Çocuğum Çok Halsiz Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Çok Halsiz Ne Yapmalıyım?

Çocuklarımız genel olarak hareketli olurlar, yorulmazlar ve enerjileri hiç bitmez. Aileler çoğu zaman bu fazla enerjiden oldukça yorgun düşerler. Anne babanın iş hayatı yoğunluğu, ev düzeninin sağlanması, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek endişelerinden gün içinde çoğunlukla yorgun düşmektedir. Fakat çocuklar çoğu zaman bunun tam tersi gün içinde ve akşamları oldukça hareketli olurlar ve sürekli oyun oynamak isterler. Aileler her ne kadar gün içerisinde yorgun düşmüş olursa olsun bunun aksine çocuklar gün içerisinde ne kadar hareket ederlerse etsinler daha geç, daha zor yorgun düşerler. Bu durum oldukça normaldir. Çocukların enerjisi hem büyüme aşamasında olduklarından hem anne baba özleminden dolayı kolay tükenmemektedir. Fakat bazen anne babalar çocuklarının enerjisinin olmadığını, halsiz olduğunu gözlemler. Peki çocukların halsiz olması, enerjik olmaması normal bir durum mudur?

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Çocuklarda okul, oyun, fazla aktivite dolayısıyla yorgunluklar görülebilmektedir. Bu durum arada yaşanıyor uzun sürmüyorsa tamamen normaldir. Çocuklar uykuları, dinlenme süreçleri ile bu tür yorgunluklarını kolaylıkla atabilmektedirler.

Günümüzde, teknolojinin günlük yaşamımızda yoğun kullanımıyla birlikte, çocuklar daha az hareke gerektiren aktivitelere daha yatkın olabilmektedirler. Bu hareketsiz kalma durumu bir alışkanlığa döndüğünde çocuğunuz gün içerisinde daha fazla hareket eden bir çocuğa göre daha çabuk yorulmaya başlar. Bilgisayar başında uzun süreler geçirmek, uzun süre televizyon izlemek çocuğunuzun sağlığı için oldukça olumsuz bir durumdur. Hareketsiz durması sizin için anlık olarak fayda sağlasa bile gelecek yaşamında halsizlik, tembellik, çabuk yorulma gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bir başka etken de çocuğunuzun yoğun okul performansıdır. Çocuğunuz okuldan geldiğinde çok yorgun, halsiz oluyor ve hiçbir şey yapmaya hali kalmıyorsa okul ortamını ve ders işleniş şeklini kesinlikle yakından izlemeniz gerekmektedir. Eğitim öğretim hayatı oldukça önemli olsa da çocuğa kapasitesinden fazla yüklenilmesi hiçbir fayda sağlamayacağı gibi zararları olacaktır. Bunun tam tersi olarak çocuğunuz evde çok yorulur ve dinlenme süreci geçirmeden okula gitmesi gerekirse de okul performansı oldukça kötü etkilenebilir.

Çocuğunuz beslenmesine dikkat etmelisiniz. Çocuklar genelde güzel görünen, daha lezzetli buldukları hamburger, köfte, dondurma, tatlı içecekler gibi şeylere yönelirler. Bunları çocuğunuza tamamen yasaklamak çok mantıklı değildir fakat kesinlikle kısıtlamanız gerekmektedir. Çocuğunuzun gün içerisinde gerekli besinleri alması gerekmektedir. Bunun için çocuğunuzun yediklerine dikkat etmeli ve onun sağlığına daha yararlı olacak yiyecekleri tüketmesini sağlamalısınız.

Halsizlik Hastalık Belirtisi Olabilir Mi?

Çocuğunuzda görülen halsizlik sadece gün içindeki yorgunluğundan kaynaklanmayabilir. Birçok hastalığın ön belirtisi halsizliktir. Örneğin grip olan, soğuk algınlığı yaşayan, üst solunum yolu hastalığı olan çocuklarda başlangıç belirtisi olarak halsizlik görülebilmektedir. Bunun dışında daha küçük ya da daha büyük hastalıkların belirtisi halsizlik olabilmektedir. Çocuğunuz birkaç günden fazladır halsizse, yorgunluk, halsizlik için bir sebep olmamasına karşın halsizse doktora başvurmalısınız.


Kansızlık; çocuklarda sıklıkla görülebilen bir durum olan kansızlık sebebiyle de çocuğunuz yorgun ve halsiz olabilir. Kansızlığın tedavi edilmesi gerektiğinden kesinlikle doktora başvurulması gereken durumlardandır.

Çocuğumu Halsizlikten Nasıl Koruyabilirim?

  • Çocuğunuzun hayatını düzenli yaşamasını sağlayın. Uyku saati, yemek saati gibi belirli saatler ile çocuğunuzun yaşamını düzene sokabilirsiniz.
  • Gün içerisinde hareket etmesini sağlayın. Sadece telefon veya televizyona bağlı kalmasını engelleyin. Eğer çocuğunuz bütün gün telefona ya da televizyona bağımlı kalırsa hareket kabiliyeti azalacak ve zamanla daha halsiz ve daha çabuk yorulan biri haline gelecektir.
  • Yemekleri düzenli yemesini sağlayın. Faydalı besinler, sebzeler tüketmeye teşvik edin, zararlı yiyeceklerden olabildiğince uzak tutun fakat yasaklamayın.
  • Eğer bu önlemlere rağmen çocuğunuzun halsizliği geçmiyorsa gecikmeden doktora başvurun.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir