Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri ve Nasıl Yüksek Ateş Geçer

Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri ve Nasıl Yüksek Ateş Geçer

İnsanların bünyesinde oluşan yüksek ateşin en belirgin nedenlerinden birisi vücutta oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyona karşı vucudumuzun göstermiş olduğu bu direnç mekanizmasının sonucu olarak vücudumuzda ısı yükselmeleri meydana gelmektedir. Kısa süreli ateşlenme aslında çoğu zaman olabilmektedir. Bazen farkına bile varmadan geçirdiğimiz zamanlarımız olmuştur. Fakat uzun süreli düşmeyen ateşler bazı tehlikelerin sinyalini bizlere verebilir. Söz konusu bizim yavrularımız olduğunda ise anne ve babalar olarak tedirgin olmaya ve panik yapmaya başlarız. Çocuklarda yüksek ateş nedenleri ve bebeklerde yüksek ateş nedenleri birbirine yakın olsa da biraz daha farklı sebepleri olabilir.

bebeklerde ateş nasıl anlaşılır (bebeklerde ateş belirtileri)

Bebeklerde ateşlenme başladıysa ilk olarak dokunsal yöntemle bu durum tespit edilir. Yani dudağınızla veya elinizle onun kafa bölgesine temas ettiğinizde size ısı seviyesi yüksel geliyorsa artık teknik cihazlar ile ölçüm yapma zamanınız gelmiş demektir. Bebeklerde genel anlamda 36-37,5 seviyeleri normal ateş seviyeleridir. 38 derece biraz ateşli olduğunu gösterir fakat 39 ve üzeri ateşlerde artık vücudunda bir enfeksiyon durumu olduğunu bize göstermektedir. Bebeklerde genellikle koltuk altı , makat bölgesi ve baş bölgelerinden ölçüm yapılır. Vücut ateşi yüksek olmayan bebeklerde bazı zamanlarda kafa ateşi yüksek olabilmektedir. Bazı ateşlenmelerde bebeklerde ve çocuklarda kusmalar da görülebilir. Kusmuğu mukuslu ve kokulu olma ihtimali de yüksektir. Vücudunda bulunan enfeksiyondan dolayı kusmuğu kokulu olabilmektedir.

bebeklerde ve çocuklarda ateş nedenleri

 1. Genel olarak enfeksiyona bağlı nedenlerle bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş görülmektedir.
 2. Gribal enfeksiyon , Soğuk algınlığı gibi durumlarda kendini gösteren ateşlenme vücudun hemen hemen her organında enfeksiyon üremesi ile yükselebilir.
 3. Özellikle yaz aylarında güneş altında çok fazla kalmış ise ateşi yükselebilir
 4. Bebeklerde diş çıkartma zamanları da oldukça sancılı ve zor geçmektedir. Bu dönemlerde de bebeklerde yüksek ateş görülebilmektedir.

bebeklerde ateş nasıl düşürülür

Bilgi aile olarak bizler en son planda antibiyotik kullanımını, ilk planda ise uzman bir hekime danışılmasını sürekli önermekteyiz. Enfeksiyon durumları da bu önerilerimizin içerisindedir. Geçici olarak ateş düşürmek için çocuğunuzu güzelce soyun. Üzerindeki kıyafetler onun ateşini yükseltebilmektedir. Eğer hava sıcak ise ona soğuğa yakın ılıklıkta bir banyo yaptırın. Vücudun ferahlaması ateşi düşürebilir. Eğer yine ateşi düşmüyor ise eskilerin en güzel ilaçlarından biri olan sirkeli su hazırlayıp çocuğunuzun alın bölgesi ense bölgesi ve vucudunu bu sirkeli su ile güzelce silebilirsiniz. Bunların tamamı bebek ve çocuklarda yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olabilecek doğal yöntemler olup tatbik etmeden önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız.

bebeklerde ateş ne zaman tehlikeli olmaktadır?

 1. Vücut ısıları 37.5 derece ve üzerindeyse
 2. Bebeklerde ateş 12 saatten uzun süredir sürmesi durumunda
 3. Ateşten dolayı titreme veya baygınlık geçirme durumunda
 4. İdrar rengi çok koyu bir sarı renkte ise ve idrarını uzun aralıklarda yapıyorsa
 5. Bebeğiniz 3 ayın altı bir dönemdeyse

Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaptıktan sonra enfeksiyonun nedenini anlayacak ve doğru bir tıbbi müdahale ile enfeksiyonun yayılmasını önleyecek, bir kaç güne bebeğinizi iyileştirebilecektir. Bebeklerde ve çocuklarda ateş çok ciddi bir durumdur. İhmal edilmesi takdirinde enfeksiyonun yayılarak yavrumuza daha büyük zararlar verebilme ihtimali hafizanAllah yüksek olmuş olur.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

6 thoughts on “Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri ve Nasıl Yüksek Ateş Geçer

 1. Birkaç ay önce 24 aylık yani 2 yaşına yakın olan bebeğimde yüksek ateş gözlemledik. Gerekli ölçümleri yaptık açıkçası annesi olarak baya panik yapmıştık. Çok geç kalmadan acile götürdük kulaklarında iltihaplanma varmış sebebi oymuş yüksek ateşinin. Karpol mu neydi doktor bi ateş düşürücü ilaç verdi ve sizin dediğiniz bu yöntemleri bizlere söyledi. Çok güzel ve bilgi dolu bir yazı olmuş kaan bey teşekkürler

 2. 37.5 kritik bir seviye ama çocuğun ateşi 38 derece ve üzerine çıkması durumunda ateşli sayıldığını bizim doktor söylemişti.

 3. Bir baba olarak gerçekten sosyal medya hesabındanda sizi takip ediyorum Kaan bey yazılarınız çok hoşuma gidiyor. Bilinçli ve sorumlu bir babalık konusunda bizlere çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Bizim kızda da yüksek ateş vardı. Doktora gittik CRP diye bir değer yüksek çıktı. Kızın karnına bir masaj benzeri birşey yaptı kızım baya bi ağladı. Bağırsaklarında sanırım enfeksiyon üremiş. Şurup şeklinde bir antibiyotik ve sürekli kustuğu için vücudu susuz kalmış dedi bir serum bağladı. O geceyi hastanede geçirdik fakat şu anda şükürler olsun kızım çok iyi durumda. Kesinlikle ateş hafife alınmayacak bir konu. Eğer enfeksiyon ilerlemiş olsaydı sonuçları daha ağır olabilirdi dedi doktorumuz. Sizin söylediğiniz çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer önerilerinizi bize anlattı. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  1. doktorunuz ne söyledi ise en doğrusu odur. Ölçüm yerine, ölçüm aletine ve bebeğin yaşına göre yüksek ateş sayılabilecek yerler değişiklik göstermektedir.

 4. Konu bebek olunca elimiz ayağımız duruyor. 9 aylık bebeğimde bu durum gözlemlendi bizde diğer arkadaşlar gibi hemen doktora gittik ve diş çıkarttığı için ateşlenme olduğunu ve bol bol emzirmem gerektiğini ayrıca soğuğa yakın ısırgaçlardan kullanarak bebeğin damak bölgesini de rahatlatabileceğimizi söyledi. Bilgilendirmeler güzel olmuş internette çok çöp bilgi var fakat burada gerçekten çok işe yarar bilgiler mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir