaki lekeler dökülecektir.

Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızamık dünyanın her yerinde sıklıkla rastlanan döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık hastalığına neden olan virüs çok bulaşıcı ve çabuk üreyen bir virüs olsa da günümüzde kullanılan ilaçlara karşı direnci çok zayıf olabilmekte ve bu hastalıktan kurtulmak belirli bir süreç istese de tedavi sonucunda geçmesi mümkündür.

Kızamık hastalığının bulaşması mevcut olan bir kızamık hastasının hapşırıp öksürürken hatta konuşurken bile tükürük salgılarından dolayı kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Kızamığın bulaşması kızamık olan bir hastayla yan yana gelindiğinde geçmemesi imkânsızdır. Bu kadar kolay bulaşan bir hastalık olan kızamık, genellikle yazın görülmez bununla beraber en çok kışın görülmektedir. Çünkü kışın olan salgınlar nedeniyle kızamık hastalığına neden olan virüslerin yayılma alanı daha geniş olmaktadır.

Kızamığa neden olan virüsler öncelikle zayıf bir bünye aramaktadır. Özellikle çocuklar ve bebekler bu hastalığa yakalanmaktadır. Hatta bu hastalığı geçirmeyen çocuk yoktur, denebilir. Kızamık hastalığına yakalanmış çocukların bakımıyla ilgilenen kişilere bu yüzden bulaşmamaktadır. İlk söylendiğinde şaşırtıcı olan bu söylem şu şekilde açıklanabilir; insan vücudunun ilk kez bir virüsle karşılaştığındaki tepkisi ikinci kez karşılaştığındaki tepkiyle aynı olmamaktadır. İlk karşılaştığında bünye dayanamayıp hemen hastalığı kaparken, ikinci kez karşılaşıldığında hastalığa karşı daha dirençli olabilmektedir. İkinci kez bu virüsle karşılaşan vücut, bu virüsü daha dirençli bir şekilde karşılayacaktır. Annelerini emen çocukların kızamık virüslerine ya da başka hastalıklara karşı dirençli olmasının nedeni de annenin yaşantısı boyunca karşılaştığı virüslerle daha önce karşılaşması sonucunda vücudun buna karşı bir savunma oluşturmasıyla ilgilidir.

Eğer çocuğun vücuduna gire virüsler çok dirençliyse hastalık tekrar çocuğa bulaşabilir ve hastalık birkaç yıl sonra yeniden tekrarlanabilir. Virüsün olduğu bir yere girildiğinde, bağışıklığı olmayan çocuklar hastalanabilir ve bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır.

 

Kızamık Hastalığına Yakalanmış Çocuklarda Görülebilecek Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Hastalıkların pek çoğundan sonra da bu hastalığın bıraktığı hasarlar sonucunda çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Kızamık hastalığını atlatan çocuklarda da çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir. Kızamıktan sonra çocuklar orta kulak iltihabı, üst solunum yolları enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonları, zatürre, beyin zarı iltihabı gibi pek çok hastalık geçirebilmektedir. Bunlardan en çok görüleni ise solunum sistemiyle ilgili olan rahatsızlıklardır.  Genellikle bakteri kökenli akciğer iltihapları döküntülerin ortaya çıktığı dönemlerde ya da kızarıklıkların dökülmeye başladığı dönemlerde görülmektedir. Görülen bütün bu hastalıkların temel sebebi kızamık hastalığına neden olan virüslerin kalıntılarıyla ve vücutta bıraktığı hasarla ilgilidir. Böyle durumlarda bazı akciğer hastalıklarının tedavisi çocuklarda çok zor geçmektedir.


Burada sayılan hastalıklar arasında, günümüzde de sıklıkla rastlanan beyin iltihabıdır ki bunun tedavisi çok güçtür. Beyin iltihabı iki yaşındaki bebeklerden on yaşındaki bebeklere kadar görülebilmektedir. Beyin iltihabı rahatsızlıkları şiddetli ateşe ve yüksek ateşten kaynaklı bir havaleye dönüşebilir. Bu durum, kızamık evresinde de meydana gelebilir ve çocukta çok ciddi hasarlar bırakabileceğinden çok önemsenmelidir.

Kızamık Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kızamık hastalığına neden olan virüsleri yok eden özel bir ilaç yoktur. Yalnızca hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlayan bazı tedavi yöntemleri vardır ve bunlar uygulanır.

 1. Kızamıkla beraber görülen ateş için ateş düşürücüler kullanılabilir.
 2. Gözlerdeki kızarıklıkları gidermek için borik asitle gözler temizlenebilir.
 3. Kızamığa eşlik eden bir boğaz ağrısı varsa boğazı rahatlatacak nemlendirici yöntemler kullanılabilir.
 4. Bol su tüketmek de bu virüsü vücuttan atmak için oldukça önemlidir.
 5. Kızamıkla görülecek olan ishal için de yine bol su içmek işe yarayacaktır.
 6. Hasta olan çocuk, toplum içine karıştırılmadan evde özenle bakılmalı dinlendirilmelidir.
 7. Çocuğa vitamini bol besinler verilmeli, çocuğun meyve sebze yemesi sağlanmalıdır.
 8. Özellikle A vitamini verilmesi bu süreçte vücudun direncini artırarak hastalığın daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır.
 9. Bunların yanında birkaç tane zeytin yaprağının vücuda sürülmesi ve bulunulan odadaki ışığın azaltılması da bu hastalığın rahat bir şekilde atlatılmasını sağlayacaktır.

Bu listede geçenler doktorlarımız tarafından uygulanan en bilinen şeylerdir. Unutmamak gerekirli kızamık hastalığı ciddi bir hastalıktır ve teşhisi gerekli testler tarafından yapılarak konulması gereklidir. Hiçbir ilaç birbirine benzemez İsmaile faydalı gelen bir ilaç Batuhanda ölümcül bir etki bırakabilir. Bu konu ile ilgili en ufak şüpheniz varsa mutlaka doktora gitmeli doktorlarınızın uygun gördüğü şekilde tedavi sürecine başlamalısınız. Burada yazılan bilgiler tedavi yöntemi değil fikir amaçlıdır. Uygulamadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız.

Kızamık Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Salgın olduğu bazı dönemler ülkemizde yaşanmaktadır. Bu dönemlerde bu salgınlardan uzak durma kızamık hastalığına neden olan virüslerden korunmayı da sağlayacaktır. Kızamık aşısı olmak kızamıktan korunmanın en etkili yoludur. Eğer kişilerde alerjik bir durum yoksa mutlaka uygun dozda bu kızamık aşını olmalıdırlar. Önceden kızamık aşısı çok yaygın değilken günümüzde, okullarda belirlenen aşı günleri sayesinde tüm çocukların kızamık aşısı olması sağlanmaktadır. Bunun yanın sıra yurt dışı seyahatlerinden önce de kızamık aşısı yaptırılmaktadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir