Çocuklarda karın ağrısı nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda karın ağrısı nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarımızda en fazla görülen rahatsızlıklardan biriside çocuklarda karın ağrısıdır. Uzmanların yorumları ve açıklamalarında çoğunlukla karın ağrısının bir hastalık değil bir belirti olduğu söylenmektedir. Çocuklarımızın yaşlarına göre karın ağrısı sebebi farklılık gösterebilir. Küçük bebeklerde basit bir kolit karın ağrısına sebep olabilirken aynı ağrıya bağırsak düğümlenmesi gibi ciddi sorunda neden olabilir. Genel olarak inceleyecek olursak

Yazı içeriği :


Çocuklarda karın ağrısı nedenleri

Çocuğumuzun genelde yaş dönemlerine göre değişkenlik gösteren bu karın ağrısı nedenlerini yaş guruplarına göre ayrı ayrı inceleyecek olursak

Bebeklerde Karın Ağrısı Nedenleri (0-36 aylık)

 • Süt Emme çağında olan bebeklerimiz genellikle anne sütüne bağlı bir gazlanmadan dolayı karın ağrısı yaşamaktadır. Eğer Gün içerisinde anne mercimek çorbası benzeri bir gaz yapıcı besin tüketti ise mutlaka o gaz yapıcı özellik sütü vesilesi ile bebeğe de geçecektir. Buda bebeklerde karın şişmesi olarak gözlemlenecek ve bu şişlikten dolayı bebeğiniz karın ağrısı yaşayacaktır.
 • Soğuk veya esintili yerlerde dünyamıza adapte olmayan bu mahsumlar çok fazla etkilenmektedir. Eğer özellikle bel altı bölgesinden tesir eden bir soğuk alması durumunda bebeklerimiz de karın şişliği ve karın sertleşmesi olarak bu durumu gözlemleyebiliriz.
 • Enfeksiyonel rahatsızlıklardan dolayı da bebeklerde karın ağrısı, bebeklerde karın şişliği görülebilir. Örneğin Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları konumuza göz atacak olursanız bu üreyen enfeksiyonların karın ağrısına sebep olduğunu sizlerde görebilirsiniz.
 • Eğer uykusundan ağrı ile uyanıyorsa bu durum medikal müdahale gerektiren bir durum olabilir. Bağırsak düğümlenmesi gibi durumlar nadiren de olsa bebeklerde de görülebilmektedir. 

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri (4-7 yaş)

 • Genellikle en fazla betona oturma veya ayaklarını soğuktan korumadığı için karın ağrısı oluşmaktadır. Bebeklerimizin aksine bu yaş çocukları genelde sıkıntılarını dile getirebildiklerinden karın ağrısı teşhislerini kendileri söyleyebilmektedir.
 • Gazlı yiyecekler tüketimi bu yaş çocuklarında karın ağrısına sebep olabilir
 • Gıda zehirlenmeleri olarak bilinen bazı durumlarda da çocuklarda karın ağrısı görülebilmektedir.
 • Kabızlık durumunda kendini gösterebilen karın ağrısı çocuğun büyük tuvalete çıkamayışında ortaya çıkmaktadır.
 • Kız çocuklarında yumurtalık diye nitelendirilen bölge karın içerisindedir. Bu karın ağrısı sebebi apandisitte olabilmektedir. Erkek çocuklarda ise bu apandisit bölgesi biraz daha karın altında ve sağ tarafa yakın yerdedir
 • Enfeksiyon bu yaşlarda görülebilir. Bağırsak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlarda çocuklarda karın ağrısı sebepleri arasındadır
 • Bağırsak düğümlenmelerine benzer durumlardan dolayı geçmek bilmeyen bir karın ağrısı çocuklarımız yaşayabilir.

 

Büyük Yaş Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri (8-12 Yaş)

 • Genel olarak baktığınızda 4-7 yaş dönemine ait olan durumlardan dolayı karın ağrısı gözlemlenebilmektedir.
 • Bu yaş çocuklarında en fazla görülen apandisit şüpheleri olmaktadır.
 • Okul çağı çocukları olarak ta bilinen +7 yaş çocukları gün içerisinde çok hareketlidir ve bu harekete bağlı düşme, yaralanma gibi durumlar da çocuklarda karın ağrısı nedenleri arasına girmektedir.

Çoçuklarda karın ağrısı nasıl geçer?

Çocuklarımızda görülen karın ağrısı az önce de belirttiğim gibi aslında bir hastalık değil belirtidir. Karın ağrısı nedenlerini bilip ortadan kaldırdığımız zaman yani örneğin çocuğumuz soğuk almaya müsait şekilde dolaşıyorsa onu giyindirdiğimizde kısmen doğal koruma yöntemlerini uygulamış oluruz. Buna benzer şekilde doğru beslenmesini sağlattığımız zamanda da gerekli doğal tedbirleri almış oluruz.

çoçuklarda karın agrısı bitkisel tedavisi

Aslında tedavi olarak değilde faydalı olabilecekler şeklinde konuya bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Peki bu basit yöntemler ile karın ağrısına neler iyi gelebilir.

 • Eğer çocuğumuzda bala karşı alerjik bir reaksiyon yok ise ballı ılık su verebiliriz. Bu çocuklarda bağırsakları harekete geçirebilecek en güzel yöntemlerden birisidir.
 • Rezene çayları sakinleştirici ve gaz attırıcı özelliğinden dolayı karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sıcağa yakın limon suyu da toksin atıcı etkisi sayesinde çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Ev yapımı yoğurt yedirdiğiniz zaman içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde çocuğunuz rahatlayabilir. Tamamen sağlıklı olan bu yoğurt yöntemi ile rezene çayını bende çocuğumun karnı ağrıdığı zamanlarda kullanmaktayım. 

Çoçuklarda Karın Agrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

 • Eğer 8 saat ve üzeri ağrı dinmiyorsa
 • Çocuğunuzda kusma tazyikli şekilde ise
 • Soluk ve halsiz düşmüş ise
 • apandisit bölgesinde şişme olduysa
 • Şok, baygınlık durumları olduysa

vakit kaybetmeksizin bir uzmana danışmalısınız. Bu saydığım belirtiler arkalarında çok ağır nedenler taşıyabilmektedir. Konunun Muhattabı olan uzman doktorlarımız en doğru teşhisi koyacaklarından şüpheniz olmasın

çoçuklarda karın agrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

Karın ağrısı konusu basit bir konu değildir. Altında yatan sebebi bizler bilemeyiz. Allah’ın bizlere emanetlerine en iyi şekilde sahip çıkabilmek adına bu konunun en doğru muhatapları doktorlarımızdır. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra sizlere en doğru tedavi şeklini önerecekler eğer gerek görmeleri durumunda ise ( çok istisnai bir durum ama yaşayanları var Örneğin Bağırsak düğümlenmeleri benzeri) Cerrahi müdahalelerde bulunup sizi daha büyük derlerden kurtarabilirler. Yukarıda yazmış olduğumuz tüm yazılar asla bir tedavi yöntemi olamazlar. Geçici rahatlatıcı etkileri olmuş olsa da mutlaka kullanmadan önce uzmandan tavsiye almalısınız.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir