Çocuklarda ayak ağrısı neden olur? Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

Çocuklarda ayak ağrısı neden olur? Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

12 yaş altı çocuklarda çok fazla görülen ayak ağrısı bazı durumlarda oldukça ağrılı geçebilmektedir. Ayak ağrısı nedenleri ve nasıl geçer konusunda ailelerin bazıları tedirginlikler yaşayabilmektedir. Uzman yazılarının çoğunda çocukların büyüme dönemlerinde görülebilen ayak ağrıları genellikle büyümeye istinaden olduğu ele alınmıştır. Fakat bazı uzmanların yazılarında ise çocuklarda görülen ayak ağrılarının bazı hastalıkların habercisi olabileceği konusu da ayrıca vurgulanmıştır.

Çocuklarda ayak ağrısı nedenleri ağrının görülme şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuyu kısaca ve maddeler halinde ele alacak olursak

Çocuklarda ayak ağrısı nedenleri

 1. Büyümeden kaynaklı nedenler
 2. Oyunlar sırasında düşüp çarpmalar
 3. Ani hareketler yapmak
 4. Uzun süreli ağır koşular ( Yokuş yukarı koşma gibi)
 5. Aşil tendonu olabilir
 6. Bazı kemik timör türevleri
 7. Eklem iltihaplanması
 8. Bazı romatizmal ağrılar

Genel olarak çocuklarda görülen ayak ağrısının en büyük nedenleri arasında büyümeden kaynaklı nedenler gelmektedir. Çocuklarda ayak ağrısı nasıl geçer konusuna bakacak olursak genellikle büyümeden kaynaklı nedenlerden ise basit masajlar ile kolayca ağrı rahatlatılabilir. Fakat masaj ile geçmeyen ağrılar büyüme kaynaklı olmayabilir. Bu durumda düşüp çarpmalar gözlemlenir ve eğer bu da yoksa diğer maddeler devreye girmektedir.

Ayak ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabı ise ortopedi polikliniği bu bölüm ile alakalı şikayetlerde gidilebilecek ilk yerdir. Uzun süreli geçmeyen ayak ağrılarında mutlaka bir uzmana görülmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda hastalık belirtileri olarak karşımıza çıkabilen ayak ağrıları, hafife alınamayacak kadar önemli hastalıkları bize işaret ediyor olabilmektedir.

Çocuklarda Ayak Ağrıları Ne Zaman Tehlikelidir

Herhangi bir çarpma durumu olmaksızın çocuklarda ayak ağrıları bazen tehlike oluşturabilmektedir. Bu durumlar şu şekildedir

 1.  Ağrı masajlar ile geçmediyse
 2. Çocuğunuzun yürümesine engel oluyorsa
 3. Yürüyüşünde bir aksama varsa
 4. Fiziksel aktivite kayıpları varsa
 5. Şişmeler gözlemleniyorsa
 6. Ağrı ateşlenme yaptıysa
 7. Eklem bölgesinde şişmeler gözlemleniyorsa
 8. Halsizlik benzeri durumlar ağrı ile yaşanıyorsa
 9. İştahsızlık oluşturduysa


Genel olarak bu gibi durumlardan bir veya birkaçı gözlemlenirse vakit kaybetmeden bir uzmana görülmenizde fayda olacaktır. Altında yatan neden bir hastalığın belirtisi olabilir. Çocuklarda ayak ağrıları genelde masaj sonrasında hafifler ve gece uykusu ile vücut dinleneceğinden dolayı sabah geçmiş olur. Hastalık sebebi ile oluşan ağrılar gece ateşlenmesi ve uykudan uyandırma gibi belirtiler de gösterebilir. En doğru olan ise işi ehline yani doktorlara bırakmak olacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir