Bebeklerde ve Çocuklarda Kusma Problemi

Bebeklerde ve Çocuklarda Kusma Problemi

Bu yazımızda bebeklerde yaşanan kusma problemini ve çocuklarda yaşanan kusma problemini ayrı ayrı değerlendireceğiz. Bunun sebebi bebeklikte ve çocuklukta sebeplerin büyük ölçüde farklılaşmasıdır. Kusma durumu aileyi çoğu zaman korkutan bir durumdur. Bu durum bebeklerde daha normal karşılanırken çocuklarda biraz daha endişe yaratabilmektedir.

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde görülen kusma genelde sık sık yaşanan ve normal bir durumdur. Bunun sebebi yenidoğan bebeklerde mide kapakçığının henüz tam olarak gelişmemiş ve işlevini yerine getirmiyor olmasıdır. Yenidoğan bebeklerin emzirildikten sonra ya da mama verildikten sonra kusması korkulacak bir durum değildir. Bebeğinizin kilosu normal seyrinde ilerliyorsa, zayıflamıyorsa bu kusmaların normal olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat kusmaların yanında başka belirtiler de varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Bebeklerde oluşan yemek sonrası kusma, bebeğiniz geliştikçe, 6-12 ay içerisinde sonlanacaktır. Bebeğinizin bu döneme kadar yaşadığı kusmaları fazla ya da şiddetli buluyorsanız emzirdikten sonra veya mama yedirdikten sonra 45 dakika boyunca yatar pozisyona getirmemeniz bir çözüm olabilir. 6-12 ay sonrasında kusmaların sonlanmasının sebebi de bebeğinizin mide kapakçığının oluşması ve bebeğin artık oturur pozisyona geçebilmesidir.

Bebeklerde Reflü

Reflünün sadece yetişkinlerde olabileceğini düşünenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Reflü ne kadar yetişkin hastalığı olarak bilinse de yenidoğan bebeklerde de sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bebeklerde reflünün oluşma sebebi daha önce de açıkladığımız gibi bebeğin yatar poazisyon beslenmesi ve mide kapakçığının henüz gelişmemiş olmasıdır. Bebeklerde görülen reflü durumunu azaltmak için bebeğinizi emzirirken ya da mama yedirirken hava yutmasını olabildiğince engellemelisiniz. Kusma dışında herhangi bir sıkıntı yaratmayan reflü, bebeğiniz bir yaşına bastıktan sonra kendiliğinden geçecektir.

Çocuklarda Kusma

Kusma bebeklik döneminden sonra da sık sık ya da çok şiddetli yaşanmadığı sürece riskli ve tehlikeli bir durum olarak görülmemektedir. Fakat belli durumlarda kusma bazı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Çocuğunuz kusma ile birlikte başka belirtiler göstermiyorsa ve kusma durumu sık sık yaşanmıyor ve şiddetli değilse korkulacak bir durum olmamaktadır. Fakat çocuğunuzun ateşi yüksekse, ishal olduysa, iştahsızsa, şiddetli kusuyorsa bu durum hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumda çocuklarda görülen hastalıklar;

  • Seyrek olarak; böbrek taşı, karaciğer problemleri, beyin tümörü, kemoterapi gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak kusma görülür.
  • Sık olarak; zehirlenme, blumia, apandisit, migren, bağırsak iltihapları, enfeksiyonlar ve gastroentoit gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak kusma görülür.

Bebeklerimiz de ve çocuklarımızda bulantı, kusma gibi belirtiler varsa ve bu durumun yanı sıra farklı yan etkiler de gözlemleniyorsa doktora başvurmanız gereklidir. Fakat bu durumların dışındaki kusmalar aslında midedeki zararlı maddelerin dışarı atılması olarak görüldüğü için herhangi bir problem ya da risk oluşturmamaktadır.

Çocuklarda Kusmaya ne iyi gelir?

Çocuklarda kusma görüldüğü zaman genelde anne ve babaları tedirgin olmaya başlarlar. Sürekli çocuklarına birşeyler yedirip boşalan miğdesini doldurmaya çalışırlar. Bu uygulama aslında yanlıştır. Çocuklarda kusma yaşandıktan sonra ortalama 1-1.5 saat süresince herhangi birşey yedirilip içirilmesini pek fazla önermeyiz. Çocuğun miğdesi bu sayede biraz daha kendine gelmiş olur. Bulantıyı kesmek amacıyla çocuğun yaşına göre nane – limon yapılabilir. Çocuklarda kusma sonrasında bir halsizlik durumu görülebilir. Eğer kafa darbesi sonucunda bir kusma değil ise çocuğumuzu biraz uyutarak dinlendirebiliriz. Bu sayede vücudu kendini toplamış miğdesi biraz daha dengeye girmiş olacaktır ( Enfeksiyona bağlı bir kusma değil ise / uzun süreli bir kusma problemi değil ise). Çocuklarda kusmanın ardından vücudu sıvı kaybettiği için su takviyesi yapılabilinir.

Bebek ve çocuklarda kusmanın Tehlikeli olduğu durumlar

  • Çocuğunuz veya bebeğiniz kafasını bir yere çarptı ve sonrasındaki 2-3 saat içerisinde kusmaya başladığı durum tehlikeli olan durumlar arasındadır.
  • Kusma ile beraber bebeğinizde / çocuğunuzda ateş yükselmesi durumu
  • Sizden uzak bir yerde ( Örneğin bir parkta veya misafirlikte gözününüzün önünden kaybolması gibi durumda) Çocuğunuzun birşey yediğini farkettiğiniz zaman ona mutlaka ne yediğini sorun. Eğer anlatamıyorsa veya ilaç benzeri şüpheli birşeyler yediğini düşünüyorsanız ve arkasından kusma veya miğde bulantısı başladıysa tehlikeli durumlardan birisidir.
  • Günlerce haftalarca süren kusma durumu tehlikelidir.
  • Kusma tam anlamıyla fışkırırcasına oluyorsa buda bebek veya çocuklarda tehlikeli sayılabilecek durumlardan birisidir.

Yukarıdaki maddeler görülmesi durumunda vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer vücudunda bir enfeksiyon üremişse veya birbaşka hastalık belirtisi taşıması durumunda erken tanı ile tedavi süreci kısalacak; durum kontrol altına alınacaktır. Yukarıdaki maddelerin haricinde de şüphelendiğiniz bir durum olması takdirinde kesinlikle doktorunuza başvurmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Sitemizde bulunan tüm yazılar bilgilendirme amacıyla olup tavsiye veya tedavi niteliğinde değildir.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir