Bronşit Nedenleri ve Bronşite İyi Gelen Besinler

Bronşit Nedenleri ve Bronşite İyi Gelen Besinler

Bronşit bir alt solunum yolu hastalığıdır ancak bronşitin ne olduğunu açıklamadan önce kabaca bir tasvir yapmak istiyorum.
Akciğerlerin aslında süngere benzetebiliriz, organ olarak ve bu süngerin delikli kısmı havayollarımız delikli olmayan ve daha kompakt olan kısmı da gaz alışverişinin olduğu ya da damarların ve hava geçişin sağlandığı dokuların bulunduğu yeri simgeler. Bronşit bu havayolları’nın bir alt solunum yolu enfeksiyonudur daha çok viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarla ortaya çıkan ve dönem dönem toplum içinde salgınlarla görülen, “onda vardı bende de oldu” diye duyduğumuz öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunuma giden bir süreçtir.

Bronşit dendiği zaman şu ayrımı da yapmak önemli: Bronşit, Akut ve Kronik Bronşit olmak üzere ikiye ayrılıyor ve akut bronşit dediğimiz kısa sürede döngüsünü tamamlayıp az önce belirttiğimiz gibi bakteri ya da virüslerin yol açtığı bir enfeksiyon tablosudur ve o süreçte doğru tedavi ile geçip giden bir tablodur.

Kronik Bronşit belirtileri

Kronik bronşit ise halk arasında zaman zaman kavram kargaşasına da yol açan Astım Bronşit, Kronik Bronşit gibi ifadelere de yol açan kronik bronşit tablosu daha çok sigara içen kişilerde gördüğümüz ve “Müzmin tıkayıcı akciğer hastalığı” ya da “KOAH” diye tabir ettiğimiz hastalık grubunu bir alt tablosudur. Dolayısıyla Kronik bronşitte de bir alt solunum yolu hastalığı söz konusudur ama bu daha kronik bir sürece yayılmıştır. Kişinin özellikle sigara içmesine ya da diğer faktörleri sayacak olursak bunun içinde kirli hava vardır ya da kişinin yaşadığı bölge sebebiyle maruz kaldı bir takım etkenler vardır dolayısıyla da devam eden Kronik bir süreçtir, dönem dönem baskılanır, kişi Hele ki bununla ilgili hava yolu açıcı tedavi alıyorsa ve takipte ise bu ataksız dönemler daha uzundur ama ataklar Olduğunda biz bunu Kronik bronşitin akut alevlenmesi gibi kabul eder ve o akut alevlenme yi tedavi ederiz işte o nokta karışıklığa yol açabilir ve “bronşit olmuşum” diyebiliyor kişi ama orada yaş önemli Sigara içmek önemli, daha önceye ait bu tür atakların olup olmaması önemli.

Bronşitten nasıl korunabiliriz?

Korunma ile ilgili yapmamız gereken aynı nezle de ve Gripte ya da zatürre de söylediğimiz gibi mutlaka hijyen. Bronşitte hava kirliliği ve tütün kullanımın zararlı etkileri olduğunu bildiğimizden olabildiğince bu etkenlerden uzak durmalıyız.  Ayrıca öksürürken ağzımızı kapamak, ağzımızı kaparken elimizle değil de kolumuzu kullanmak. Eğer yanlışlıkla elimizi kullandıysak mutlaka elimizi yıkamak. Bu tür rahatsızlıkların daha yaygın olduğu mevsimlerdeysek genel olarak kendinizi korumak adına kullanabiliriz çünkü dışarıda ister istemez biryerlere dokunuyoruz, kapı kollarına, merdiven kenarlarına ya da paraya, cep telefonlarına o sebeple de hasta olan için de hasta olmayan ama olmak da istemeyen için de söyleyeceğimiz en önemli şey temizlik ve hijyen. Bu kurallarda akciğer salgısını ya da üst solunum yolu salgısının kontrolsüz bir şekilde havaya salınmasını engellemek önemli. Eğer yakın çevremizde Kronik hastalığı olan ya da belli bir yaşın üstünde ya da belli bir yaşın altında Bebekler ve ileri yaştakiler varsa mutlaka aktif hasta olan kişinin maske takarak diğerlerini korumaya yardımcı olması gibi önlemler alınabilir.

Peki Bronşite iyi gelen gıdalar nelerdir?

İlk olarak Beta Karoten içeren gıdalar tüketilebilir. Halk arasında sadece havuçta bulunduğunu ve sadece göz sağlığında faydalı olduğu bilinir oysaki meyve ve sebzelere turuncu rengi veren karoten birçok meyve ve sebzede de bulunur. Tüketildiğinde A vitaminine dönüşen Beta Karoten Akciğerleri güçlendirir ve KOAH gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

Beta Karoten içeren gıdalar ise

  • Tatlı patates
  • Kayısı
  • Kırmızı Dolma Biberi
  • Bal kabağı
  • Havuç

gıdalarında bulunur.

İhtiyaç duyduğumuz diğer bir vitamin ise B vitaminidir. Solunum sistemine iyi gelen B vitamini Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Yeşil sebzelerde bulunan “folat” bronşit ve astıma iyi gelmektedir.

Bronşite iyi gelen diğer gıdalar ise zencefil, sarımsak, yeşil çay olarak sıralanabilir.

Onur ÇOLAK

One thought on “Bronşit Nedenleri ve Bronşite İyi Gelen Besinler

  1. Bu bronşit ilk başlarda geçecek gibi bir hastalık gözükse de aslında çok tehlikelidir. Zaman içerisinde çocuğum fazlasıyla öksürmeye başladı. Bal limon karabiber gibi karışımları uygulayıp tatbik ettim. Fakat pek bir faydasını göremedim. Doktora gittiğimizde antibiyotik kullanımına başladık. Çocuklarda genelde balgam çıkartma sorunu çok fazla görülüyor. Yetişkinler gibi rahat çıkartamıyorlar. Atılmadığı zamanda ciğerlerde mutlaka birikme yapıyor. Açıkçası uzman bir doktor tarafından tıbbi müdahale yapılmalıdır die düşünmekteyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir