Çocuklarda D Vitamini Eksikliği belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği belirtileri ve Tedavisi

Özellikle kış aylarında çok daha fazla ön planda tutulan d vitamini çocuklarımızın gerek bedensel gerekse zihinsel gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir. Prof. Dr Canan KARATAY hocamız d vitaminini vitamin değil bir hormon olarak nitelendirmektedir. Bunun altında yatan en büyük sebebi vücudumuzun d vitamini üretmesidir. Diğer vitaminleri vücut dışarıdan alırken özellikle d vitamini üretmektedir. Bu hormonun vücutta üretilebilmesi için ultraviyole ışınlarına yani güneşe ihtiyacı vardır. Gelin D vitamini ile ilgili ihtiyacımız olan tüm bilgileri öğrenelim

Çocuklarda D Vitamininin vücut için önemi

D vitamini yetişkin insanlarda tüm yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan temel hormonlardan birisidir. Bu temel hormon bedensel ve zihinsel gelişimin en yüksek safhasında olan çocuklarımızda dahada önemlidir. Genel olarak D vitamininin vücut için önemine bakacak olursak

 • Yapımızda bulunan en küçük canlıların yani hücrelerin güçlenmesinde aktif rol oynar
 • Hastalıklarla savaşma bakımından en temel noktada olan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde aktif rol oynar. Bu rolü sebebiyle d vitamini seviyesi normal sayılan insanların vücut dirençleri oldukça yüksektir. Özellikle kış aylarında çok fazla hastalanmayan insanlarda yüksek sayılabilecek d vitamini oranı gözlemlenebilir.
 • Tüm adele ve kas sistemlerinde aktif rol oynar.
 • Troid hormonları başta olmak üzere diğer tüm hormonların yapısında aktif rol oynar
 • D vitamini eksikliğinde birçok kas eklem hatta kemik rahatsızlıkları görülebilmektedir.
 • Özellikle hamile bayanlar ve doğmamış bebekler için  d vitamini hayati öneme sahiptir. Bebeklerde yeni doğan sarılığı görülmesi durumunda onlara ultraviyole ışınları verildiği dolayısıyla d vitamini verilerek tedavi edildiğini Canan hocamız belirterek hayati önemi bir sefer daha hatırlatıyor. Hamile bayanlar yeni doğan sarılığı ihtimalini ortadan kaldırmak için bol bol güneş ışığı alması gerektiğini hocamız ayrıca ifade etmektedirÇocuklarda d vitamini nasıl yükseltilebilir

Yazımızın hemen başında belirttiğimiz gibi d vitaminin ana kaynağı güneş ışınlarıdır. Ekvatorun üst kısımı yani kuzey yarım kürede  ve özellikle 4 mevsim gören bir ülkede yaşadığımızdan dolayı güneş ışınları yaz aylarında gayet güzel d vitamini kaynağı olacaktır. Çocuklarda d vitamini eksikliği son zamanlarda çok fazla görülmektedir. Bunun en temel nedeni ise güneş almamız gereken yerlerde çocuklarımızı evlerimize kapatıyoruz veya kreşlerde güneşin en faydalı olduğu zamanlarda onları mahrum bırakıyoruz. 1980lerin başında yaşayan bir çocukta d vitamini eksikliği neredeyse yok denecek kadar az durumdayken günümüzde ise bu rahatsızlığı neredeyse tüm çocuklar yaşamaktadır.

Çocuğunuzu Lütfen güneşten mahrum bırakmayın. Hani bi tatilde 5-10 gün deniz kıyısında ona bu ihtiyacını karşılayabilirim diye düşünüyorsanız gerçekten yanılırsınız. Yılın tüm günlerinde hamur işi yeyip sadece 10 gün et yiyerek doğru beslendiğini düşünmeye benzer tamamen bu yaklaşım. Farklı bir örnek teşbihte hata olmaz denilir lakin bu önem açısından güzel bir benzetme olacaktır. Hayvanlarda kedi köpekleri özellikle ele alırsak post üzerindeki tüyleri ile güneş ışığından istifade ederek d vitamini üretirler. Sokak hayvanları gün içerisinde güneşten bol bol istifade ettiği için kolay hastalanmazlar. Ev kedileri veya köpekleri de veterinerden çıkmazlar. Özetle  Gün içerisinde herhangi bir güneş alerjisi yoksa en az 20 dakika -40 dakika güneş ışınları almasını çocuklarınıza sağlatın. Gölgenizin en kısa olduğu zaman yani güneşin en tepede olduğu zaman Canan hocamızın ifadesiyle güneşin en faydalı olduğu zamandır. Bu zamanlardan 20 dakika istifade etmeniz durumunda (herhangi bir koruyucu losyon sürmeden) vücudunuzda 25 ile 50 bin ünite kadar d vitamini üretilmektedir. Sabah 11e kadar veya akşam 5 ten sonra güneşlenin tavsiyesi veren doktorların aksine canan hocamız güneş ışınlarının yatay olarak süzülerek gelmesinden vücudun faydalanamayacağını ifade etmektedir. Dikey vaziyette gelen güneş ışınları çocuklarımıza ve bizlere en faydalı ışınlardır. Hocamız sürdüğümüz losyonların güneş kremlerinin bu ışınları deri ile almamızı engellediğini de ayrıca belirtmektedir.

Omega-3 ve diğer besin takviyeleri ile de ayrıca d vitamini yükseltilebilir. Hayvansal proteinin olduğu ürünlerde d vitamini de bulunmaktadır. Sindirim sistemimiz bu vitaminden istifade edebilir fakat ana fabrikası bu işin tamamen güneştir.


Çocuklarda d vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar

 • En başta bağırsak florası sağlıklı çalışmaz
 • Kemik gelişimi ya yavaşlar yada kemik hastalıkları ortaya çıkabilir
 • Karaciğer gelişimi olumsuz etkilenerek çeşitli deri hastalıkları ortaya çıkabilir
 • Hormonel bozukluklar meydana gelebilir ( Tip 2 diyabet, triod hastalıkları gibi)
 • Kaslarda güçsüzlük ve takibindede halsizlik görülebilir
 • İştahsızlık
 • Çok sık hastalanma şeklinde görülebilmektedir. Bu listeyi inanın 100ün üzerine çıkartabilirim. Hayatımızın en önemli yapı taşlarından biri olan d vitamini eksikliği her zaman sorun olmaya devam edecektir.

Çocuklarda d vitamini eksikliği tedavisi

Özellikle karaciğerde üretilen hormonlar ve insulin hormonu olarak pangreasta üretilen hormonlar başta olmak üzere birçok hormonun üretilmesinde aktif rol oynayan D vitamini ; gerekli tetkiklerin yapılması sonucu vücudumuzda ne kadar bulunduğunu öğrenmemiz gerekmektedir. Uzman doktor nezaretinde yapılan bazı testler ışığında doktorunuz ampul veya dışardan farklı ilaçlarla bu eksikliği giderebilecek çözümler size sunabilir. D vitamini eksikliği vücudun tüm dengesini sarsabilecek, yapısını baştan başa bozabilecek bir etmendir. Bu konuda işin ehli olan doktorların haricinde sunulan tıbbi tedavilere sakın aldanmayın.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir